Mazeret izni kaç gündür?

Çalışanlar bazen özel nedenlerden dolayı İş Kanunu’nun kendilerine verildiği hakları kullanır. Bu haklardan biri de mazeret izinleridir. Mazeret izinleri evlilik, doğum ya da ölüm olabilir. İşverenler, kanunda sayılan nedenlere bağlı mazeret iznini vermek zorundadır.Mazeret izin süreleri iş günü olarak değil, takvim günü olarak düzenlenmiştir. Peki mazeret izni kaç gündür?

11 Ekim 2019 Cuma 15:38
Mazeret izni kaç gündür?

Çalışanlar bazen özel nedenlerden dolayı İş Kanunu’nun kendilerine verildiği hakları kullanır. Bu haklardan biri de mazeret izinleridir. Mazeret izinleri evlilik, doğum ya da ölüm olabilir. İşverenler, kanunda sayılan nedenlere bağlı mazeret iznini vermek zorundadır.  Mazeret izin süreleri iş günü olarak değil, takvim günü olarak düzenlenmiştir. Peki mazeret izni kaç gündür?

İş Kanunu’nda mazeret izinleri evlilik, doğum, ölüm ve engelli ebeveyni iznidir. İşçiye; 

Evlenmesi durumunda 3 gün, 

Evlat edinmesi durumunda 3 gün 

Anne veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde 3 gün, 

Eşinin doğum yapması hâlinde ise 5 gün, 

En az %70 oranında engelli veya sürekli hastalığı olan çocuğunun tedavisinde, hastalık raporuna dayalı olarak ve çalışan ebeveynden sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla, 1 yıl içinde toptan veya bölümler hâlinde 10 güne kadar ücretli izin verilir.  Mazeret izni memurlar açısından 10 gündür. 

Mazeret izini yıllık izinden düşer mi?

3600 günden kaç kez kıdem tazminatı alınabilir?

Maaşına zam alamayan işçi istifa ederse kıdem tazminatı alır mı?

15 yıl 3600 gün şartı ile kıdem tazminatı nasıl alınır?

Asgari ücret kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?

İkinci kez kıdem tazminatı nasıl alınır, şartların neler?

Kıdem tazminatı maaşın kaç katıdır Kıdem tazminatı hesaplama 2019

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Ekim 2019 Cuma 15:38

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    17 Ekim 2019