• İSTANBUL
  • İMSAK
    00:00
    GÜNEŞ
    00:00
    ÖĞLE
    00:00
    İKİNDİ
    00:00
    AKŞAM
    00:00
    YATSI
    00:00
  • 0.0
  • 0.0
  • 0.0

Koronavirüs Van'daki rezervasyonları tehlikeye soktu

Denizli, Nevşehir ve İstanbul'da şubat ayı başında koronavirüs kaynaklı iptal edilen 30 bin rezervasyonun ardından aynı senaryo şimdi de Van için konuşulmaya başladı. Yaklaşan Nevruz Bayramı öncesi virüsün İran'a sıçramasının ardından sınır kapıları kapatılıp uçuşlar durdurulurken önceden yapılan 150 bine yakın rezervasyon da riske altına girdi.

2020-02-27 08:43:00 - 2020-02-27 08:49:17
Koronavirüs Van'daki rezervasyonları tehlikeye soktu

Geçtiğimiz yıl aralık ayında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılarak dünya genelinde 3 bine yakın kişinin ölümüne yol açan koronavirüs Türkiye sınırına kadar dayandı.

İran'da ölümle sonuçlanan yeni tip koronavirüs vakalarının ardından, Nahçivan dahil olmak üzere 4 sınır kapısı da ivedikle kapatılarak tüm uçuşlar tek taraflı olarak durduruldu.

Virüs salgını tedbirlerine ilişkindeğerlendirmelerde bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, bu süreçte İranlı hiç kimseyi ülkeye almadıklarını kaydetti.

Çin'den 30 binden fazla iptal olmuştu

Öte yandan her geçen gün ölü sayısının katlanarak arttığı koronavirüs dünya turizmini de ciddi anlamda tehdit ediyor. Çin ile Şubat sonuna kadar tüm uçuşların durdurulmasından kaynaklı Türkiye'de 3 ilde 30 binden fazla rezervasyon iptaline yol açan virüs bir ilde daha ciddi anlamda iptalleri gündeme getirdi.

Nevruz tatiline çıkıyorlar

İran’da 21 Mart - 1 Nisan arası Nevruz Bayramı olarak kutlanıyor. Bu dönemde ortalama iki haftalık izne ayrılan İranlılar tatil ve alışveriş için ülke dışına çıkarken ağırlıkla geldikleri ülke ise Türkiye oluyor.

İranlıların Türkiye'deki tercihi ise sınıra da yakın olmasından kaynaklı Van oluyor.

Nevruz tatilini Türkiye'de geçirmek için, Kapıköy Sınır Kapısı'ndan Van'a gelen İranlılar otellerde konaklayıp bol bol alışveriş yaparak ülkelerine geri dönerken bölge esnafına da ciddi bir gelir kapısını aralıyor.

İran ile sınır kapılarının kapatılması ve uçuşların durdurulmasının ardından otellerde neredeyse tek bir İranlı turistin dahi kalmadığını dile getiren Van Otelciler Derneği (VANODER) Yönetim Kurulu Başkanı Reşat Yeşilağaç, İranlı turistlerin özellikle bu aylarda ili genelindeki otellerin yüzde 50'sini doldurduğuna dikkat çekti.

150 bin rezervasyon risk altında

İl genelinde 60 otel bulunduğunu ve günlük kapasitelerinin 7 bin 500 civarında olduğunu kaydeden Yeşilağaç, Nevruz Bayramı nedeniyle 15 Mart-4 Nisan arasında il genelindeki otellerin yüzde 80'nine yakının İranlı turistler tarafından rezerve edildiğini bunun da yaklaşık 150 bin rezervasyona denk gelebileceğini dile getirdi.

Tamamı iptal olur!

Bugün itibariyle Nevruz Bayramı'na ilişkin henüz kendilerine ulaşan bir rezervasyon iptali olmadığına da vurgu yapan Yeşilağaç, virüsün etkilerinin sürmesi ve sınır kapılarının açılmaması halinde söz konusu rezervasyonların tamamının iptal olacağını açıkladı.

Ücret iadelerine ilişkin senaryolar konuşuluyor

İran'da koronavirüsün ortaya çıkması ve bir takım tedbirlerin alınmasıyla birlikte acentaların otel yöneticileri ve havayolu şirketleriyle olası bir iptal durumunda ödemelerin iadesi ile ilgili görüşmeleri gerçekleştirmeye şimdiden başladığının altını çizen Yeşilağaç, böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde gerekli ücret iadelerini yapmaya hazır olduklarını belirtti.

İranlı turistlerin sadece konaklama tarafında bir ekonomik getiri sağlamadığına da değinen Yeşilağaç, gümrük işlemlerinden en küçük esnafa kadar çok geniş bir yelpazede şehir ekonomisine ciddi anlamda katkı sağladıklarını aktardı.

2.5 milyon kişi geldi

Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre; İranlı turistlerin yurt dışı tatillerinde en çok tercih ettiği ülkeler sıralamasında Türkiye ilk sırada yer alıyor. Bu oran rakamlara da yansımış durumda. 2019 yılında yüzde 50 gibi çok yüksek bir seviyede artış gösteren İranlı turist sayısı 2 milyon 501 bine ulaştı.

Kişi başı bin dolar harcıyorlar

İranlı turistlerin harcama düzeyi de diğer yabancı turistlere göre yüksek. Ülkemizi ziyaret eden İranlı turistlerin yaptıkları geceleme sayısı ortalama 6 gece iken kişi başı harcadıkları para ise bin dolar civarında.

Öte yandan Türkiye’i ziyaret eden yabancıların ortalama harcama tutarları 630 dolar düzeyinde bulunuyor.

(Yeni Şafak)

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Şukredin! Dirdirlanmayin!

Ben İran'da yaşayan bir Türküm. Aldığımız meyve ve yumurta vs... Her şeyi alkolle dezenfekte etmeye çalışıyoruz. Alkolyok, alışverişleri durdurduk. En az ile yetinmeye az sokağa çıkmaya çalışıyoruz. Eşim mecburen her gün disarida, ise gitmek zorunda, bir tek o virüs tutsa evde herkes ölecek! Devlet özen göstermiyor. Karantina yok. Düşünün kimlere virüs bulaştı belli değil. Fırında ekmek üreten çarşıda peynir satan insanlara da yakında bulaşacak, şu an ekmeği ocakta yakarak dezenfekte ediyorum. Ölü sayisi hakkindaki yalan rüzgarı sizleri aldatmasin. Nimet içindesiniz, şukredin. Turizm ticAret vs derken bu sınır kapatmaları yapmadınız. Demek ki sadece Suriye'de ölünmüyor imiş! Deme ki sadece TERoRiST ve bebekleri ölmüyor imiş! Demek Ağa ve paşaların da evine ölüm, virüsle gidebiliyorsun imiş. İdlibi düşerken, turist avında misiniz!? Öyleyse bekleyin, virüsün gölgesi altında bir ölüm şarkısı sizler için de çalınır
  • Yanıtla

Kor General

Arkadaş Millet can derdine düşmüş salgın yayılmasın diye, biz para pul için gevurların bınbırturlu sıkıntısını yasıcaz bıde gevurun vırusunu alıcaz öylemi gelmesinler ne paraları lazım ne kendılerı önce saglık sıhhat lazım
  • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı