Kritik çağrı: Kudüs için yeni ordu kurulsun!

ABD elçiliğinin Kudüs’e taşınmasıyla başlayan İsrail katliamı sürerken, emekli İstihbarat Albay Coşkun Başbuğ’dan kritik bir öneri geldi.

18 Mayıs 2018 Cuma 01:50
Kritik çağrı: Kudüs için yeni ordu kurulsun!

Türkiye'nin dönem başkanı olarak Kudüs için olağanüstü toplantıya çağırdığı İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) yarınki zirvesi öncesi güvenlik uzmanı, emekli İstihbarat Albay Coşkun Başbuğ'dan kritik bir öneri geldi.

DÖNEM BAŞKANLIĞI ŞANS

"Kudüs'te kan gövdeyi götürüyor. Bunun durulacağını kimse beklemesin, İsrail'in saldırıları daha da artacak" diyen Başbuğ, "Bu kanı durdurmak için askeri çözüm gerekiyor. İslam ülkeleri Türkiye önderliğinde bir araya gelip İslam Ordusu kurabilir. Son dönemde yaşananlardan sonra bu öneri çok kolay karşılık bulabilir. NATO tarzında oluşturulacak bu ordunun ilk unsuru da Kudüs'e konuşlandırılabilir" dedi.

Böyle bir unsurun Kudüs'e konuşlanmasının İsrail için caydırıcı olacağını ifade eden Başbuğ, "Bu yapı oraya yerleştiği zaman saldırılar bu kadar kolay olmaz, karşısında caydırıcı bir etki oluşur. Meydan böyle boş kalmaya devam ederse İsrail yakında Kudüs'ün tamamını alır. Bu saldırıları da nihai hedefe varana kadar devam ettirir" diye konuştu.

Türkiye'nin İslam İşbirliği Teşkilatı'nın dönem başkanlığını yürütmesinin de böyle bir oluşumun önünün açılması için büyük şans olduğunu ifade eden Başbuğ, "Şu an Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ayrı havada. Dolayısıyla bu yapının ayakta kalan tek kilit taşı Türkiye. Türkiye her zaman göğsünü siper ediyor. Siyasi ve askeri çözümü masaya yatıran ülke Türkiye. Bu yükün İslam alemince Türkiye'den alınması lazım" dedi.

İRAN DA YER ALABİLİR

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn gibi ülkelerin bu yapı içerisinde yer almayabileceğini ifade eden Başbuğ, "Ama İslam dünyası sadece bu 3 ülkeden ibaret değil. İran bile bu işin içine dahil edilebilir. Çünkü İran da şu an hedef tahtasına oturtulmuş durumda" dedi.

KISIR DÖNGÜ KIRILMALI

Kurulacak ordunun NATO'daki gibi üye herhangi bir ülkeye saldırı yapıldığında bunun tüm üyelere yapılmış sayılacak bir yapıda olduğunu söyleyen Başbuğ, şöyle konuştu:

"Eğer İslam Ordusu yapılanmasına gidilirse İsrail'den gelen bu küstah tavır sona erecek, hiç olmazsa frenlenecek. Yarınki toplantıda inşallah Türkiye önderliğinde bu konu gündeme gelir. Belki bu konu daha önce gündeme gelse sıcak karşılanmayabilirdi ama şimdi yaşananlar ortada. Kan gövdeyi götürüyor ve bu saldırılar bitmeyecek. O kınamalar kağıt üstünde kalacak. Bölge halkı kaybedecek, bu konuda büyük emek sarfeden Türkiye yalnız kalacak. Kısır döngüyü kırmak için yapılacak en önemli hamle bu. Yeni Haçlı seferi günlerine geri döneceğiz. Dolayısıyla o günlere hazırlıklı olmak için ordunun bir an önce hayata geçirilmesi şart."

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Mayıs 2018 Cuma 01:50

YORUM YAZ

 • 1 isi1 isi8 ay önce
  İsrail ve ABD nin olmadığı yeni birleşmiş milletler kurulmalı ve öyle beş ülkenin dediğinin olduğu yada olmadığı değil çoğunluğun isteğinin olduğu bir topluluk olacak,ayrıca Kudüs Mekke Medine İslam ülkelerinin ortak toprağı ve yönetiminde olsun buraların muhafuzligini ortak askeri güç sağlasın bu konular acil hayata geçmeli.
 • mahmut gulgenmahmut gulgen8 ay önce
  ben bu ordunun bir neferi olmaktan şeref duyarım
 • ihsanihsan8 ay önce
  esas bm genel kurulundan barış gücü kararı çıkarmak onu kudüse yerleştirmewk lazım deriz
 • yorgunyorgun8 ay önce
  asker veren verir vermeyen vermez, orda 2-3 bin asker bile yeter!eğer bu olursa beni o orduya gönüllü yazın!! ama yine şerbet veriliyorsa...
 • SalihaSaliha8 ay önce
  Bu öneri cok güzel, keşke bu Islam ordisu önce kurulsaydi, bu gün o filistinli kardeşlerimizin kani akmazdi!
 • hk.ohk.o8 ay önce
  Kesinlikle doğru söylüyor ... ellerinizden öperim komutanım...
 • mevlütmevlüt8 ay önce
  çünkü siyonist israil ve gavur netenyahu güçten anlar silatan anlar....bu ordu şart....ve acil....hemen kurulmalı....israil islâm alemi arasında sürüye girmiş kurt gibi....herkesi gırtlaklıyor...herkesi ısırıyor....bu ordu şart....
 • muammer cevikermuammer ceviker8 ay önce
  Boyle bir ordunun kurulmasi sart gec bile kalindi,hemen Kudus e gonderilmesi gerekir
 • A.YücelA.Yücel8 ay önce
  Allah razı olsun komutanım. "İsrail güçten anlar." Bu katliamlar cihadın vaktinin geldiğini gösteriyor. Ağaçların ve taşların, Ey müslüman yahudi arkamda haydi öldür diyeceği, günler geliyor. Ne mutlu fethi Kudüs'ün şehit ve gazilerine. Zafer. İslamın.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Ocak 2019