Mansur Yavaş hakim karşısına çıktı

CHP'li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, avukatlık yaptığı dönemde bir senetle mükerrer tahsilat yapmaya çalıştığı iddiasıyla "görevi kötüye kullanmak", senedi veren kişiye ise çok sayıda mesaj göndererek "kişilerin huzur ve sükununu bozmak" suçlarından hakim karşısına çıktı.

20 Eylül 2019 Cuma 16:58
Mansur Yavaş hakim karşısına çıktı

Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, Başkan Yavaş ile şikayetçi Necmettin Kesgin'in avukatları katıldı. Mahkeme Başkanı Hasan Şatır, Yavaş'ın avukatlarının, müvekkillerinin bugün yurt dışında olacağını belirterek duruşmaya katılamayacağına ilişkin dilekçe verdiklerini tutanağa yazdırdı.

Şatır, şikayetçi avukatının ise dilekçeyle davaya müdahillik ve kovuşturmanın genişletilmesi taleplerinde bulunduğunu belirtti. Beyanı sorulan şikayetçi avukatı Özgür Ilgaz, dilekçelerini tekrarladıklarını söyledi.

"Yavaş hakkında yakalama ve yurt dışına çıkış kararı çıkartılsın"

Müvekkilinin sabah saatlerinde adliyeye geldiğini, ancak sözlü tacize uğradığını anlatan Ilgaz, bunun üzerine müvekkilinin can güvenliği olmadığı gerekçesiyle duruşmaya katılmadığını ifade etti.

Duruşma gününün yaklaşık 3 buçuk ay önceden belli olmasına rağmen Yavaş'ın duruşmaya katılmadığını söyleyen Ilgaz, Yavaş hakkında yakalama ve yurt dışına çıkış yasağı kararları çıkartılmasını istedi.

Yavaş'ın avukatlarından Mustafa Ekinci ise "Adliyede bir kişinin can güvenliğinin olmaması mümkün değil. Adliye polisine gider, güvenliği sağlanır" dedi.

Şikayetçinin bugün verdiği dilekçeyi inceleyip beyanda bulunacaklarını kaydeden Ekinci, "Müvekkile verilen ilk senet sahte çıkınca ikinci senedi tahsile koyuyor. Takip talebine 'Tahsilde mükerrer olmamak kaydıyla' diye yazılıyor" diye konuştu.

Ekinci, bu gerekçeyle 'güveni kötüye kullanmak' suçundan müvekkili hakkında derhal beraat kararı verilmesini istedi.

"Kamuoyunda siyasi polemiklere yer verilmemeli"

'Kişilerin huzur ve sükununu bozmak' suçu için 6 ay içinde şikayette bulunulması gerektiğini anlatan Ekinci, yasal süre içinde şikayette bulunulmadığından bu suçtan da düşme kararı verilmesini talep etti.

Yavaş'ın avukatlarından Hıfzı Çubuklu da aynı şekilde derhal beraat ve düşme kararı verilmesini istedi ve "Kamuoyunda siyasi polemiklere yer verilmemeli" dedi.

Cumhuriyet Savcısı Fevzi Çakıcı, şikayetçinin davaya müdahillik talebinin, Yavaş'ın ise mazeretinin kabulünü istedi. Yavaş'ın savunmasının alınması için gelecek celse hazır edilmesini talep eden savcı, diğer konuları mahkemenin takdirine bıraktı.

Mahkeme heyeti, müzakere sonrasında Kesgin'in davaya müdahillik talebini ve Yavaş'ın mazeretini kabul etti. Yavaş için duruşma gününü bildirir çağrı kağıdı çıkartılmasını kararlaştıran mahkeme heyeti, Yavaş hakkında yakalama kararı çıkartılması ve yurt dışına çıkış yasağı getirilmesi taleplerini reddetti.

Dava ertelendi

Ankara Barosu'ndan, Yavaş hakkında idari soruşturma yapılıp yapılmadığının sorulmasını, yapıldıysa buna ilişkin belgelerin istenmesini kararlaştıran mahkeme heyeti, bazı savcılık ve mahkeme dosyalarının incelenmek üzere ilgili mercilerden talep edilmesine karar vererek, davayı erteledi.

Dava kapsamında, Yavaş'ın dava ve hukuki danışmanlık hizmetine istinaden aldığı 29 Mart 2011 tarihli 600 bin ABD doları bedelli senet için Ankara 29. İcra Müdürlüğü'nde, alacağa istinaden teminat olarak verilen bedelsiz kaldığını bildiği 5 Kasım 2009 tarihli aynı bedelli senedin tahsili için de Ankara 8. İcra Müdürlüğünde takip başlattığı, bu suretle mükerrer tahsilat yapmaya çalıştığı savunuluyor.

Yavaş'ın böylece 'görevi kötüye kullanmak', müştekinin telefonuna çok sayıda mesaj göndererek de 'kişilerin huzur ve sükununu bozmak' suçlarını işlediği ileri sürülüyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Eylül 2019 Cuma 16:58

YORUM YAZ

 • AnkaralıAnkaralı1 ay önce
  Hatice1 sa önce. Hatice, Hatice; bak seçim sonucuna nasıl bir netice. Birisi 130 bin oy farkı ezici bir çoğunlukla kazanıyor. Birisi de kazandığı gasp ediliyor. Bu sefer 800 bin farkla kazanıyor. Yani senin söylediklerin tavanda su dövmek gızzzzz.
 • AnkaralıAnkaralı1 ay önce
  Mansur Yavaş yalnız değildir. Bütün Ankaralılar arkasındadır. Hadi oradan utanmazlar sizi. 
 • Tata TongaTata Tonga1 ay önce
  Yaşar ne yaşar ne yaşamaz.
 • Tata TongaTata Tonga1 ay önce
  Gökçek in huzur ve sükununu mu bozmuş?
 • HaticeHatice1 ay önce
  Masallah yani birisini turkiyenin baskentine biriside mubarek bir sehire belediye baskani sectirildiler cunku bu secimi asla haklariyla almadilar bir gun mutlaka gercekler ortaya cikacaktir ben buna inanir bunu bilirim bu secilenlerin her ikisininde sahtekarliktan agir cezada mahkemeleri var ama kurtulmalari icin hsyk nin icinde bunlari sectiren guclerin adalet icinde adamlari var bir muddet sonra bunlari temize cikarirlar cunku yalan dunyada hukuk bunlara calisiyor eger o sucu islemislerse obur dunyada buyuk ceza alirlar allahin adaleti yalan dunyanin adaleti gibi kimseye ayirimcilik yapilmaz ama yinede bu dunyadada hak yerini bulur insallah

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Ekim 2019