• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Mülteci cinayetinden Batı sorumlu

B20 konferansında konuşan Başbakan Davutoğlu, kendilerini insan hakları savunucusu olarak gösteren Batı’nın Suriyeli Aylan ve Garip kardeşlerin ölümünden sorumlu olduğunu ifade ederek, “Eğer Suriyeli çocuklar evlerinde güvende değilse o zaman bizim çocuklarımız da Ankara, Paris, Londra ya da New York’ta güvende olmayacaklardır” dedi.

Yeniakit Publisher
2015-09-05 08:06:35 - 2015-09-05 08:06:35
Mülteci cinayetinden Batı sorumlu

Küresel güçlerin Ortadoğu politikaları nedeniyle Suriyeli mülteci çocukların Ege kıyılarına vurması sonrası Batı medeniyetini eleştiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, çocukların cansız bedeninin, herkes için bir uyarı sinyali olduğunu söyledi. Davutoğlu, kendilerini insan hakları savunucusu olarak gösteren Batı’nın Suriyeli Aylan ve Garip kardeşlerin katili olduğunu ifade ederek,  “Eğer Suriyeli çocuklar evlerinde güvende değilse o zaman bizim çocuklarımız da Ankara, Paris, Londra ya da New York’ta güvende olmayacaklardır” dedi. Konuyu Kasım’da yapılacak G20 zirvesinde gündeme getireceğini belirten Davutoğlu, “G20’nin maliye bakanları, eğer düşük gelir düzeyine sahip ülkelerin sorunlarını anlamazlarsa o zaman küresel ekonomiyi yönetmek de mümkün değil ve göçü engellemek mümkün değil” diye konuştu. 

“O CANSIZ BEDEN HEPİMİZ İÇİN BİR UYARI SİNYALİ”

Davutoğlu, ATO Congresium’da devam eden B20 Türkiye Konferansı’nda yaptığı konuşmada, son günlerde dünya gündemine oturan Suriyeli mülteciler hakkında değerlendirmeler de bulundu. Suriye, Irak ve Libya’nın aralarında bulunduğu en az 6-7 ülkenin, merkezi hükümetlerinin hiçbir şekilde ekonomide kontrol sahibi olmadığını ifade eden Davutoğlu, jeopolitik gerilimlerin ekonomik, siyasi ve daha çok insani sorunlar yarattığını dile getirdi. Davutoğlu, “Eminim hepiniz Aylan’ın, 3 yaşındaki Suriyeli bebeğin cansız bedenini görmüşsünüzdür. O cansız beden hepimiz için bir uyarı sinyali. Eğer Suriyeli çocuklar evlerinde güvende değilse o zaman bizim çocuklarımız da Ankara, Paris, Londra ya da New York’ta güvende olmayacaklardır. Bu çocuklar, nerede doğacaklarına kendileri karar vermiyorlar. Bu kader, nerede doğdukları... Ancak bizim kararlarımız ya da verdiğimiz yanlış kararlar, onların geleceğini şekillendiriyor. Son 4 yıldır Türkiye olarak sesimizi duyurmaya çalışıyoruz” dedi.

“BAZI TÜRK ŞEHİRLERİNDE, TÜRKLER SURİYELİLERDEN DAHA AZ”

Türk ekonomisinin bazı gelişmiş ülkelerin ekonomileri kadar büyük olmadığını ve bazı ülkeler kadar da doğal kaynakları bulunmadığını aktaran Davutoğlu, şöyle konuştu: “Biz, son 4 yılda 6 milyar dolardan fazla para harcadık, vatandaşlarımızın vergilerinden, çiftçilerin, çalışanların vergilerinden. Kilis nüfusunun yüzde 54’ü bugün Suriyelilerden oluşuyor. Ancak Avrupa’da bugün bazı liderlerin bazı makaleler yazdığını ya da konuşmalar yaptığını ve Avrupa’nın Hristiyan bir toplum olduğunu ve Müslümanların orada olmaması gerektiğini söylediklerini görüyoruz.”

“SİZİN RUHUNUZDA NELER OLURDU?”

Başbakan Davutoğlu, cansız bedeni kıyıya vuran Aylan’ın babası Abdullah Kurdi’yi telefonla arayarak başsağlığı dilediğini anlatarak, şunları kaydetti: “Türkiye’ye gelmiş, Suriye’den kaçmış ve yeni bir gelecek kurmaya çalışmış kendisi, eşi ve iki oğlu için. Aylan ve Galip, iki oğlunun ismi. Eşini ve iki oğlunu kaybetti. Suriye’den aile olarak çıkmış ve şimdi Kobani’ye, kendi şehrine tek başına geri dönüyor. Bir dakikalığına düşünün. Tüm ailenizi kaybetmiş olsaydınız sizin ruhunuzda neler olurdu? Ne tür risklerle karşı karşıya kalırsınız, düşünün. Buradan, Ankara’dan, şu anda en yüksek sayıda mülteciye ev sahipliği yapan bir ülkeden, tüm dünya liderlerine bir çağrıda bulunmak istiyorum: Lütfen mültecileri düşünün. Sadece Suriyelileri değil Afrika’dan ve diğer ülkelerden gelen mültecileri düşünün. Entegre bir stratejimiz olması gerek, baskıya karşı mücadele etmeliyiz ve insanlığın haklarını nereden geliyorsa gelsinler savunmalıyız. Aynı zamanda omuz omuza hareket etmeliyiz insanlık için. Bu tarihi dönüm noktası, hepimiz için bir sınav olacak, sınanacağız.”

“SURİYE HALKINI KİM KORUYACAK?”

Başbakan Davutoğlu, dünya liderlerini, dört yıldır Suriye içerisinde bir güvenli bölgeye ihtiyaç olduğu konusunda ikna etmeye çalıştıklarını ancak kimseye seslerini duyuramadıklarını belirterek, “Belki kendi ulusal güvenliğimizi düşündüğümüzü zannettiler. Hayır, Türkiye kendini, kendi sınırlarını koruyabilir. Zaten herkes gördü, gerek olması durumunda DEAŞ, PKK ve tüm terör örgütlerini cezalandırıyoruz. Türkiye ile kötü niyetleri olan herkese karşı kendimizi savunabiliriz. Ama Suriyelileri, Suriye halkını kim koruyacak? 4 yıldır uyarıyoruz. Srebrenitsa’daki gibi olaylar oluyor, olacak eğer Suriye’de güvenli bir bölge olmazsa diyoruz. Bugün artık beraber hareket etme zamanıdır” dedi.

“…GÖÇ ENGELLENEMEZ”

Kasım ayında Antalya’da düzenlenecek G20 zirvesinin önemine değinen Davutoğlu, “Gelişmiş ülkelerde tüketimin belli bir sınırı var ama Afrika’da Güney Amerika’nın bazı ülkelerinde, Pasifik adalarında, başka bazı ülkelerde yani en az gelişmiş ülkelerin bulunduğu yerlerde ekonomik büyüme yeni talep oluşturacaktır. Bu da gelişmekte olan ekonomilere ve gelişmiş ekonomilere büyük fayda sağlayacaktır” ifadelerini kullandı. Bu konuda G20 ülkelerinin maliye bakanlarının en az gelişmiş ülkelerin maliye bakanlarıyla bir araya geleceğini vurgulayan Davutoğlu, “Bunun devam etmesi gerekir G20’nin maliye bakanları, eğer düşük gelir düzeyine sahip ülkelerin sorunlarını anlamazlarsa o zaman küresel ekonomiyi yönetmek de mümkün değil ve göçü engellemek mümkün değil” şeklinde konuştu.

“4 YILLIK HÜKÜMETMİŞ GİBİ KARARLAR ALDIK”

Davutoğlu, 7 Haziran seçiminin ardından koalisyon çabalarının sonuçsuz kaldığını, geçici hükümetle yeniden seçime gidileceğini anlatarak, “Geçen pazartesi ilk toplantımızda farklı partilerden gelen tüm bakanlara şunu söyledim, ‘Bu hükümet, geçici bir hükümet olarak, seçime götürecek hükümet olarak görülebilir ama bizim 4 yıllık hükümetmiş gibi hareket etmemiz gerekir.’ İlk toplantımızda bazı kararlar alarak Bakanlar Kurulumuzun Türk ekonomisi ve siyasetine yönelik uzun dönemli hedeflerle hareket edeceğini gösterdik ki bu yapısal reformlar devam etsin” dedi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23