• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Mesut Başak: O yönetmelik FETÖ'ye yaradı

Harp okullarına girişte kaldırılan “irtica” şartı uzun yıllar dindarların tasfiyesinde kullanılırken FETÖ’nün TSK’da örgütlenme aracı oldu. 28 Şubat sürecinde binbaşıyken eşi başörtülü olduğu için zorla emekli edilen Prof. Dr. Mesut Başak yaşadıklarını anlattı. FETÖ'cülerin yeni planını deşifre eden Başak, "15 Temmuz’dan sonra itirafçı olmaya başladılar. Bu sırada biri kendini kurtarıyor yirmi tane FETÖ’cü adı veriyor ama araya iki tane de FETÖ’yle ilgisi olmayan kişileri koyuyor. Mahkemelerin iş gücünü arttırıyor. Olayı bulandırıyorlar" dedi.

Yeniakit Publisher
2021-04-15 13:12:00 -
Mesut Başak: O yönetmelik FETÖ'ye yaradı

Askeri okullara girişte keyfi engellemelere neden olan "irticai faaliyetlere karışmamış olmak" kıstasının değiştirilmesi ile ilgili tartışmalar sürüyor. 28 Şubat sürecinin tanıkları, örtülü olarak 104 cuntacı amiralin bildirisine giren bu maddenin, TSK içindeki FETÖ’cülerin yolunu açtığını ifade ediyor.

28 Şubat post-modern darbe sürecinde 1997 yılında GATA’da çalışırken eşi başörtülü olduğu için TSK’dan zorla emekli edilen Prof. Dr. Mesut Başak, FETÖ’cülerin bu ve benzeri engelleri takiyyelerle aştığını aktardı. O dönem Müslümanlara hayatı dar eden Batı Çalışma Grubu’nun (BÇG) TSK içindeki FETÖ yapılanmasını bildiği halde görmezden geldiğini aktaran Başak, şunları kaydetti:

Üstlerim beni araştırmışlar

1980’de Gülhane Askeri Tıp Fakültesi’ni kazandım. Yatılı okuduğumuz için herkes birbirini tanıyordu. Sağcıların içinde FETÖ’cüler de vardı. O dönem pek bir sorun yaşamadık. Ancak asistanlık zamanına gelince her şey ayyuka çıktı. Haydarpaşa’da uzman asistanlık yaptım. Toplantılara eşim kapalı diye katılmıyordu. Alkollü yemeklere ben gitmiyordum. Rütbe terfi sırasında üstlerimizin dikkatini çekmiş bu durum. Beni araştırdıklarında eşimin kapalı olduğunu ve namaz kıldığımı öğrenmişler. Yardımcı doçentliğimi Gülhane’de aldım. Beş yıl boyunca 100 yayın yaptım. Herkesin yurt dışı kongrelerine katılmalarına izin verilirken benim bir türlü çıkmadı.

Dayanamayan arkadaşlarımız oldu

Beş yıl yardımcı doçent olarak görev yaptım. Bu süre içerisinde her gün hastane hoparlöründen isimlerimiz tek tek sayılarak, “Saat 13.00’te komutanlık binası önünde toplanacaklar. 1.Ordu’ya götürülerek irtica brifingi verilecek” diye anons ediyorlardı. Bu isimler arasında hiçbir zaman FETÖ’cü olduğunu bildiğimiz isimler olmadı. Bu baskıya maruz kalan Ahmet Özçubukçu arkadaşımız, bir öğle çalıştığı yerin deposunda intihar etti.

 

Doçentliğim konusunda da zorluk çıkardılar. O zaman TSK’da doçentliğe girebilmeniz için Genelkurmay’dan izin almanız gerekiyor. ‘Disiplinsiz’ olduğum gerekçesiyle, ama asıl neden eşimin başörtülü olması, izin verilmedi. Çünkü başkaları 25 yayınla doçent oluyordu benim 100 yayınım vardı, olmadı… Sonradan FETÖ’cü olduğu ortaya çıkanlara bakın, hepsinin çok kolayca yükseldiğini göreceksiniz. Kolayca yardımcı doçent oldular, doçentliklerine engel olunmadı. Batı Çalışma Grubu bunlarla hiç uğraşmadı.

Onlara kimse dokunmadı

YAŞ kararıyla binbaşıyken emekli edildiğini belirten Mesut Başak, "Dışarıdan doçentliğimi aldım. Sağlık Bakanlığı’nda klinik şefliği yaptım. Profesörlük için üniversiteye geçtim. 15 Temmuz sürecinden sonra da FETÖ ile mücadeleye katkılar sağladım. 28 Şubat sürecinde biz bu kadar eziyet çekerken FETÖ’cülere kimse dokunmadı. Onların hepsi eşlerinin başını açtı. Yemeklere gittiler, namazları asla açıktan kılmadılar. Onlar açıktan oruç yiyorlar, Cuma’ya gitmiyorlardı. Bunların hiçbiri sürgün edilmedi. Evlerinde ve buzdolaplarında içki şişesi sakladılar. Kapılarının önüne içi boş içki şişesi koydular. Eğer akrabaları kapalıysa sakallıysa lojmanlara almadılar. Zaman zaman kendi aralarında bir araya geldiler, muhafakar insanlardan hep uzak durdular. Bu tedbirlerin meyvelerini aldılar, yönetmelikler onlara engel olmadı" dedi.

Şimdi de yeni taktikleri var

Başak, "2014’ten 2020’ye kadar onların açığa çıkmaları için uğraştık. 15 Temmuz oldu bir tanesinde geri adım atmadık. Bu adamların yeni bir takım taktikleri var. 15 Temmuz’dan sonra itirafçı olmaya başladılar. Bu sırada biri kendini kurtarıyor yirmi tane FETÖ’cü adı veriyor ama araya iki tane de FETÖ’yle ilgisi olmayan kişileri koyuyor. Mahkemelerin iş gücünü arttırıyor. Olayı bulandırıyorlar" dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Putsavar

O iftiracı itirafçıları terar kodese atmalı
 • Yanıtla

Mustafa

Helal sana mübarek anlamadığım su 2014 den 2016 kadar onları açığa çıkarma görevini size kim verdi fişleme işlerinde aktif olarak mucahitane çalıştınız.  
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23