• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Konutların fiyatı nedeniyle yanına yaklaşılmazken o ülke vatandaşları Türkiye'den peş peşe ev almaya başladı

Türkiye'de kiralık ve satılık ev fiyatları uçuşa geçerken yabancıların konut alımı sürüyor. Ukrayna ile savaş halinde olan Rusya'da vatandaşlar, Türkiye'den konut alımı yapmaya başladı.

Yeniakit Publisher
2022-05-23 08:51:00 -
Konutların fiyatı nedeniyle yanına yaklaşılmazken o ülke vatandaşları Türkiye'den peş peşe ev almaya başladı

TÜİK'in verilerine göre, nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre yabancılara konut satışı toplamda 6 bin 447 olarak gerçekleşti.

Yabancı turistlerin gayrimenkul danışmanlığını yapan Devlet Turkmen, nisan ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payının yüzde 4,8 olduğunu belirtti.

İstanbul ilk sırada

Konut satışlarında ilk sırayı 2 bin 564 konut satışı ile İstanbul aldığını bildiren Turkmen, İstanbul'u sırasıyla bin 970 konut satışı ile Antalya, 333 konut satışı ile Ankara’nın izlediğini aktardı.

"Rusya son iki ayda hem Dubai hem Türkiye’de ev alımına yoğunlaştı"

Ülke uyruklarına göre en çok konut satışının Rusya Federasyonu vatandaşlarına yapıldığını bildiren Turkmen şunları söyledi:

"Nisan ayında Rusya Federasyonu vatandaşları Türkiye'den bin 152 konut satın aldı. Rusya Federasyonu vatandaşlarını sırasıyla 905 konut ile İran, 714 konut ile Irak vatandaşları izledi. Rusya son iki ayda hem Dubai hem Türkiye’de ev alımına yoğunlaştı. Genellikle aldıkları evde oturmuyorlar da kendileri sadece yatırma amaçları ülkeden para çıkarıp güvendikleri ülkelere yatırım yapıp kendi paraları güvenceye alıyorlar. Rusya Ukrayna arasındaki savaş bunu tetikledi. TÜİK’in açıklamasında nisan ayı gayrimenkul alımın Rusya ön sırada yeri aldı. Cumhurbaşkanımızın Türk vatandaşlığı için gayrimenkul alımını 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkarması talepleri azaltmayacaktır, aksine artışı hep beraber göreceğiz. Dünyanın en güçlü ülkelerinden birisi olan Türkiye’ye tüm ülkelerden döviz girdisi sağlayacağız."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Can

Artık azınlık olacağız kendi ülkemizde bizlerin alım gücü yok onların evlerinde kirada bile otutturmazlar yazık ta ne yazık tarih bunu yazacak turkiye nasıl bitirildi savaşsız silahsız

Dadaş

Kendi vatandaşın ev alamıyor. Rus mu size oy verecek. En kötü daire 1 milyon tl olmuş senin memurun bu maaşının yarısını bankaya ödese 100 yıla ev sahibi olamaz o da sıradan bir daireiçin. Vatandaşın perişan akp kendini bitirdi kendini mhp zaten baraj altı. Silme iyi parti ve deva oy alacak.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23