Müfredat evrimci dilden temizlensin

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) ilk ve orta dereceli okullarda okuttuğu Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Biyoloji ve Kimya kitaplarında kullanılan evrimci dili ifşa etmemiz kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Müfredattaki evrimci dilin temizlenmesi gerektiğini ifade eden eğitimciler, ilmin dinsizliğe alet edilmesine son verilmesini istediler.

17 Temmuz 2019 Çarşamba 09:33
Müfredat evrimci dilden temizlensin

Akit’in deşifre ettiği ve ısrarlı yayınlarıyla kamuoyunun gündeminde tuttuğu, ders kitaplarındaki materyalist ifadeler toplumun her kesiminin tepkisini çekti. İlkokul ve ortaöğrenim öğrencilerinin ders kitaplarında, Allah’ın yaratıcı kuvvetinin göz ardı edilerek, doğadaki varlıkların ‘kendiliğinden’ oluştuğu algısını oluşturan metinler infiale neden oldu. Gencecik beyinlerin pozitivizmin aşırılığına terk edildiğinin anlaşılması eğitimcilerin ve akademisyenlerin tepkisini de beraberinde getirdi. Konu ile ilgili Akit’e konuşan uzmanlar, MEB’in, müfredatı tekrar gözden geçirerek evrimci dile müsaade etmemesi gerektiğini vurguladı.

Evrimci dilden vazgeçilsin

Eğitimci yazar Ali Erkan Kavaklı ders kitaplarında materyalist bir dilin hakim olduğunu belirterek, “İlkokul birinci sınıftan lise sona kadar ders kitapları materyalist, pozitivist, maddeci ve ateist bir dille bilgi aktarıyor. Ders kitaplarında akıl, bilim ve mantığı zorlayan bir dil kullanılıyor” dedi. Gençlerin pozitivizmin etkisi altında kaldığına işaret eden Kavaklı, “Atomu, insanı, evreni yaratan Allah’ı anmadan, ateist bir bakış açısı ile ders kitapları yazılmış. İlkokul birden lise sona kadar, hatta üniversite ders kitapları da böyle, Allah’ın eserleri kendiliğinden, doğanın eseri denerek anlatılıyor. Allah’ı tanımayan insan dindar olmaz. Allah ve ahiret inancı olmayan insan erdemli biri olamaz” ifadelerini kullandı. MEB’in bu yanlıştan vazgeçmesi gerektiğini vurgulayan Kavaklı, “Erdemli, olgun, çalışkan, bilgili, vatanını ve milletini seven, kendisine ve topluma faydalı nesiller yetiştirmek için bir an önce ders kitaplarındaki ateist üslup terk edilmeli. İlmin dinsizliğe alet edilmesine son verilmeli. Fen dersleri, Kur’an, siyer, din kültürü ve ahlak bilgisi kitaplarında anlatılan Allah ve inanç esaslarına ters düşen bir bakış açısıyla veriliyor. Bu çelişkiye son verilmeli. Ders kitaplarındaki pozitivist bakış açısına bir an önce son verin” şeklinde konuştu.

İrfanlı nesiller için yeni bir müfredat

Prof. Dr. Adem Tatlı da, “Bütün eğitim sistemimizi Batı dünyasının eğitim sistemine göre şekillendirdik. Bunu yaparken iki hususu gözden kaçırdık. Birisi, bu eğitim sisteminin bizim hayat anlayışımıza, örfümüze ve kadim kültür değerlerimize, dünya ve ahiret görüşümüze uyup uymadığı idi” dedi. Milletlerin bekasının irfanlı nesillerle mümkün olacağını kaydeden Tatlı, “Milletlerin bekası ve geleceği, fertlerinin alacağı eğitime bağlıdır. Bütün dünyada eğitim, 1800’lü yıllardan itibaren Allah’a iman ve ahirete iman gibi iman esaslarını yıkmayı esas alan pozitivizm, materyalizm ve komünizm gibi cereyanların tesiri altında kalmış ve ona göre şekillenmiştir. Bütün eğitim kurumlarındaki fen ve sosyal ders kitaplarında olaylar; tabiatın, sebeplerin veya tesadüfün eseri olarak takdim edilmektedir. Eşyanın yaratılmasında ilim, irade, kudret sahibi bir yaratıcının varlığı bu anlatım tarzı ile unutturulmaktadır. İşte bunun için, tevhidî düşünce ışığında ilimlerin yeniden inşasına şiddetle ihtiyaç vardır” şeklinde konuştu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Temmuz 2019 Çarşamba 09:33

YORUM YAZ

 • Murat AkpınarMurat Akpınar1 ay önce
  Şimdi ben çıkıp, “evrim teorisi yanlıştır, insanları uzaylıların getirdiği teori doğrudur” dersem, ne cevap verebilirsiniz? Bu defa da benim inandığım teoriye göre mi eğitim vereceğiz. İspatlanması imkânsız olan bilimsel teorilere göre eğitim vermenin bir sürü zararı vardır: Birincisi, birbirinden farklı onlarca varoluş teorisi vardır. Hangisini doğru kabul edip eğitim verebiliriz? İkincisi, insanları ateistleştirir. Ateistleşen insanı, ömrü hayatı boyunca çeşitli evreler bekler. 1. evre: herkese saygılı olmak. 2. evre: günah kavramının olmayışı (her günahın işlenebilir olması). 3. evre: hedonistleşmek. 4. evre: narsitleşmek. 5. evre: anarşistleşmek. Anarşist olan bir insanın işleyemeyeceği hiçbir günah, çiğneyemeyeceği hiçbir kanun yoktur. Geçmişte devletin, ateistlerin eline geçtiği vakit neler yaşandığını gördük. Örnek olarak Rusya tarihine bakınız. (Lenin/Stalin). Amerikalılar bu tehlikenin farkına vardıkları için, her 1 doların üzerine “biz tanrıya inanırız” yazıyorlar. Dünyada ateistleşmekten daha büyük bir tehlikenin olmadığını düşünüyorum. Zira bir süre sonra anarşistleşip (çok afedersiniz) hayvandan farkları kalmıyor ve vahşileşebiliyorlar. Tabi ki bu, ateistlerin en son evresidir ve bütün ateistlerin hayvanlaştığı söylenemez. Lütfen bu yazıyı okuyup da ‘böyle olmadığını’ düşünen ateistler alınmasınlar. Sözüm sadece vahşileşen ateistleredir. Çin’e bakınız. Neden Çin mafyası en çok korkulan mafyadır? Çin’in yarısı dinsizdir. Dolayısıyla insanların yazdığı kanunlara uymak gerekmez. Çin mafyası önüne çıkan kadın/çocuk demeden katleder. Bu da ateizmin son evresi olan vahşileşmektir. Batıda savaş kültürü, “savaş insanı vahşileştirir” şeklinde açıklanır. Biz İslam dünyasındaki hiçbir savaşta bunu görmedik. Bakınız: Çanakkale destanı. Selamlar.
 • Murat AkpınarMurat Akpınar1 ay önce
  Evrime karşıt olarak, bazı bilim adamları insanların uzaylılar tarafından dünyaya getirildiğine inanıyor. Varoluşla ilgili farklı teoriler de mevcut. Bu teorilere de inanacak mısınız? ‘Teorik bilime inanmak, ahmaklıktır’. Yaradılışa inanmak tercih meselesidir. İsteyen kutsal kitapları okuyarak aradığı bilgiye ulaşır. Kur’an-ı Kerimde yüzlerce delil vardır. Tabi ki görmek isteyene. Hani derler ya, ‘anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna çalsan gene az’. Eğer dikkat ederseniz, kutsal kitaplar farklı insanlara geldi. Birbirinden farklı zaman dilimlerinde yaşayan bu insanlar, nasıl oluyor da aynı ortak tanrı inancını insanlara anlatıyorlar. Daha bunun gibi yüzlerce delil getirebilirim. Araştırın, öğrenin; kıyamet günü “eyvah bana” diyenlerden olmayın. Semavi dinlerin bildirdiği tanrı Allah’tır CC, yani aynı tanrıdır. Dinler ikiye ayrılır. Beşeri dinler, semavi dinler. Beşeri dinler, insanlar tarafından uydurulmuştur ve toplumlara göre inançları farklıdır. Ortak inançları yoktur. Semavi dinler, ortak inancı paylaşırlar. Musevilikte, Hıristiyanlıkta ve İslamiyet’te, önceden gönderilmiş aynı peygamberlerden bahsedilir. Bunlar tesadüfi olarak mı aynı peygamberlerden bahsetmişlerdir! Akıl ve izan, sonunda Allah’ı CC bulur. Selamlar.
 • OğuzhanOğuzhan1 ay önce
  Ortaçagdaki engizisyin zulmü geri dönsün demenin dolaylı bir yoludur bu. Isteyen kararını kendi versin özgür düşüncenin yolu açılmadıktan sonra Afganistandan farkımız kalmaz
 • Murat AkpınarMurat Akpınar1 ay önce
  Tayfun bey sanırım doğrudan bana atıfta bulunmuş. Kendisine cevabım şudur. Ben ‘evrime inanmak ahmaklıktır’ demedim; ‘ispatlanması imkânsız olan bilimsel teorilere inanmak ahmaklıktır’ dedim. İsteyen istediği şeye inanır. Evrim teorisi ispat edilememiştir ve ispatı mümkün değildir. Evrimle ilgili sayısız laboratuvar deneyi yapıldı. Bir tane dahi ispat ortaya çıkmadı. Zaten çıksa da yine de bilimsel açıdan kabul edilemez. Zira ispat edilebilmesi için canlılar üzerinde binlerce yıl gözlemleme yapmak gerekir. Bilimsel olarak tek kabul edilecek bilgi/bulgu budur. Lekum dinikum, veliye din. Selamlar.
 • hasanhasan1 ay önce
  evrim ispatlanamamış da yaradılış ispatlanmış mı peki
 • hkhkhkhk1 ay önce
  Evrim gerçektir ve devam etmektedir. Kutsal kitaplarla bugün açıklayamazsınız yaşamın kaynağını.. Çamurdan heykele ruh üflenmiş de.. canlanmış da... onun kaburgasından kadın türemiş de... onların çocukları birbiriyle şaapmış da beşeriyet ortaya çıkmış da... masal bunlar masal. Biyoloji, matematik, kimya, fizik.. evren bunlarla açıklanır. siz bu kafayla devam edin.. daha çok sömürgesi olursunuz ABD'nin teknoloji-ilaç ve tarım şirketlerinin. Adamlar üretiyor satıyor. Marsa yerleşecekler önümüzdeki 20 yıl içinde. Ayda otel ve uzay üssü inşaa edecek çinlisi-japonu-abdsi-avrupası...
 • TayfunTayfun1 ay önce
  Siz yok dediniz diye bi şey yok olmaz. Tıpkı ateist lerin "Allah yok" dediğin de yok olmadığı gibi... Malesef sadece konuşuyorsunuz. Üstelik sadece konuşarak haklı olduğunuzu idda edecek kadar da gerçekten kopuk bir bakış açınız var. Ütopik hayal dünyasında boşa yolculuk yapıyorsunuz. Evrim var yada yok. Bunu kendi kutsal kitabımızın ayetleri ile açıklarsanız bunun adı bilim değil inanç olur. Buna siz inanabilirsiniz.. Kimse itiraz edemez. Ancak aşağıdaki mesajlara bakınca görüyorum ki; siz buna bütün dünyanın inanmasını istiyorsunuz. Bu durumda beyler maç izlemeyeceksiniz, dizi izlemeyeceksiniz, kahveye gitmeyeceksiniz, kız arkadaşınız varsa onunla gönül eğlendirmeyeceksiniz, cep telefonlarınızdaki oyunları oynamayacaksınız darwin gibi oturup bunu herkesin kabul edeceği ispatlar ile yani " bilimsel" deliller ile ortaya koyacaksınız. Malesef şu an için yeryüzünde yaratılış ile ilgili elimizdeki tek alt çalışmaları yapılmış teori bugün sizin evrim diye bildiğiniz dir.... ve dahi sizin buna "YOK" diyebilmenizin tek yoluda diğer bir teoriyi delilleri ile ortaya koymaktır. Onun dışında söyleyeceğiniz her söz sizin inancınız olur.... Bilimsel olmaz. Allah size ikra derken siz ne yaptınız da bugün darwin in teorisi ortalığı kapladı diye düşüneceğinize evrime inanalara ahmak derseniz ancak siz ahmak aptallar olursunuz....... ( bir kardeşinizden tavsiye )
 • Murat AkpınarMurat Akpınar1 ay önce
  Galileo, 16. asırda dünyanın yuvarlaklığını diğer gezegenlere bakarak söyledi. Elinde kanıt yoktu. Bu nedenle Engizisyonun emrine uydu. Aslında Galieo’nun da sadece diğer gezegenlere bakarak dünyanın yuvarlak olduğunu söylemesi, bilimsel olarak kabul edilemez. Kabul edilebilecek tek kanıt, dünyanın dışına çıkıp şekline bakmaktır. Bugün bunu başardık. Rusya’dan sonra, Amerika, Japonya, Hindistan, Çin vs. pek çok ülke uzaya çıkmayı başardı. Sıra bizde inşallah. Ha bu arada; Galileo’dan yaklaşık 500 sene evvel, İmam Gazali dünyanın yuvarlak olduğunu ve kendi etrafında döndüğünü söylemiştir. İmam Gazali aynı zamanda dönemin filozofudur. Yani bugünkü anlamda bir profesördür.
 • MuhafazakarMuhafazakar1 ay önce
  Temizlenecek çok şey var....Mesala din adı altında hadislerden arındırılmış Kuranı Kerim okutulup anlatılsa ne iyi olurdu.Sadece Kuranı Kerim sadece Bilimselliği ispatlanmış olan bilgiler verilse Teoriler yani varsayımlardan arındırılmış sade gerçekler ne iyi olurdu.
 • KerimKerim1 ay önce
  Bu yazıdan anladığım, kişi aklını kullanmasın. Dogmatik olarak sadece dine inansın. Kusura bakmasın ama bu kimsenin haddine değil. Kişi, özgürce karar vermelidir. İster dine inanır, ister evrime. İsterse ikisine de inanır. Hadi şu da olsun o zaman. Din müfredattan çıksın. Sadece evrim olsun. Çok mu mantıksız geldi. Aynı şeyi diğer senaryo için de düşünün.
 • Hamdi islamHamdi islam1 ay önce
  Tam tersi bilimsel gerçek olan bir durum neden temizlendian ..
 • Murat AkpınarMurat Akpınar1 ay önce
  İnsanların uydurmuş olduğu, ispatlanması imkânsız olan bilimsel teorilere inanmak, ahmaklıktır. Bunu ders kitaplarına yansıtmak, ekstra ahmaklıktır. Düşünün şimdi; ben düşüne düşüne bir bilimsel teori geliştiriyorum ve inanmaya başlıyorum. Sonra da herkesin inanması için çaba sarf ediyorum. Bu ne derece mantıklı bir olaydır. Bilimi 2 gruba ayırabiliriz. Deneye ve gözleme dayalı kanıtlanabilir reel bilim, insanların uydurarak ortaya koyduğu teorik bilim. Bu anlamda, dünyanın 4.5 milyar yıl yaşında olduğu, evrenin 14.5 milyar yıl yaşında olduğu, big bang, evrim vs. tüm bilimsel açıklamalar sadece birer teoridir. Gözleme ve deneye dayalı olmadığı için kanıtlanamaz. Bilim adamlarının, ispatı mümkün olmayan karbon 14 metodu ile yaş hesaplamaları da buna dahildir. Herhangi bir iskeletin yaşı hesaplanamaz. Biz Müslüman bir ülkeyiz ve çocuklarımızı Müslüman olarak büyütmekten daha doğal bir durum olamaz. Okullarda bir dönem din dersi kaldırıldı. Ortaya saçma sapan din anlayışları çıkmaya başlayınca, din dersi tekrar zorunlu hale getirildi. Bir insan zorunlu olarak aldığı İslam eğitiminden memnun değilse, aklı ermeye başladıktan sonra mürtet olabilir. Bu da onun seçimi olacak ve ölümden sonra başına gelenlere razı olacak demektir.
 • abdullah özsunarabdullah özsunar1 ay önce
  nerdeeee.... bu sistemin kökten değişmesi gerekiyor. ama nasıl?? kim?? hakikat ile yalan birbirine o kadar karışmış ki.. kim bunları ayıracak. bu toplum bunu istiyor mu. böyle bir süreç başlasa, sonra bir gün az bir zorlukla karşılaşılsa bu zorluğu göğüsleyecek kaç kişi var?
 • Dünya DüzDünya Düz1 ay önce
  Dünyanın yuvarlak olduğu da okutulup öğretiliyor. Dünya tepsi gibi düzdür, yoksa biz nasıl üzerinde ayakta durabiliriz. Evrim kadar saçma. Dış mihrakların gençlerimize oynadığı bir oyun. Bilim çevreleri tüm enerjilerini yerini bile bilmedikleri ülkemizin gençleri üzerine harcıyorlar. Hayatlarını bu ideal üzerinde harcamışlar ve harcıyorlar. Buradan ne kadar önemli olduğumuzu anlayabiliriz. Zaten liderimiz bunun için Dünya Lideri. Ne mi içtim? Ayran, ayran..
 • karamankaraman1 ay önce
  Evrim inanılacak bir şey değildir. Evrim bilimsel bir GERÇEKTİR. Allaha inanıp inanmamak size kalmış, şayet bilimsel bir gerçek falan değildir allah
 • SinanSinan1 ay önce
  Böyle doğru söyleyen hocalarımızı dinleyen kim , çok büyük bir proje ile müslüman çocukları MEB kanalıyla yolda çıkarılıyor.Hem de müslüman olduklarını söyleyen hükümet tarafından ortada büyük bir hile dönüyor
 • a rfta rft1 ay önce
  Atatürkçülük ideolojisi çatı ideolojidir. İlk önce bunun kaldırılması gerekiyor.Bu kaldırılırsa diğeri otomatik kalkar.sadece evrimi kaldırmakla iş kesinlikle çözüme kavuşturulamaz.öğrencilerimizin %85 sol anlayışla mezun oluyor.Acil önlem alınmalı.dediğimi yabana atmayın.
 • CabirCabir1 ay önce
  Evrim teorisini müfredata koymak dini özgürlük değildir, çocuklarımıza İslam öğretilmelidir ancak başta siyasiler olmak üzere bütün müslümanlar Hz. Muhammed s.a.v. ve sahabeler gibi yaşamaya gayret edip çocuklarımıza İslâm in güzelliklerini gösterirsek çocuklarımızında bizleri örnek aldığına şahit oluruz
 • MuratMurat1 ay önce
  Evrim zırva değil bilimdir kardesim biyolojiden anlamadiginiz besbelli
 • ÖzgünÖzgün1 ay önce
  He he Ademin kaburga kemiğini yazın Evrimi çıkarında.Gücünüz yetmez bilimle oynamayın
 • emekliemekli1 ay önce
  o zaman oturup çoçuklara nasıl olduğunu anlatacaksınız o da bilimsel olarak bu çoçuklar geleceğin çoçukları senin benim zamanımızın çoçukları olmadılar hiçde olmayacaklar deizm ataistlik neden artmakta anlattığınız hadislerle uyguladığınız dinle yaptığınız icraatlarla bilime ve vicdana yaklaşamadıklarından
 • ottomanottoman1 ay önce
  umarım bu sapkın düşünceden biran önce temizlenir iğrençlik diz boyu oldu sözde evrim zırvalığıyla evrim asla bilimin bir parçası olmadı olmayacak Alalh var evrim yok
 • bekirbekir1 ay önce
  Evrim saçma islama uygun değil ne demek... İkisi de farklı konular çocuklar baksın istedigine karar versin doğar doğmaz müslüman olmaz zorunda mı herkes ?
 • tahir tahir 1 ay önce
  ben de zorunlu din dersine karşıyım, hadi bakalım. müfredat herkese hitap etmeli.
 • YektaYekta1 ay önce
  Ülkeyi yönetenler çok şükür Müslüman, artık batının sapık ilim anlayışını terkedelim.
 • ihsanihsan1 ay önce
  evrim saçma islama uygun değil sapıklık bu türkiyede geçende 15 milyon yıl öncesi fosiller bulundu balıklar hayvanların iskelşeti aynı

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ağustos 2019