• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Milli Muharip Uçak motoruyla ilgili kritik gelişme!

Milli Muharip Uçak’ta kullanılacak "Özgün Turbofan Motor" için TÇD (Teklife Çağrı Dosyası) yayınlandı. Yayınlanan TÇD’ye, TRMotor ve TEI cevap verdi.

Yeniakit Publisher
2022-07-01 23:13:00 - 2022-07-01 23:16:31
Milli Muharip Uçak motoruyla ilgili kritik gelişme!

A Haber canlı yayınına katılan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Milli Muharip Uçak’ın özgün motoru hakkında açıklamalarda bulundu. Motorun yerli olarak üretilmesinin önemine değinen Demir, motor geliştirilmesi ihalesinin devam ettiğini söyledi.

Başkan Demir; özgün motorun geliştirilmesi ile ilgili TÇD yayımlandığını, TÇD’ye şu ana kadar TEI ve TRMotor’un cevap verdiğini, Kale-Rolls Royce ortaklığı TAEC’inde yakın zamanda cevap vereceğini açıkladı.

Demir’e göre Rolls Royce ile yaşanan motorun fikri hakları, üretimi ve ihracı ile ilgili sorunların çözümünde ise belirli bir yol kat edildi. Demir; motorun tümüyle Türkiye’de üretilmesi, fikri mülkiyet haklarının Türkiye’de olması, hiçbir ihracat lisansına tabi olmaması ve maliyet etkin olmasının vazgeçilmez dört unsur olduğunun altını çizdi.

Prof. Dr. İsmail Demir, Rolls-Royce tarafının motorun fikri mülkiyet hakları konusunda Türkiye’nin isteklerine göre hareket etmediğini ancak motorun tamamen Türkiye’de üretilmesi, ihracat lisansına tabi olmaması ve rekabetçi bir fiyatta olması unsurlarında anlaşıldığını belirtti. Rolls-Royce ile anlaşılmaması durumunda ise Türkiye’nin kendi öz kabiliyetleri ile yola devam edeceğini vurguladı.

SavunmaSanayiST tarafından edinilen bilgiye göre; TAEC de bugün teklifini SSB’ye sundu.

"BAE Systems’in verdiği destek kısıtlı"

Demir ayrıca, BAE Systems’in Milli Muharip Uçak için verdiği teknik desteğin kısıtlı olduğunu ve uçağın ön tasarım süreci için anlaşmanın yapıldığını açıkladı. İkinci aşamada da teknik desteğin devam ettirilmesiyle ilgili teklif sunduklarını ancak bu teklife Türk tarafının şartlarına uygunluğu kontrol edildikten sonra cevap verileceğini söyledi.

Milli Muharip Uçak’ın prototiplerinde kullanılacak ABD üretimi F110 motorları, kısa süre önce Türkiye’ye teslim edilmişti. Başkan Demir’e göre seri üretim ilk uçaklarda da F110 kullanılması olası.

SavunmaSanayiST

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

köksal

bunlar yakında demirden perolden motor parçalrı bileşenleri yapıyoruz diye maden ve petrol ithalatını da durdurur. 

hehe

ekonomi batıkken kimse yemez bunları..yok uçakmış, yok sihaymış, yok togmuş...bir marifetiniz olsaydı ekonomi bu halde olmazdı derler adama..geçin müjde edebiyatını ve palavraları...millet enflasyon diyor, dolar diyor..ekmek diyor, siz pasta verelim diyorsunuz
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23