Katılım bankalarından ekonomiye destek atağı

TKBB Başkanı Metin Özdemir, TKBB 18. Olağan Genel Kurulu'nun açılışında yaptığı konuşmasında, katılım bankalarının büyümeye devam ederken ekonomiye katkısını da arttırdığını ifade etti.

18 Mayıs 2019 Cumartesi 11:51
Katılım bankalarından ekonomiye destek atağı

 Buğra Kardan 

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) 18. Olağan Genel Kurulu, İstanbul’da gerçekleştirildi.

TKBB Başkanı Metin Özdemir, açılışta yaptığı konuşmada, 2018’de ekonomi ve finans sektörünün stres testinden geçtiğini söyledi. Bu dönemde katılım bankalarının büyümeye devam ederken ekonomiye katkısını da arttırdığını ifade eden TKKB Başkanı Özdemir, “Katılım bankaları başarılı sukuk ihraçları yaptı. Bu bankalar 250 milyon lira aktif büyüklüğüne ulaştı, 137 milyar lira fon topladı” bilgisini paylaştı.

Emlak Bank’ın faaliyete geçmesi ile katılım bankalarının sayısının 6’ya çıktığını ifade eden Özdemir, “TKBB olarak üyelerimizin finans sektöründeki payını büyüteceğiz, reel ekonomiye katkımızı arttıracağız. Sağlıklı ve sürdürülebilir büyümeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Metin Özdemir, İstanbul›u küresel ve bölgesel finans merkezi, İslami finans merkezi haline getirmeyi de hedeflediklerini kaydetti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben de konuşmasında İstanbul’un finans merkezi yapmak için adım atılması çağrısında bulunarak, “Faizsiz finans sektörünün büyümesi için TKBB ile ortak projeler hayata geçiriyoruz, geçireceğiz” dedi.

Türkiye’nin kur spekülasyonlarıyla karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Akben, “Bu ortamda paramız TL’ye sahip çıkılmalıdır. TKBB üyeleri mevduat alanında dolarizasyondan TL’ye geçmelidir” diye konuştu.

Makale Yarışması Ödül Töreninin de gerçekleştirildiği Genel Kurul, iftar programı ile son buldu.

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Mayıs 2019 Cumartesi 11:51

YORUM YAZ

  • plantplant3 gün önce
    katılım bankaları diğer bankalara girsin, diğer bankalarda katılım bankalarına girsin. ikisi de... neyse!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Mayıs 2019