Korkunç uyarı: Şiddetli bir darbe ile yüz yüzeyiz!

Şehir Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekan vekili Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara, Osmanlı’nın son döneminden çarpıcı örnekler vererek, ''Müslüman aile modernizmin darbesini en şiddetlisinden bugünlerde yiyor. '' ifadelerini kullandı.

22 Eylül 2019 Pazar 23:40
Korkunç uyarı: Şiddetli bir darbe ile yüz yüzeyiz!

Çarpıcı tespitlerde bulunan Mehmet Ali Büyükkara'nın Twitter hesabından yaptığı açıklamaları şu şekilde;

Müslüman aile modernizmin darbesini en şiddetlisinden bugünlerde yiyor.

Osmanlı’nın son döneminden sonra yaşanan ikinci büyük darbedir bu.

Osmanlı’nın ünlü paşalarını, bürokratlarını vurmakla kalmamış, meşhur ulema ve meşâyihi ve ailelerini de derinden sarsmıştır.

O zamandan kalan hatıralar, fotoğraflar bunun çarpıcı delilleridir. Mesela Ahmed Cevdet Paşa, medresenin son güneşi, Mecelle’nin en büyük sahibi.

50 TL’nin arkasındaki Fatma Aliye hanım, onun kızıdır. Bu münevver hanımın kızlarından biri Katolik olup Fransa'ya kaçmıştı ve annesi onu kurtarmak için maddi manevi varını yoğunu harcamıştır. Ama artık çok geç. Zira modern çözülme kendisinde, belki de babasında başlamıştı.

Bu hikaye çok acıklıdır ve modernizm sillesinin meşâyih, ulema demeden nicelerini yere serdiğinin sembolik hatırasıdır.

Aile önemli “Arkamdan güzel 1 yâd bırak ya Rabbi” diye yalvaran Nebiler bunu sadece kendilerine istemediler, nesillerine de dua ettiler ABDde vs yaşayıp da çocukları büyüyüp serpilince milyon dolarlık işlerini bırakıp ülkelerine dönen Müslümanlar gerçekten eli öpülecek insanlardır.

Evet, nesilleri muhafaza. Bugün şiddetli 1 darbeyle yüz yüzeyiz. Bundan hocalar da İslamcılar da zor kurtuluyor.

Zira ipler fazla gevşedi. Herşey kontrolümüzde, bir şey olmaz bize diye düşündük. Belki fazla liberal davrandık. Çocuklar torunlar iyi fotoğraf vermiyorlar, değil mi?

Onları suçlamak tabi ki kolaycılık. Kabahati kendimizde aramalıyız tabi. Camiyle irtibatlı evler lazım. Plazalarda sitelerde bu olmuyor.

Kim ne derse desin İmam Hatip’ler yine korunaklı liman. Başarılı çocuklarını bu okullara yakıştıramayanlar büyük risk alıyor, haberleri olsun.

En başta helal lokma. Kızlarımız küçük yaşta başörtüsüne alışmalı. Baskı veya ipleri koparmak değil ama, usulünce telkini elden bırakmamalı.

Çocuklar, torunlar eşlerini seçerken, seçimim baba-anne evine yakışan bir seçim mi diye düşünmüyorlarsa bir şeylerin ters gittiği kesin.

Misalleri çeşitlendirmek mümkün. Konu biraz damardan olduğu için can acıtıyor. “Kınarsam başıma gelir” korkusuyla haklı olarak “büyük konuşmak” istemiyoruz. İçimiz kanıyor ama susuyoruz.

Fakat kesinlikle iyi fotoğraflar vermiyoruz. Benim endişem ise bu hâlin normalleşmesi.

Osmanlı’nın son devir münevver ve ulemasından geriye kalan resimlere, hikayelere gittikçe daha çok benzemektedir hâlimiz.

Kur’an’dan duamızı edelim ve burada bitirelim:

“Ey Rabbim! Beni ve soyumdan gelecekleri namazı devamlı kılanlardan eyle; ey Rabbimiz! Duamı kabul et!”

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 22 Eylül 2019 Pazar 23:40

YORUM YAZ

 • gerçek.gerçek.24 gün önce
  bunun kabahati a dan z ye hepimizde bir zamanlar bundan 25 sene önce hürriyet gazetesi kızlık ta neymiş bu çağda diye diye nesilleri ne hale getirdi btıda bile daha temkinli insanlar biz çok aşırı gittik. Allah bize acısın affetsin. yalancılar baştacı oldu doğrular asıldı bu ülkede ve başaşağı gidiyor bakalım nereye toslucaz.
 • ErcanErcan25 gün önce
  Bazen Akit yorumları okuyorum birde ne göreyim chp illerde yorum yapmış demekkibıktınizfoxdan sozcuden aferin size
 • Nazım Karaman Nazım Karaman26 gün önce
  Kalemine kuvvet aynen katılıyorum
 • meleknurmeleknur26 gün önce
  BENİM TORUNUMA NİYE GÜCÜM YETMİYOR?NİYEBANA KİMSE KARIŞAMAZ HÜKMÜ ALMIŞ BAŞINI GİDİYORDA , SOKAKTA MÜSLÜMAN BİR AİLENİN, KOMŞUNUN ÇOCUĞUNUNYAPTIĞI YANLIŞINI SÖYLEYEMEZ HALE GELİNDİ?BUNUN SEBEBİBİR PARTİMİ ? BİR KURUMMU? BİR OKULMU? BİR DİNDERSİ ÖĞRETMENİMİ? BİR SANATÇIMI? BİR POPÇUMU? BİR TOPÇUMU? BİR MEDRESEMİ?NEY? NEY? NEY? HİÇBİRİ TEK BAŞINA SUÇLU OLAMAZ. BİZ ÖNCE AİLELER ANNE BABA EN ÖNDE FİKİR OLARAK ÖRF VE KÜLTÜR OLARAK GÜÇLÜ OLMAK YENİ FİKİRLER ÜRETEREK GENÇLERİ YENİ FİKİRLERLE DÜŞÜNCELERLE KÜLTÜRÜMÜZ VE GELENEĞİMİZE SAHİP ÇIKACAK ŞEKİLDE YETİŞTİRMEYİ SAĞLAMAMIZ ŞART. EN BAŞTAKİ GÖREV ANNE İLE BABANINDIR!!
 • ŞENEL OTCUŞENEL OTCU26 gün önce
  AĞZINA YÜERĞİNE SAĞLIK GÜNÜN EN DEGERLİ HABERİ OLMUŞ
 • İs-hakİs-hak26 gün önce
  Sayın hocam c.hak razı olsun endişe ve korkularıma tercüman oldunuz çarpık, özellikle CHP zihniyetine,beni ahirette başımı belaya sokmamasına özen göstererek tesbit ve tenkitlerimi devamlı yorumluyarakkarınca kararınca birşeyler yapmaya çalışıyor um,insan mantığını dumura uğratacak fecaatte olan şu söze bakarmısınız AKp dünyanın en iyi işlerinide yapsa alkışlıyacak halımiz yok.sanki tam tersi söylenmiş gibi Halk bu zihniyeti başımıza bela etti burası tamamda sizin feryad ettiniz ahlak'ı hamideye hükümet nakadar duyarlı olduğuda maalesef ortada,görünen oki halimiz ümitsiz vak'a c.hakdan bir inayet gelmezse ki allahdan ümid kesilmez çok çok dua gerek
 • MUSTAFA KavukMUSTAFA Kavuk26 gün önce
  Hocam yüreğinize sağlık kanayan yaramıza dokundun.Allah razı olsun
 • BİATBİAT26 gün önce
  sanırım, bahsedilen darbeleri his etmeyenlerin sayısı, his eden ve acı çekenlerden epey fazla..muhafaza edilecek birşeyleri kalmayanlara, uyarı için vakit çok geç..henüz birşeylere sahip olanlar için ise, savaş kıyamete kadar bitmedi, bitmeyecek..hakkın ordusuna, her zaman ve zeminde sonsuz selam...Biadımız insana değil, hakkın kutlu davasına..ha bir sultan ha bir köle..bir gider, bin gelir..adı ümmeti muhammettir...
 • AnkaralıAnkaralı26 gün önce
  Evet hangi yalaka burada bana olumsuz cevap yazsa da, AKP sayesinde toplumun temel taşı olan Ailenin içine benzin döküldü ve yanmaya yüz tuttu.Acil tedbir alınmazsa, toplum uçuruma gidecektir. Rabbim bizlere doğru yolu nasip etsin. Amin.
 • UfukUfuk26 gün önce
  Benım kızım şehir üniversitesi mezunu.okulda okurken..pkk lı sabahat tuncel söyleşi yapmaya okula gelecek haberimiz oldu.bütün yetkılılerle gorustuk engelleyemedık...devlet vekil olarak maas ödüyor biz okulumuzda konusturmak zorundayız dediler...ibret olsun maıllerı saklıyorum hala... Ama kurban oldugum Allah aynı gün bir kar yagdırdı ve programları iptal oldu... Kendı okullarını düzeltsinler ...

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Ekim 2019