• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

MHP'den sert tepki! Operasyonlar engellenince CHP devreye girdi

CHP’nin başını çektiği ‘128 milyar dolar’ spekülasyonuna MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay'dan çok sert tepki geldi.

Yeniakit Publisher
2021-04-16 14:46:00 -
MHP'den sert tepki! Operasyonlar engellenince CHP devreye girdi

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, muhalefetin “128 milyar dolar nerede?” provokasyonuna sert tepki gösterdi.

Akçay, Merkez Bankası rezervlerinde 128 milyar dolarlık bir azalma olduğu ve bu paraların birilerine peşkeş çekildiği yönünde asılsız iddialarının öne sürüldüğünü belirtti. Akçay, “Daha önce CHP tarafından TBMM’ye verilen Meclis Genel Görüşme Önergesi’nde bu husus tartışılmıştır. CHP 128 milyar dolarlık rezerv tartışmalarıyla devleti ve devletin saygın kurumlarını itibarsızlaştırmayı ve milleti yanıltmayı hedeflemiştir” dedi. Akçay, şöyle konuştu:

Daha önce de yalan söylediler

“Devletin saygın kuruluşlarını itibarsızlaştırma amacıyla CHP Genel Başkanı daha önce uyuşturucu, organ ticareti yapanlardan vergi alınmasını önermiş ve ‘kara parayla devleti dolandıranlardan vergi alınsın’ demiş bir politikacıdır. CHP bununla kalmamış vergi muafiyet ve istisnaları, deprem vergisi diye kamuoyunda tartıştırılan özel iletişim vergisi ile hazinenin borçlanmaları konusunda halkı yanıltmaya yönelik yalanlar söylemişlerdir.”

Verilen güven rahatsız etti

Düşüşün 48,5 milyar dolar olmasına karşın bazı ekonomistler ve muhalefet partilerinin düşüşün 128 milyar dolar olduğunu iddia ettiğini belirten Akçay, şu değerlendirmede bulundu:

“Döviz rezervleri, karşılaşılabilecek iç ve dış şokların yarattığı olumsuzlukların giderilmesi, dış borç servisinin düzenli olarak gerçekleştirilmesi, uluslararası finans çevreleri ile piyasalarda ülkeye duyulan güvenin artması amacıyla kullanılmıştır. Özellikle özel sektörün dış borç stokunda görülen ve 80,9 milyar dolarlık azalma küresel aktörleri ve Türkiye’deki uzantılarını rahatsız etmiştir.

Veri akışını engelledik

Diğer taraftan Cumhur İttifakı ile birlikte ekonomi yönetiminde yaşanan değişiklik küresel aktörlere veri akımını sekteye uğratmış bu durum küresel oyuncuların operasyon ve manipülasyon kabiliyetlerinin azalmasına neden olmuştur. Zillet ittifakı küresel oyuncuların sözcüsü olarak her zaman yeni bir gündem oluşturarak devleti ve devletin saygın kurumlarını itibarsızlaştırmayı, halkı yanıltmayı ve kışkırtmayı hedeflemektedirler. Küresel aktörler hem operasyon ve manipülasyon kabiliyetlerini yeniden kazanmak hem de baskılarını devam ettirmek amacıyla zillet ittifakı partileri aracılığıyla ekonomik saldırılarını ve algı operasyonlarını sürekli hale getirmişlerdir.”

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

mustafa dündar

chp zillet ittifakı saadetçiler hdpy zaten söylemiyorum hepsinin kumandası fetöcüler in ve dış güçlerin elinde
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23