Kaşın kaşın nereye kadar?

Bilinen sebepleri arasında isilik ya da kurdeşen dökmenin yer aldığı kaşıntılara bağışıklık sistemindeki anormallikler, böbrek, karaciğer ya da tiroid bezi hastalıkları da sebep olabilir.

11 Şubat 2019 Pazartesi 14:39
Kaşın kaşın nereye kadar?

Kaşıntının tıp dilindeki adı ‘pruritus‘tur. Vücudun genelinde ya da belli bir bölgede hissedilebilir ve inatçı kaşıntılar sinir bozucu bir seviyeye ulaşabilir. Bazı durumlarda kaşıntıyla birlikte ciltte kızarıklık ya da kabartı gibi başka belirtiler de görülür.

Bağışıklık sistemindeki anormallikler, böbrek, karaciğer ya da tiroid bezi hastalıkları, tüm vücutta genel bir kaşıntı yapabilir. İsilik ya da kurdeşen dökmek de bilinen kaşıntı sebepleridir.

Çoğu vak’ada kaşıntının altında yatan rahatsızlık tedavi edildiğinde, son bulur.

Alerji

Nikel takılar, dikenli bitkiler, kumaş boyası, lastik eldivenler ya da sabun, parfüm gibi kozmetik ürünlerin içindeki kimyasallar alerjiyi tetikleyebilir.

Alerjenlere karşı harekete geçen bağışıklık sistemi ile bir kaşıntıdır başlar.

Astım, egzama ya da saman nezlesine yatkınlığı olan kişilerde alerjik temas egzaması daha kolay gelişir. Tedavi için ilk doktor önce cildin nelere tepki verdiği tespit etmek isteyecektir.

Ciltte kuruluk da kaşıntı yapar. Aslında ilerleyen yaşla birlikte cildin kuruması normaldir fakat kaşıntı işin içine girdiğinde, dış şartlar da etki ediyor olabilir.

Havada nem oranının düşük olması, uzun süre klimaya maruz kalmak, merkezi ısıtma, klorlu su ya da çok fazla banyo yapmaktan dolayı cilt kurumuş ve kaşıntı yapıyor olabilir.

Güneş ışınları

Güneş altında sadece 15 dakika kalmak bile bağışıklık sisteminizin harekete geçmesi için yeterli olabilir. Oldukça yaygın görülen bir durumdur ve güneşe çıkarken dikkatli olmak en iyi çaredir.

Güneş alerjisi dışında, güneş yanıkları da cildin kızarmasına ve kaşınmasına neden olur.

Cilt hastalığının enfeksiyonları

Egzama, kepek, mantar, uyuz, sedef hastalığı, bit, kurdeşen, suçiçeği gibi pek çok cilt hastalığının belirtileri arasında kaşıntı vardır.

Kurdeşen

Alerjenlere karşı vücut tarafından üretilen histamin adlı kimyasal, cilt hücreleri tarafından çok fazla salgılandığında kurdeşen ortaya çıkar. Ciltte beyaz ya da kırmızı, yaklaşık 1 cm büyüklüğünde kabarcıklar meydana gelir ve kaşıntı yapar.

Akut kurdeşen grip, soğuk algınlığı, böcek ısırığı ya da domates, ton balığı, muz benzeri bazı yiyeceklerdeki kimyasalların dokunması yüzünden oluşabilir.

Kronik kurdeşen ise 6 haftadan uzun sürer. Alkol, stres ve yüksek tansiyon, durumu kötüleştirecektir.

Menopoz

Hormonal değişimler sanki üzerinizde karıncalar dolaşıyormuş gibi, vücutta genel bir kaşıntıya sebep olabilir.

Beslenmenizde Omega-3 yağ asitlerini içeren gıdaları azaltmanız, bol su içmeniz, stresten, güneş ışınlarından, sigaradan uzak durmanız ve uykunuzu almaya özen göstermeniz bu kaşıntıları dindirmede yardımcı olabilir.

Hamilelik

Bazı kadınlar hamilelik döneminde ortaya çıkan bir kaşıntı problemi yaşarlar.. Genellikle doğumun ardından son bulur.

İlaçlar

Penisilin, ağrı kesiciler, mantar ilaçları, aspirin ya da antibiyotik gibi bazı ilaçlar kaşıntıya sebep olabilir.

İç hastalıkları

Karaciğer rahatsızlıkları, tiroid bezinin az ya da çok çalışması, çölyak hastalığı, kronik böbrek hastalıkları, demir eksikliği kaşıntı yapabilir.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Şubat 2019 Pazartesi 14:39

YORUM YAZ

  • tostcu rizatostcu riza6 ay önce
    buz gibi suya 10 saniyelik dus alin. iyi gelir.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Ağustos 2019