Kâbe fotoğrafları Vakıf Müzesi'nde

Bursa Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Bursa Vakıf Kültürü Müzesi, Vakıflar Haftası dolayısıyla ramazan ayı nedeniyle özel bir sergiye ev sahipliği yapıyor. İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) arşivlerinden ‘Haremeyn Osmanlı Döneminde Mekke ve Medine Fotoğrafları’, Bursa’da ilk kez Vakıf Kültürü Müzesi’nde izlenime açıldı.

17 Mayıs 2018 Perşembe 09:10
Kâbe fotoğrafları Vakıf Müzesi'nde

HÜSEYİN KARAHASANOĞLU

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) işbirliğiyle organize edilen sergide, Kâbe’nin 100 yıllık fotoğraflarından oluşan özel koleksiyon bulunuyor. Sultan II. Abdülhamid Han’ın Yıldız Albümleri ile Medine Müdafii Fahreddin Paşa’nın koleksiyonundan oluşan sergide, 19. ve 20. yüzyıla ait 78 adet tarihi Mekke ile Medine fotoğrafı bulunuyor. Büyükşehir Belediyesi Müzeler Koordinatörü Yaşar Elmas, serginin açılışında yaptığı konuşmada, Mekke-i Mükerreme ve Medîne-i Münevvere şehirlerinin Müslümanlar nazarında yeryüzünün en mukaddes mekanları olduğuna dikkat çekti.

O BELDELER İSLAM’IN ŞİARI

Elmas, “'Haremeyn' diye isimlendirilen bu iki şehir için her Müslüman devlet hizmet etmek için yarışmıştır. Osmanlı Devleti’nde bu mukaddes beldelere hizmet aşkı her bakımdan zirveye ulaşmıştır. Sergide, Osmanlı Devleti’nin Mekke ve Medine’ye verdiği öneme şahit oluyoruz” dedi. Bursa İl Müftü Yardımcısı Sedanur Sezen ise Mekke ve Medine’nin Müslümanların hayatında önemli bir yeri olduğunu ifade etti. Sezen, “Osmanlı, Haremeyn topraklarını her zaman aziz bilmiş, o beldeleri baş tacı etmeyi İslâm'ın bir şiarı olarak kabul etmiştir. Osmanlı zamanında trenler Medine’ye yanaşırken, gürültü çıkararak Resûlullah’ı rahatsız etmemek için yavaşlar, üstelik raylara da keçe döşenirdi. Ramazan ayı öncesi kutsal değerlerin en güzel şekilde yaşandığı bu iki şehri hatırlatacak sergiyi düzenleyenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Mayıs 2018 Perşembe 09:10

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    24 Ocak 2019