• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Macron: NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti

Türkiye'nin terör örgütlerine karşı başlattığı Barış Pınarı Harekatı'nın hazmedemeyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Economist dergisine verdiği röportajda NATO ile ilgili çok sert açıklamalarda bulundu. Macron, "Şu an yaşadığımız şey NATO'nun beyin ölümüdür" dedi.

Yeniakit Publisher
2019-11-07 14:35:00 - 2019-11-07 17:29:15
Macron: NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elysee Sarayı'nda The Economist'e verdiği röportajda, "ABD'nin bağlılığı kapsamında NATO'nun gerçekliğini yeniden değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum. ABD ve NATO müttefikleri arasında stratejik karar alma aşaması koordinasyonu yok" dedi.

NATO'nun, müttefiklerden birine yapılan saldırının diğerlerine de yapıldığını öngören Beşinci Maddesi'nin geçerliliğine hala inanıp inanmadığına yönelik sorulan soruyu ise Macron, "Bilmiyorum. Beşinci Madde yarın ne ifade edecek ki?" şeklinde yanıtladı.

Barış Pınarı Harekatı'nı hazmedemedi

Avrupa'nın 'uçurumun kenarında' durduğunu belirten Macron, "Şu an yaşadığımız şey NATO'nun beyin ölümüdür" dedi ve Avrupa'nın 'uyanması' gerektiği, kendisini jeopolitik bir müşterek olarak düşünmediği sürece silineceği uyarısını yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Avrupa Birliği'nin 'Avrupa projesi fikrini benimsemediğini' belirten Macron, bölgenin ayrıca Brexit sebebiyle oldukça zarar gördüğünü vurguladı. Macron, ABD'nin Avrupa'ya 'sırtını döndüğünü' söyledi ve Avrupa'nın kendi ordusunun kontrolünü alması gerektiğinin altını çizdi.

TSK'nın sınır güvenliğini sağlamak ve terör örgütleri PKK/PYD/YPG ve DEAŞ'a karşı başlattığı Barış Pınarı Harekatı hakkında geçtiğimiz haftalarda da skandal açıklamalarda bulunan Macron, "Bir diğer NATO müttefikiniz Türkiye, bizim ilgimizin olduğu bir alanda haber vermeden askeri harekat düzenliyor" ifadesini kullandı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

HALİSS

Sen niye Türkiyeye haber vermeden Türkiye düşmanı müslüman düşmanı dinsiz imansız terör örgütünü besleyip Türkiyenin kuyusunu kazıyorsun
 • Yanıtla

Abdullah

Sen libya ya ilk bombalama yaparken kime sordun kime haber verdin ölü soyucular sizi
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23