• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Karahasanoğlu, Cumhuriyet'in 'Atatürk istismarcılığı'nı böyle deşifre etti

Akit Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ali İhsan Karahasanoğlu, Akit Tv'de yayınlanan Maşetlerin Dili programında, Cumhuriyet paçavrasının yalan haberle nasıl Atatürk istismarcılığı yaptığını deşifre etti.

Yeniakit Publisher
2020-03-18 12:47:00 - 2020-03-18 12:53:36
Karahasanoğlu, Cumhuriyet'in 'Atatürk istismarcılığı'nı böyle deşifre etti

Taha Emre ÖZDEMİR  yeniakit.com.tr

Sol paçavra Cumhuriyet, 'Harbiye'de Atatürk'e büyük saygısızlık' başlıklı haberinde Kemalist çevreleri kışkırtmayı amaçlayarak bir dizi yalana imza attı. Haberde Mustafa Kemal'in Harbiye'ye girişinin 121. yıldönümü töreninde bulunan 3 kişinin Mustafa Kemal'in öğrenci numarası okunduğu sırada ayağa kalkmadıkları öne çıkartıldı. Cumhuriyet, 'Mustafa Kemal'in adı okunduğunda herkes ayağa kalkmalıydı! diyerek, TSK içinde Mustafa Kemal'e saygısızlık yapıldığı algısını oluşturmaya çalıştı.

'Öğretmenler değil, öğrenciler ayağa kalkmak zorunda'

Habere ilişkin Akit Tv canlı yayınında değerlendirmelerde bulunan Akit Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ali İhsan Karahasanoğlu, yoklama yapılırken Mustafa Kemal'in adı okunduğunda ayağa kalkılmasının bir adet olduğunu belirtirken şu önemli noktaya dikkat çekti:

"Bu teamüle göre öğretmenler değil öğrenciler ayağa kalkıyor. Hatta o salonda yabancı öğrenciler de var. Farklı ülkelerden gelen yabancı öğrencilere 'Siz de Mustafa Kemal'in numarası okunduğunda ayağa kalkıp burada diyeceksiniz' şeklinde bir zorlama yapılmıyor. Dolayısıyla Cumhuriyet Gazetesi haberdeki fotoğrafta oturan kişinin ayaklarını göstererek 'Bak bu kişi ayağa kalkmadı' diyor. Peki bu kişi kimdir? Harbiye'de öğrenci midir? Yoksa öğretmen midir?"

'Bunun adı sahtekarlık ve Atatürk istismarcılığı'

Cumhuriyet'in fitne peşinde olduğunu vurgulayan Karahasanoğlu, Rektör Erhan Afyoncu ile Kemalist General Ahmet Yavuz arasında da konunun görüşüldüğünü ve aralarında şu diyaloğun geçtiğini söyledi:

"Rektör Erhan Afyoncu, Kemalist General Ahmet Yavuz'a ayağa kalkma zorunluğunun sadece öğrencilere ait olduğunu hatırlatıyor. Kendisine yapılan hatırlatma sonrasında Ahmet Yavuz da 'Bu konuyu bir tartışmamız lazım' diyor. Bakın General olmuş Ahmet Yavuz Paşa bile öğretmenlerin ayağa kalkmadığı noktasında bilgiye sahip değil. Bu yıl kalkıp 'Bazı öğrenciler ayağa kalkmamış. Nereye gidiyoruz?' diye eleştiri getiriyor. Rektör de anında bilgilendirmeyi yapıyor. Diyor ki 'Bu kural sadece öğrenciler içindir' Kemalist Atatürkçü Ahmet Yavuz ise 'Atatürk'e saygısızlık' diye manşet attıkları haberin içinde, 'Sayın Erhan Afyoncu hassasiyet gösterip aradı. Yoklamanın öğretmenleri içermediğini 2008'den beri de böyle uygulandığını ifade etti. Daha eskiyi de araştıracak. İçtenliğine teşekkür ederim.' diyerek kendisinin önceki açıklamalarını düzeltiyor. Bu düzeltmeyi mecburen yayınlayan Cumhuriyet ise düzeltme haberinin başlığında, 'Atatürk'e saygısızlık' ifadesini kullanıyor. Bunun adı sahtekarlık ve Atatürk istismarcılığıdır."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Seren

Ali İhsan bey
 • Yanıtla

Ercan

Daha önceki yorumlarından birinde senin hukukçuluğun Atatürk düşmanlarını savunacak kadardır demiştim, beni yanıltmadın, teşekkürler.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı