• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kripto para mağdurları paralarını geri alabilecek mi? Kripto para yasasında neler olacak?

Kripto paraya nasıl düzenleme yapılacak? Kripto para borsası Thodex'in sahibi Faruk Fatih Özer'in 400 bin kişiyi dolandırması sonrası kripto para borsalarına ilişkin yeni düzenlemeye hız verildi. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan da “Biz tüketiciyi korumak zorundayız. Terörün finansmanını ve kara para aklama gibi durumları önlemek için gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor.” diyerek kripto para düzenlemesinin detaylarını anlattı. Kripto paralara yönelik bir düzenleme sinyali de ABD’den geldi. Kripto paraya nasıl düzenleme yapılacak? Kripto para yasası ne zaman çıkacak? Kripto para düzenlemesinde hangi maddeler var? İşte detaylar.

Yeniakit Publisher
2021-05-07 10:14:00 - 2021-05-07 10:25:05
Kripto para mağdurları paralarını geri alabilecek mi? Kripto para yasasında neler olacak?

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, kripto varlıklara yönelik ilginin Türkiye ve dünyada Kovid-19 süreciyle birlikte ciddi oranda arttığına dikkati çekerken, tüm dünyanın bu konuda nasıl düzenlemeler yapılması gerektiği konusunda çalıştığını söyledi.

Kripto para yasasında neler olacak? 

Bakan Lütfü Elvan, bu platformların denetlenmesi konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak gerekli çalışmaları yaptıklarını belirtirken, "Bizim de taslak bir çalışmamız var şu anda, bir kanun teklifi olacak muhtemelen. Arkadaşlarımız çalıştılar, biz gerekli tüm hazırlıklarımızı yaptık." diye konuştu. Merkez Bankasının da bu konudaki düzenleme yaptığını anımsatan Elvan, Mali Suçları Araştırma Kuruluna (MASAK) da bu platformları denetleme yetkisi verdiklerini kaydetti. Elvan, bu yetki çerçevesinde bir rehber hazırladıklarını anlatırken, "Bu platformların uyması gereken kuralları belirledik. Uymadıkları halde nasıl bir yaptırımla, ne kadarlık bir cezayla karşı karşıya kalacaklarını ortaya koyduk.

Kripto paraya nasıl düzenleme yapılacak?

Bu platformlar mutlaka alım satım işlemleri yapanların bilgilerini MASAK ile paylaşacak. MASAK'ın her türlü, bu platformlar üzerinde denetim yetkisi var. Bu platformları, şüpheli alım satım işlemi yapan müşterilerini bildirmeleri ile yükümlü kıldık. 10 bin liranın üzerinde işlem yapanları MASAK'a bildirme zorunluluğu getirdik." dedi.

Kripto para düzenlemesi ne zaman çıkacak?

Arkadaşlarımız bu çalışmaların hepsini yaptılar, bu konuyu Sayın Cumhurbaşkanımıza arz edeceğiz, uygun görmesi halinde de bu noktada adımımızı atacağız. Gelir İdaresi tarafında da özellikle vergilendirme konusunda bir çalışma yürütüyoruz. Dünyadaki uygulamalar nelerdir, ne tür bir yapı var? Bunları yaparken ilgili taraflarla mutlaka konuşulması gerekiyor ki, arkadaşlarımız konuşuyorlar. Bu alanların tamamı, tüm dünyada çalışılan alanlar."

Kripto para yasaklanacak mı?

Kripto paraya yasak mı var? Kripto para alım satımı yasaklanacak mı? Bakan Elvan, bu konuda çok hızlı ilerlemenin doğru olmadığını, temkinli olmak gerektiğini belirtirken, "Bizim 'bu yasaklansın' gibi bir yaklaşımımız kesinlikle yok. Bu alanda alım satım yapan insanların da kötü niyetli olduğunu düşünmüyoruz. Vatandaşlarımızın mutlaka ihtiyatlı, dikkatli olması gerekiyor, kendilerini, yaşamlarını, gelirlerini riske atabilecek bir girişimde bulunmamaları lazım." ifadelerini kullandı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Halil

30 senedir spk denen kurum var hiç bir şey yapmıyor,dünyanın en tırt en manipülatif borsasına sahibiz,yüzbinler mağdur bu spekülatörler yüzünden muz cumhuriyeti burası bir şey olmaz devlet vergi almak için düzenleme getirecek yoksa küçük yatırımcı zerre umrunda değil borsa ortada beş para etmez spkda meydanda.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23