• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Laiklik bahane dertleri İslâm

Fransa ve Avusturya’daki İslam düşmanlığı bu ülkelerdeki sağduyulu kesimleri de rahatsız ediyor. Fransa’da muhalif lider Melenchon, “Laiklik kılıfı altında Müslümanlara yönelik nefret var” derken; Alman ve Avusturyalı yazarlar “Kurz hükümeti, Müslümanları düşman olarak tanımlıyor. Hristiyanlığa izin verirken, İslam’ı suç sayıyor” ifadelerini kullanıyor.

Yeniakit Publisher
2020-11-14 16:00:00 -
Laiklik bahane dertleri İslâm

Batıdaki İslam ve Müslüman düşmanlığı tırmanırken sağduyulu Avrupalılar, buna tepki gösterip önemli itirafta bulunuyorlar. Fransa, Avusturya, Hollanda ve Danimarka’nın başını çektiği İslam düşmanlığının laiklik olmadığını belirten Fransız muhalif lider çarpıcı ifadeler kullandı.

Fransa’da BFMTV kanalına konuşan aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Hareketinin lideri Jean-Luc Melenchon, “Bu ülkede laiklik kılıfı altında Müslümanlara yönelik nefret var. Laiklik bir dinden nefret etmek anlamına gelmiyor” dedi. Müslümanlara saygı duyulması gerektiğini vurgulayan Melenchon, Müslümanlara hep şüpheyle bakmaya son verilmesini istedi. 

Avusturya'da tepkiler bitmiyor

Avusturya’da “siyasal İslam’ı” suç olarak tanımlamaya hazırlanan iktidara tepki gösteren siyasetçi ve uzmanlar, hükümetin büyük ortağı Hıristiyan Demokrat Avusturya Halk Partisinin (ÖVP), bu girişimle İslam ve Müslümanları hedef gösterdiği görüşünde.

Hristiyanları da yasaklayın

Alman Yeşiller Partisinden Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Sergey Lagodinsky, sosyal medya hesabından, Başbakan Kurz’un Avusturya’da siyasal İslam’ın suç teşkil eden unsur olarak kabul edileceği yönündeki açıklamasını paylaşarak, siyasal Hristiyanlığın da suç olarak görülmesi gerektiğini belirtti.
Lagodinsky, “Böylelikle Avusturya’nın bütün hapishanelerini Almanya’daki Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) üyeleri doldurur” dedi.

Alman hukukçu, gazeteci ve yazar Ronen Steinke, Süddeutsche Zeitung’da kaleme aldığı makalede, “Avusturya hükümeti bir eylemi değil bir görüşü suç olarak tanımlamak istiyor. Açıkçası bu yalnız Avusturya yasalarına göre değil Avrupa Birliği (AB) prensiplerine de karşı. Bir devlet insanları düşüncelerinden ötürü hapsetmek istiyor. Bu korkunç bir fikir” diye yazdı.
MÜSLÜMANLAR CEZALANDIRILIYOR
Avusturyalı gazeteci ve yazar Wilhelm Langthaler, iktidarın İslam ve Müslümanları düşman olarak gördüğünü belirterek, “İktidar, Müslümanları düşman olarak tanımlıyor ancak açıkça ifade edemiyor. Bu yasa tasarısı eylemleri değil, düşünceleri cezalandırmak istiyor. Ne olduğunu kimsenin bilmediği siyasal İslam bütün Müslümanları kapsıyor olabilir. Böylelikle keyfi bir şekilde bütün Müslümanlar rahatlıkla suçlanabilecek” şeklinde konuştu.
Avusturyalı aktivist Michael Pröbsting de Avrupa’da çok sayıda partinin ya programında ya da isminde açık bir şekilde Hristiyan ifadesinin kullanıldığına işaret ederek, “Neden siyasal Hristiyanlığa izin verilirken, siyasal İslam suç olarak tanımlanıyor?” ifadesini kullandı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23