Keşmirli yazardan dikkat çekici İstanbul ve Erdoğan gözlemleri: Erdoğan, Atatürk'ten daha popüler!

“Greater Kashmir” için yazdığı yazısında Nayeema Ahmad Mahjoor, İstanbul ziyareti vesilesiyle Türkiye ve lideri Başkan Recep Tayyip Erdoğa'a dair birtakım dikkat çekici gözlem ve yorumlarını paylaştı.

14 Eylül 2018 Cuma 12:56
Keşmirli yazardan dikkat çekici İstanbul ve Erdoğan gözlemleri: Erdoğan, Atatürk'ten daha popüler!

 yeniakit.com.tr  özel 

“Erdoğan iyi’ ifadesini 10. kere İstanbul’da bir taksi şoföründen duydum. Konuşurken milli gurur ve vatanseverlikle gözleri parıldıyordu. Ne zaman Türkiye’nin başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı sorsam cevap aynı mesaj ve kanaati taşıyordu.”

“ERDOĞAN YENİ TÜRKİYE’NİN MİMARI, ATATÜRK’TEN DE POPÜLER”

“Erdoğan yeni Türkiye’nin mimarı olarak düşünülüyor ve mirası Taksim meydanında birkaç heykel yahut birkaç turist durağına düşmüş gözüken ülkenin kurucusu Kemal Atatürk’ten daha popüler. Görünüşe göre iki lider arasında büyük bir fark var. Atatürk ülkesini İslami kattan alıp sıkı bir şekilde Batı kampına yerleştirmeyi denedi, o kadar ki Arap harfleri ve dualarını yasaklamaya kadar gidiyordu. ‘Namaz kılmak için umutsuz hissediyorsanız’ (diyerek) ezanı bile Türkçeye çevirmelerini istedi insanlarından. Buna mukabil Erdoğan’ın el altından çabaları ülkeyi İslam dünyasına geri getirmenin başlangıcını belirtiyor.”

Nayeema Ahmad Mahjoor; devamla, son darbe teşebbüsünün de akabinde ordudaki darbeci unsurları temizleyerek (kendisine karşı) gücünü zayıflattığını ve artık “laikliğin muhafızının mutlak güce sahip olmadığının” altını çizerek şu ifadeleri kullandı: “Erdoğan’ın Kemalist laikliği ne kadar daha ters yüz edeceği konusunda yine de şüphe var. Muarızlarından bazıları onu İhvan-ı Müslimin değerlerini ithal etmeye çalışmak ve bir İslam devleti oluşturmaya teşebbüs etmekle suçladı. Diğerleriyse onu İran rejimiyle ve seküler sistem yerine bir İslami rejim başlatmakla bağdaştırdı.

Yazar devamla kendi görüşlerini şöyle ifade etti: “Mahaza, hakikat oldukça farklı. Erdoğan oyununu çok pragmatik bir biçimde oynadı. O anayasasını ‘laikliğe’ referansı silerek değiştirmedi. Ya da alkolü yasaklayan veya milyonlarca Türk’e iş sağlayan ve yılda 30 milyondan fazla turist getiren turist ticaretini rahatsız etmedi. Türkler üç aşağı beş yukarı Batı tarzı hayatlarına, öyle evlenmeye, öyle miras almaya yahut o şekil kadınların özgürlüğüne devam ediyorlar.”

“İSTANBUL VE TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK EKONOMİK BAŞARI ELDE ETTİ”

Muharrir, akabinde Erdoğan’ın İstanbul’daki başarısına temas edip, kurduğu kanalizasyon sistemleri ve kentteki pisliği kaldırmasıyle İstanbul’u her gün milyonlarla yabancının ziyaret ettiği dünya turist haritasına soktuğunu vurguladı.

Ardından ekonomideki başarılarına dikkat çeken yazar sözlerini şöyle sürdürdü: “Türk ekonomisi Erdoğan’ın mali muhafazakârlık ve yatırım dostu politikalarından da istifade etti. Ayrıca onun İslamcı yöneliminden de faydalandı, bu BAE ve Katar gibi Körfez ülkelerinden milyarlarca dolar yatırımları çekti. Türkiye Körfez yatırımcıları için büyük bir durak olmaya devam ediyor. Türkiye’nin AB ile yakın ekonomik ilişkisi ise ülkenin büyük bir imalatçı ve ihracatçı olabilmesine olanak sağladı, ülke araba ve ev aletlerinden elektronik eşyalara kadar her şeyi üretiyor. Türk inşaat firmaları Ortadoğu’da en iyiler olarak görülüyor.

“GENÇLERİ CAMİYE ÇEKMEYE ÇABALIYOR ANCAK ŞU ANA DEK BAŞARISIZ OLDU”

Mahjoor, Erdoğan’ın gençleri camilere çekmeye çabaladığını da vurguladı: “Erdoğan birçok eski camiye açmaya ve ülke boyunca yenilerini yapmaya muvaffak oldu, birçok gencin gece kulüplerine çekilmesine rağmen. Büyük metropolit bölgelerde onları camilere çekme girişimleri şimdiye dek büyük ölçekte başarısız oldu, gerçi büyük camilere yabancı ziyaretçiler ciddi bir gelir oluşturdular.”

Yazısının sonunda azı gözlemlerini de nakleden Mahjoor bu noktada, “Bir vesile ile restorantların kenarındaki yollarda kuamr oynayan, bira içen, nargile tüttüren insanlar gördüm. Yanlarında yakın zamanda yenilenmiş bir camiden gelen ezanı birçoğu umursamadı, cami birkaç yaşlı ibadet eden hariç içi boş kaldı” demektedir. Bir büfe sahibinin ise çok lakayt bir tavırla, “Biz mecburi dini sevmiyoruz, içimizden gelirse namaz kılarız, namaza zorlanmadan kendimiz yapacağız” dediğini aktarıyor.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Eylül 2018 Cuma 12:56

YORUM YAZ

 • ekoeko4 ay önce
  Bu haberi referans alırsak, Hitlerdünyanın en poular adamıdır
 • Mustafa MankaloğluMustafa Mankaloğlu4 ay önce
  ... nice siyasetçi geldi geçti Erdoğan da gelir geçer.
 • adapaadapa4 ay önce
  mustafa kemal bu vatan için çarpıştı yeri geldi gazi oldu trablusda vakti geldi azrail canını aldı o kadar.Onun da hatası ve doğrusu vardı elbet önemli olan zaten icraattır ki mustafa kemal yanlışları vardır lakin Sayın Cumhurbaşkanımızdan daha çok bu ülkeye katkı sağlamıştır tabi Sayın Cumhurbaşkanımıda 2014 ten bu yana emperyalistlere boyun eğmeyerek ülkemizi gururlandırmıştır.
 • hasanhasan4 ay önce
  en çok bahsedilen adam olduğu doğrudur.... ama insanın ne ile anıldığı ondan nasıl bahsedildiği önemlidir...
 • Mehmet BalabanMehmet Balaban4 ay önce
  Gerçekten çok doğru tespit..
 • maraşlımaraşlı4 ay önce
  En azından zorla şapka taktırıp , takmayanları asmıyor. Milletin kılık kıyafeti ile uğraşmıyor. Batıya şirin görüneceğim diye takiyye yapmıyor. Çoğunluğu müslüman olan ülkesinde ramazan ayında içki sigara içtiği görülmemiştir. Ülkeyi beğenmeyene farklı adresler göstermiyor. Sıkışınca kaçmıyor. Bu ülke ne liderler gördü. Reis bunların içinde en iyisi
 • ENGİN CANENGİN CAN4 ay önce
  O KEŞMİRLİ KİM OLUYORDA ONUN LAFLARINI DİKKATE ALIYORSUNUZ.ATATURKE İFTİRA ATMIŞ YİNE DENSİZ.ONU KALDIRDI BUNU YAPTI ŞUNU YAPTI DİYE.ULAN BUNU BİZİM İYİLİGİMİZ İCİN YAPTI.O LAF ETTİGİN ATATURKUN DAHİLİGİ OLMASA BUGUN FİLİSTİN IRAK GİBİ PARAMPARÇAYDI.ULUS DEVLET OLAMAZDIN.MİLLİ OLAMAZDIN.YAZIKLAR OLSUN BUNU YAZAN HAİN KEŞMİRLİYE.
 • yazıYORUMyazıYORUM4 ay önce
  keMAListleri kendinize sövdürmeye yer arıyosunuz
 • Ali KOÇAli KOÇ4 ay önce
  Öncelikle ATATÜRK ile kimse kıyaslanamaz.Keşke gençleri kütüphaneye, bilim merkezlerine, kültür sanat merkezlerine çekmeye çalışsak.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Ocak 2019