• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Milyonlarca mağdur 2020'nin ilk yargı paketini bekliyor!

Sayıları 2 milyonu aşan süresiz nafaka mağdurları ile sayıları 16 bine ulaşan genç yaşta evlilik mağdurları, haklarında yapılacak düzenlemeler için 2020 yılının ilk yargı paketini bekliyor.

2020-01-01 18:19:00 -
Milyonlarca mağdur 2020'nin ilk yargı paketini bekliyor!

Taha Emre ÖZDEMİR  yeniakit.com.tr

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2018 yılında 100 günlük eylem planı içinde yer alması için ilgili bakanlıklara talimat verdiği süresiz nafaka mağduriyetinin 2. Yargı Paketi'nde yer alması beklenirken, süresiz nafaka ile birlikte bir insanlık suçu olarak adlandırılan çocuk haczine ilişkin yasanın da düzenlenmesi öngörülüyor. Yine Erdoğan'ın düzenlenmesini istediği genç evlilik mağduriyeti ise Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün açıklamalarına göre 2. Yargı Paketi'nde yer almayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk talimatını 2018'de verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk olarak 2018 yılında 100 günlük eylem planını işaret ederek ilgili bakanlıklara süresiz nafakaya ilişkin yasanın düzenlenmesi talimatını vermişti. 2019 yılında partisinin Kızılcahamam Kampı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan süresiz nafaka mağdurlarına dikkat çekerek yasanın düzenlenmesine ilişkin bir talimat daha verdi. Heyercanla 1. Yargı Paketi'ni bekleyen 2 milyona yakın mağdur ilk pakette umduğunu bulamayınca 2020 yılında görüşülecek 2. Yargı Paketi'ni beklemeye başladı.

Prof. Aycan: 49 Milletvekili ile gündem oluşturamıyoruz

Yeni Akit'e konuşan MHP Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan süresiz nafakanın şiddeti körükleyen bir sebep olduğuna dikkat çekerek, Nafaka sorununu devlet aracılığıyla bir fon kurarak çözebiliriz çağrısında bulundu. Aycan MHP tarafından hazırlanan yasa tasarıları için yeterli sayıları olmadığına dikkat çekerek şöyle konuştu:

"Biz 49 milletvekili ile Türkiye'nin gündemini oluşturamıyoruz. Nafaka vermekle yükümlü kişiler bu ödemeyi yapamıyor. Dolayısıyla nafakayı almak durumunda olan kişiler de alamıyor. Her iki taraf da bir mağduriyet yaşıyor. Devlet olarak bir an önce bu mağduriyeti çözmeliyiz."

Dr. Erdoğan: Çocuk haczi insanlık suçudur!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Kızılcahamam Kampı2nda dikkat çektiği 'Çocuk Haczi'ne ilişkin Yeni Akit'e konuşan Dr. Erkut Erdoğan, "Kanunen İcra İflas Yasası'na göre ülkemizde birçok şeye el konulamazken, boşanma sonrasında çocuklar haczedilebiliyor. Bu dünyanın hiçbir ülkesinde yok. Boşanma sonrasında ortaya öfke çıkmış ise velayeti elinde bulunduran taraf çocuğu silah olarak kullanarak diğer tarafa onu göstermiyor. Velayeti elinde bulundurmayan tarafta çocuğundan kopmamak için onu icra yoluyla almak zorunda kalıyor. İcra dairesine gidiyor ve önce bir icra dosyası açtırıyor. Borçlu kısmına velayeti elinde bulunduran taraf, alacaklı kısmına velayeti elinde bulundurmayan taraf ve haczedilecek 'Mal' kısmına da çocuğun ismi yazılıyor. Ülkemizdeki en büyük insan hakkı ihlali, insanlık suçu bu belgede yazıyor. Bu belge bizim utanç belgemizdir." diye konuştu.

Sayıları 16 bine ulaşan genç evlilik mağdurlarının gözü TBMM'de

Kasım 2019'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından çözüm müjdesi verilen genç evlilik mağduriyetinin de 2. Yargı Paketi'nde görüşülmesi bekleniyor. Ailelerinin rızası ile yuva kuran ve resmi nikahları da kıyıldığı halde eşleri cezaevinde olan genç evlilik mağduru kadınlar "Onlar bizim tacizcimiz değil, resmi nikahlı eşlerimiz." diyerek heyecanla 2020 yılında haklarında yapılacak düzenlemeyi bekliyor.

Mor çete düşmanlığa devam ediyor

Öte yandan Mor Çete çatısı altında buluşan sözde kadın savunucuları, ailelerinin onayı ve kendi istekleri ile resmi nikahları da kıyılarak kurdukları yuvaları yargı tarafından dağıtılan genç evlilik mağdurlarına düşmanlık etmeye devam ediyor. Bu kapsamda CHP'li bazı milletvekilleri ile buluşan Mor Çete ekibi, ortak eylem yapma kararı aldı.

"Meşru nikah suç, zina serbest" diye haykırmaya hazırlanıyorlar

Önceki akşam Mor Çete'nin ev sahipliği ile düzenlenen toplantıya; evlatları PKK terör örgütü tarafından kaçırılan anneleri kadından saymayan CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma Köse ve CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer de katıldı. Toplantıda 6 Ocak günü Türkiye genelinde buluşma kararı alan sözde kadın savunucuları, "Meşru nikah suç, zina serbest." diye haykırmaya hazırlanıyor.

Öte yandan kadın haklarını bahane eden söz konusu grup, ailelerinin onayını alarak eşlerinin de rızası ile onlarla evlenen ve evliliklerinden birkaç yıl sonra cezaevine atılan erkekler için "Çocuk istismarcıları." şeklinde alçakça ifadeler kullanarak kamuoyunu yanıltmaya devam ediyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

enes

Zulme rıza gösteren de zulmü işlemiştir.
 • Yanıtla

Vatandaş

Kim daha kusurluysa boşanmalarda o nafaka ödesin çocuklarda birer haftayla birhafda annede bir hafta babada kalsın çocuk hem babanın hem annenin yanında eşit şekulde kalmalı
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı