• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

'Kürtçe'den "tahrik" mi oluyorsunuz yoksa halkın bir kesimi tahrik olsun mu istiyorsunuz?'

Sabah Gazetesi Yazarı Melih Altınok bugünkü 'Bütün düğmelere aynı anda basıyorlar' başlıklı köşe yazısında son günlerde 'Alevilik' ve 'Kürtçe' üzerinden halkı kin ve nefrete teşvik etmeye çalışan odakları kaleme aldı.

Yeniakit Publisher
2022-08-05 14:25:00 -
'Kürtçe'den "tahrik" mi oluyorsunuz yoksa halkın bir kesimi tahrik olsun mu istiyorsunuz?'

Sabah Gazetesi Yazarı Melih Altınok son günlerde 'Alevilik' ve 'Kürtçe' üzerinden halkı kin ve nefrete teşvik etmeye çalışan odakları kaleme aldı. Türkiye'de kürtçenin ırkçı erekçelerle yasak olduğu karanlık günlere dikkat çeken Altınok 'Türkiye bu günleri Erdoğan'ın cesur reformlarıyla geride bırakmadı mı?' sorusunu yöneltti. İşte o yazı:

Bir adam İzmir'den yola çıkıp Eskişehir'e geliyor. Oradan Ankara'ya geçip gün içinde üç ayrı cemevine provokatif saldırılar düzenliyor. Sandalye fırlatıp camlarını kırıyor vs...

Üstelik "çıldırmak" için Muharrem ayının ilk gününü seçiyor.

Evet bu bir çılgınlık!

Zaten tutuklanan saldırganı savunmak için de "Akli dengesi yerinde değilmiş" iddiası dillendiriliyor.

Böylesine kör kör parmağım gözüne bir provokasyona alet olmak akıllı insanın işi değil zaten...

Ne var ki bu tanıdık savunma, ortada organize bir faaliyet olduğu şüphesini ortadan kaldırmıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da savcıların titizlikle üzerinde durması gereken bu garipliği dün şu sözlerle tarif ediyordu:

"Bulunduğu illerde değil Ankara'da bu saldırıyı yapabilme planı ve bütün bunlarla birlikte oluşturulmak istenen bir provokasyon var. Ben 6 yıldır İçişleri Bakanlığı yapıyorum. Bu tip olaylarda kendisini hep deliliğe veren ortaya çıkıyor. 10 yıldır Ankara'da yaşıyorum ama bu üç adrese bir saatte gidemem. Nasıl oluyor da bu İzmir'den Eskişehir'e geçiyor ve Ankara'ya geçip bunu yapıyor? Bu eski Türkiye'nin ayak izleri. Yargı, bir tutuklama, iki de ev hapsi kararı verdi. Bu soruşturmanın bittiği anlamına gelmiyor. Soruşturma devam ediyor ve biz buradaki çapağı bulacağız."

Tek mevzu bu değil...

Kimi bölge illerinde Kürtçe şarkı söylenecek gerekçesiyle konserlerin, etkinliklerin iptal edildiği haberleri geliyor...

İddialar ne kadar doğruyu yansıtıyor ve yaygın bir soruna işaret ediyor bilmiyoruz... Ama güçlü bir itiraz gelmediğine göre bu yasak kararlarının altında imzası olan bürokratlara tane tane sormak hakkımız...

Türkiye bu günleri Erdoğan'ın cesur reformlarıyla geride bırakmadı mı?

Çok az demokraside göreceğimiz şekilde, devletin 7/24 Kürtçe yayın yapan kanalı yok mu?

Lehçeleri devlet okullarında seçmeli ders olan Kürtçe'den "tahrik" mi oluyorsunuz yoksa halkın bir kesimi tahrik olsun mu istiyorsunuz?

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Abdullah Murat

Müslümanın birleşebileceği hak bellidir Diğerlerinin tamamı batıl bölücülük ayrımcılık ırkçılığın parçalarıdır. Buna sebep vermesi de gayet doğaldır

Uğur

Melih beye katılıyorum ve kendim de bu konularda hassasım. Yalnız insanların Kürtlere ve Suriyelilere kızmasına dair bir kilit noktayı söyleyeyim: Kendileri de fark etmiyorlar, ancak bizde de Batı'da da ırkçılığa kayan mahalli bölge ahalisinin asıl derdi böyle göçmenlerin çokluğundansa kendi azlıklarıdır. Özellikle bizim Marmara ahalisi kadınların güçlendirilip koca beğenmez-dinlemez yapılmasıyla ve çiftçiliğin ölümüyle ve eski köy ve mahalle dayanışmasının kalkmasıyla beraber o hâle getirildi ki soyumuz kuruyor. Maalesef Zillet ittifakını bırakın Ak Parti hükümetinde bile şu dirayet yok ki bu durumu çözüp bu ülkenin binlerce yıldır temeli ve kalbi ve beyni olan biz Marmara ve Trakya ahalisini tekrar çoğaltsınlar. Ama öyle sanıyorum ki 2030'larda biz Marmaralı ve Trakyalı müminler bizzat kendimiz siyasette öne çıkıp kendi ahalimizin demografik problemini de ülkemizin diğer problemlerini de çözeceğiz.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23