• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

"Kadın eliyle" mozaik sergisi Bahariye Mevlehihanesi'nde

İnsan ve Medeniyet Hareketi, modern dünyamızın hızlı değişim sürecinde kaybolmaya yüz tutmuş sanatlarımızı tanıtmak, bu sanatlara olan ilgiyi canlı tutmak ve gelecek kuşaklara aktarılmasına vesile olmak amacıyla kurduğu Bahariye Mevlevihanesi Sanat Atölyeleri’nin; Mozaik Branşı Eğiticisi&Mozaik Sanatçısı Meyçem Ezengin ve 19 bayan öğrencisinin, özel koleksiyon niteliğinde, kendi birikim, zevk ve ustalıklarını da kaynaştırarak tasarladıkları eserleri, 23–30 Mayıs 2016 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturuyor.

Yeniakit Publisher
2016-05-26 22:28:00 -
"Kadın eliyle" mozaik sergisi Bahariye Mevlehihanesi'nde

ALİ ASIM AĞAOĞLU / İSTANBUL - "Mozaik Sanatı", çeşitli renklerdeki taş, metal, cam, mermer, çini, seramik ya da deniz kabuğu gibi küçük ve çeşitli parçaların bir zemin üstünde yan yana getirilmesiyle ve yapımı günlerce süren, ahşap veya farklı bir zemin üzerine, belli teknikler ve çeşitli desenlerin kullanılmasıyla meydana gelen zor ve sabır gerektiren bir sanattır. İnsanlığın doğuşu ile var olan “KADIN”larımız; üreten, büyüten olduğunu, hayatın her alanında başarısını gösterdiğini, sanat ile kadının bütünleştiğini ve zoru başardığını bu sergide yer alan eserleri ile bir kez daha gözler önüne serdiler.

Akit Kültür Sanat olarak ziyaret ettiğimiz bu güzel sergide büyük emeği olan Bahariye Mevlevihanesi Sanat Atölyeleri’nin; Mozaik Branşı Eğiticisi&Mozaik Sanatçısı Meyçem Ezengin gazetemize açıklamalarda bulundu.Ezengin, "Sergide yer alan eserler 1 yıl boyunca Bahariye Sanat Atölyelerinde Mozaik branşında eğitim almış olan arkadaşlarımızın eserleridir. Eserlerin materyalleri cam mozaik. Bunları dekoratif ürünler olarak kullandık. Aynalarla süsledik. Duvar panoları, resimler, minyatür motifleri, hat yazıları, geleneksel motifleri işledik. Antik dönem mozaiklerini kombine ettik. Bunların hepsi benimle birlikte 20 Kadının el emeğinden oluşmakta. Hepsi el yapımıdır. Kadınlar olarak sanat ile de hayata böyle güzellikler kattığımız için hem çok mutlu hem de gururluyuz. Zoru başardık" dedi.Sanatseverler tarafından oldukça ilgi gören sergide, en dikkat çekici eser olarak öne çıkan Meyçem Ezengin imzalı Fatih Sultan Mehmet Mozaiği görülmeye değer.


30 Mayıs Pazartesi gününe kadar açık olan sergi, hem sanat adına hem de kadın emeğine destek olmak için sizleri beklemekte.

Yeniakit.com.tr / Özel Haber

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23