Kod adı: İntikam! ABD, İsrail ve Yunanistan tatbikatında düşman Türkiye!

Türkiye’ye karşı yapılan tatbikat gün yüzüne çıktı. Doğu Akdeniz’de 2010 yılından itibaren yapılan tatbikatın ana fikri İsrail. Her şerrin başı olan İsrail ‘Nobel Dina’ adı verilen ve Tevrat’ta intikam manasında olan bu kodla tatbikatı Türkiye üzerinde uyguluyor. Tatbikatı İsrail, ABD, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi ortak düzenliyor. Tatbikatın asıl amacı Türkiye’den gelecek herhangi bir tehlikenin yok edilmesi üzerine senaryolaştırılmış.

03 Temmuz 2018 Salı 00:49
Kod adı: İntikam! ABD, İsrail ve Yunanistan tatbikatında düşman Türkiye!

Doğu Akdeniz’de tehlikeli tatbikat. ‘Nobel Dina’ adı verilen tatbikatın hedefi Türkiye olarak gösteriliyor. Tatbikatın başını ise fitne yuvası olan İsrail çekiyor. Sözde Tevrat’ta geçtiği ve bu sebeple tatbikat yapıldığı belirtiliyor. Tatbikatı ilk olarak İsrail ve ABD, 2010 yılında ortak olarak düzenlerken, Yunanistan’ın da katılmasıyla üç ülke kendi aralarında tatbikat yaparak gemilerin namlularını Türkiye’ye çevirmişti. Aynı tatbikat geçtiğimiz günlerde Doğu Akdeniz’de tekrar yapıldı. Bu tatbikatta ise 4. ülke olarak Güney Kıbrıs Rum Kesimi de yer aldı. Tatbikatın ilginç yanı ise yine hedef tahtasında Türkiye’nin olması ve tatbikata katılan askerleri papazların ziyaret edip dua etmesi. Ülkemizin üzerine, Girit ve Doğu Akdeniz’in tamamının da çember daraltma harekâtı olarak hedeflenmiş. Öte yandan Noble Dina Tevrat’ta intikam olarak belirtilirken hedef ülke olarak Türkiye belirlenmiş.

İSRAİL İÇİN, TÜRKİYE POTANSİYEL TEHLİKE

Açıklamalarda bulunan Siyaset Bilimci Ve Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Köni, “Bu tür yakınlaşmayı seçim sürecinde tahmin etmiştik. ABD, Türkiye’ye Münbiç’te bir takım tavizler verdi. Şahsen bunun arkasından bir şeylerin çıkacağını tahmin etmiştim. Amerika seçim sürecinde RezaZarrab’ı öne sürebilirdi bunu yapmadı. Ayrıca İsrail gazetesi olan Heartz’ın Erdoğan’ı desteklemeye yönelik yaptığı haberleri de ortaya koyarsak. Elbette bunların bir bedeli olur. Şimdi bu desteklerinden dolayı seçimi kazandın. Biz de senin ülkenin dibine kadar gelir ve orada seni hedef tahtasına koyar tatbikat yaparız diyorlar. İşte sizden aldıkları taviz de bu olur. Esasen bunu ben bir başlangıç olarak görüyorum. Devamı çok dikkatle izlenmesi gereken bir konu. Öte yandan İsrail’in bu tatbikata öncülük etmesi, NATO’ya girmek isteyen İsrail’i engelleyen kim? Türkiye. Peki, NATO’nun içerisinde bulunan tek Müslüman ülke kim? Türkiye. Bu nedenle İsrail’in Türkiye’ye karşı plan yapması kaçınılmazdı. İlerleyen günlerde her şey daha net anlaşılacaktır” dedi.

AMAÇLARI TÜRKİYE’Yİ ÇEMBERE ALARAK 3 BÖLGEDEN KUŞATMAK

Emekli Tuğgeneral, Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fahri Erenel, “Doğu Akdeniz bölgesi stratejik olarak çok önemli bir nokta halindedir. İsrail ve ABD’nin bu bölgeyi kontrolünde tutma çabası Rusya ve Türkiye’nin hareket alanını kısıtlamak içindir. Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile bir anlaşmaya oturdu. Bu anlaşma İsrail’in güney kesimine üs kurma girişimiydi. Ve bu konuda Amerika sonuna kadar destek verdi. Nedeni ise 6. Flo’nun Akdeniz’de sürekli dolaşmasını önlemek ve Türkiye’nin doğusunda bir destek olarak planlıyor. Bu sırada İsrail ile Yunanistan arasında son dönemde müthiş yükselen bir dostluk var. Bunun amacı Türkiye’ye karşı Yunanistan’ı yanlarına alarak Türkiye’yi Ege’den de kuşatmak demektir. Şuan İsrail, Yunanistan’dan bazı kilit adalarda üs kurma girişimi sağladığını biliyorum. İşte bu sebeple amaçları güneyden Rum kesimi ile Doğu kısımda Amerika ve Ege’de kendi üsleriyle adeta Türkiye’yi çembere alma girişimidir. Asıl amaçları Rusya ve Türkiye güçlerini birleştirmesin diye birçok adımlar atılıyor. Bu nedenle yapılan bu tatbikatın hedefi elbette Türkiye olmuştur” şeklinde konuştu.

TATBİKATTA TÜRK HAVA KUVVETLERİ VURULUYOR! KÜRECİK FÜZE KALKANI TÜRKİYE'YE KARŞI DEVREYE GİRİYOR

İsrail’in inancı üzerine ilk olarak Amerika ile başlatılan tatbikat 2018’de iki ülkenin de dahil olmasıyla gerçekleşti. 19–29 Mart tarihleri arasında, Girit Denizi ile Doğu Akdeniz’in geniş deniz bölgesinde gerçekleştirilen “Noble Dina 2018” isimli tatbikata Yunanistan ve Güney Kıbrıs da katıldığını duyurdu. Haravgi Gazetesi’nin haberine göre tatbikatta Girit’teki NATO merkezi ile İsrail’deki limanın kullanıldığı bildiriliyor. Öte yandan bu tatbikatın NATO bilgisi dâhilinde olduğu da gözlerden kaçmıyor. “Noble Dina” Tevrat’ta intikam olarak geçiyor. Yunanistan askeri kaynaklarına göre, tatbikat senaryosu şu şekilde: Kıbrıs Rum Kesimi-İsrail ortak doğalgaz arama platformu, “düşman kuvvet” diye nitelenen Türk Hava Kuvvetleri uçaklarının saldırısına uğruyor. Bu saldırıyı def etmek için, Kürecik’teki füze kalkanı devreye sokuluyor. Radar, Türk jetlerini izliyor ve ABD gemisindeki füzeler, Türk uçaklarını vuruyor.

 Kaynak: Milli Gazete

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 03 Temmuz 2018 Salı 00:49

YORUM YAZ

 • AhmetAhmet1 yıl önce
  Kansız kançıklar Sayın Cumhurbaşkanımız topunuz gelin dedi bu üç soysuz soytarıları TSK nın kahvaltısına yetmez.Ölümü göze alan karşıma gelsin kançık gibi arkadan deyil.
 • halil45halil451 yıl önce
  amerika tatli sözlerle türkiyeyi kandiriyor ve acayip bicimde türkiyeyi cevirdi her taraftan , bulgaristan yunannistan ukaine gürcistan suriye irak daha kaldimi, iran kaldi
 • milletin ta kendisimilletin ta kendisi1 yıl önce
  bizim askerimiz neden pasiv ve sesssiz diyenzihniyetin ne oldugunu biz biliyoruz, embesil nasıl pasif ve sessiz suriye de ırakta askerimizin ne yaptıgını görmüyor musun kör herif, bunlar senaryo yarın birgün bir sıkıntı cıksa değil kürecik incirlikteki nükleer silahlara bile el koyarız, hal,l 45 beyin bedava kullan
 • Yusuf canYusuf can1 yıl önce
  Korkunun ecele faydası yok,önceki Almancı,sıradaki ise yani size katlama yapacak ülke ABD olacak,bunu unutmayın,bu şerefsizler in Atalarını Osmanlı kuratrmiste bunlar yediği kaba sıçan millet İsrail sictiginuz tabak şimdiki ABD hazır olun kanını eksiklerimiz sizi testere ile kesecekler testetev5 filmi pek yakında Hollywood değil tüm ABD de ha birde bunları erkeklerini eğil karılarını oldurecrkler
 • İsfendiyarHalil EralpİsfendiyarHalil Eralp1 yıl önce
  Uyananvar sanki ; Gâvurdan dost olmaz . . . ABD, İsrail ve Yunan / Rum hepsi de gâvur ; hade bakalım ne yapacaksınız ?
 • Hy-hyHy-hy1 yıl önce
  Siz daha çok kürecik hakkında haber duyarsınız.Adamların yüzlerce askeri üssü Türkiyede,suriyede,Irakta direk bizi endirek islam ülkelerini hedef alır.
 • OrhanOrhan1 yıl önce
  Kafirlere soyleyin bizim göklerdede ordumuz var,onlar inanmaz ama çanakkalede yazilmis tarihimiz var.
 • ERSİN KAMİL BEKTAŞERSİN KAMİL BEKTAŞ1 yıl önce
  ha ha ha ha ha ha ..........................................mın kenarları rüyadalar
 • AhmetAhmet1 yıl önce
  Ka.cık ve kalleş daha ne diyeceksin kardeşim!
 • DoktorDoktor1 yıl önce
  Gevurun her türlüsünü BOYKOT. Bireysel halde kültürek dijital ve materyel BOYKOT çok önemli. Devlet yerli silahlara geçerek en önemli olanı yapıyor.
 • vatansevervatansever1 yıl önce
  siz gideceksiniz kürecik radar üssünü kullanacaksınız ve kendi jetlerimiz vuracaksınız..... oradan bakınca bu millet avel..... o sizin söylediğiniz gazoz ağcı o da artık burada yetişmiyor
 • Serhat Serhat 1 yıl önce
  Zafer Allah tandır buna inanmamız gerek ve zafer birlik olanlarındır inşallah,birliğimizi bozanlara fitne çıkaranlara fırsat vermemeliyiz.Yoksa teknoloji miş,insan kalabalığıymış bunlar hikaye. Zafer Allah tandır. Rabbim bizlere iman ihlas birlik ve zafer nasip etsin
 • ihsanihsan1 yıl önce
  hava alırsınjız gavur oğlu gavurlar
 • SerhatSerhat1 yıl önce
  Bence bu haberle ilgili yapılan en muhteşem ve kesinlikle katıldığım yorum budur
 • SerhatSerhat1 yıl önce
  Toplamda 15 milyon etmeyen yunanistan ile israil 80 milyonluk TÜRKİYE 'nin neresini kuşatacak? Ben bunların aklına şaşıyorum;resmen arı kovanına çomak sokmaya çalışan çocuk gibiler.
 • halil45halil451 yıl önce
  gercekten inanamiyorum, kürecik bizde ama düsman türkiye yani soktayim, bizim askerler neden bu kadar passiv ve sessiz
 • nn1 yıl önce
  TURKALLAHİN İNTİKAM KILICIALLAH ASKERİMİZE VERSİN KUVVETİSALLAH NASİL İNER GÖRSÜN ALLAHİN KILICI
 • NezirNezir1 yıl önce
  Şimdi yazacaklarım oldukça abartılı gibi gözükebilir ama inanın bilerek,emin olarak yazıyorum. Şu tabloya baktığımızda Türkiye’nin buradaki durumu aynen cami duvarına benziyor. Ne demek yahu koskoca Amerika’damı denilebilir, O aslında yaşı oldukça ilerlemiş idrarını tutamayıp, cami duvarı arayan, bir ayağı çukurda, bu gün yarınlık, israil ise müstakbel bir yetim. Cumartesi gecesi bir Tv. de izledim ve ilk defa bu kadarını duydum, Türk Deniz Kuvvetleri bölgenin en güçlü ordusuymuş.Tayyip yapıyor ama fazla bir öğünmesi olmadığından böyle şeylerden pek haberimiz olmuyor.
 • mm1 yıl önce
  İSRAİL VE ABD ile bunların ÇOMARI olanlardan TÜRKİYEYE DOST VE MÜTTEFİK OLMAAAAZ!! İsrailve ABD SİYONİST İŞGALCİ AMAÇLARINI DİNLERİNE DAYANDIRIYOR, bundan vazgeçmez, kıyamete kadar veya İsrail/ABD yokoluncaya kadar bu sürecek!
 • ÇakıcıÇakıcı1 yıl önce
  Isteyen inanmasın.. hiçbir başka devlet karışmasın sadece maltepe kartal ve Pendik de kahve hanede okey oynayan adamlara tabanca verin 24saatte Atina'yı da Kudüs'ü de alır.
 • Mesut SarpMesut Sarp1 yıl önce
  O kürecik radarını oraya Amerika komşumuzlarımız Rusya ve İranı gözetleyip israile jurnallemek için kurdurdu. Fetö ayaklanmasından bu yana bizide gözetlemeye dahil etti. Neden sorgulamıyoruz Kürecik Radar üssü ve Incirlik Amerikan üslerini hala acık tutuyoruz, Kıbrıs cıkartmasından sonraki Erbakan Ecevit koalisyonu kadarda mı dirayetsiziz !?
 • HabibHabib1 yıl önce
  Bu saatten sonra abdye inanan onunla iş yapan hala incirlikten onları atmayan gerçekten haindir. Adamların yüzlerce yılı tek bir savaş için hazırlık...Türklerle yapacakları savaş
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 1 yıl önce
  Ama Biz, Namlularımızı Onlara Çevirirsek Tatbikat Yapmayız Vururuz. Hiç Şüphesiz. O Zaman Görürler İntikamı.
 • cihadcihad1 yıl önce
  he biz boş duruyoz uçakları saldık bi daha gelmeyecekmiş gibi demi aha bizde koralları çalıştırdık gönderdiğiniz ne kadar füze varsa geri iade ettik tabi bu kadarla kalırsa iyi bununla kalmaz israil bizim ığdır ilimiz kadar bi yüzölçüme sahep hani kalkan malkan diyolarya bakın kalkan nasıl deliniyo ve sonrasında gazzenin intikamı tabi bununlada kalmıyo amerika gemileri nasıl kaçacak füzeleri bitti e bizde gemi yok demi hah hah gemiler yokedildi evet sıra güney kıbrız 1974 te yarım kalan işimiz tamamını hayır öyle sürgün mürgün hepsi yokedilecek tabi onlar yokedilirde yunanistan dururmu zaten bitik kalkmış ne işlerle uğraşıyo olum sizi hangi avrupa ülkesi alacak bakalım çünkü yunanistan diye bi toprak olmayacak

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ekim 2019