• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Japonya'dan Avrupa'ya 'askerlerinizi getirin' çağrısı

Japonya ve Çin arasında devam eden gerilim nedeniyle Japonya Savunma Bakanı Kişi Nobuo, Avrupa ülkelerinden Pasifik'te daha fazla askeri varlık bulundurmalarını istedi.

Yeniakit Publisher
2021-06-21 21:10:00 -
Japonya'dan Avrupa'ya 'askerlerinizi getirin' çağrısı

South China Morning Post'un haberine göre, Japonya Savunma Bakanı Kişi, Avrupa Parlamentosunun (AP) Güvenlik ve Savunma Komitesi'ne yaptığı konuşmada, taraflar arasında bölgedeki güvenlik ve savunma iş birliğinin devamı ve geliştirilmesine dair bağlılığını yineledi.

Kişi, Japonya ve Avrupa'nın otoriteryanizmle mücadelede birlikte hareket etmesi gerektiğini vurgulayarak Avrupa'nın Hint Pasifik'te daha güçlü askeri varlık bulundurması tavsiyesinde bulundu.

Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki ihtilaflı alanlarda statükoyu tek taraflı değiştirme girişimlerine tepki gösteren Kişi, Pekin yönetiminin buna yönelik adımları nedeniyle bölgede meşru haklara sahip tarafların çıkarlarının altının oyulmaması gerektiğini ifade etti.

Kişi, Güney Çin Denizi'nde tansiyonu yükseltecek hiçbir adımın anlayışla karşılanmayacağı uyarısında bulundu.

Güney Çin Denizi anlaşmazlığı

Çin, 1947'de yayımladığı haritayla egemenlik ihtilaflarının yaşandığı Güney Çin Denizi'nin yüzde 80'i üzerinde hak iddiasında bulunurken yer altı kaynakları açısından zengin bölgede, başta Filipinler olmak üzere aralarında Vietnam, Brunei ve Malezya'nın da bulunduğu komşu ülkelerle egemenlik tartışmaları yaşıyor.
Pekin yönetiminin Güney Çin Denizi'ndeki egemenlik iddiasına dayanarak adalara üsler inşa etmesine, bölge ülkelerinin yanı sıra ABD karşı çıkıyor.

Uluslararası kamuoyunda 'Paracel" ve 'Spratly' olarak bilinen takımadalar, Vietnam tarafından 'Hoang Sa' ve 'Truong Sa', Çin tarafından ise 'Şişa' ve 'Nanşa Çündao' olarak adlandırılıyor.

Uluslararası Tahkim Mahkemesi, 2016'da Filipinler'in başvurusuyla, Çin'in, Güney Çin Denizi'nde tek taraflı egemenlik taleplerinin yasal zemini olmadığına karar vermişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Bir Zamanlar Kıbrıs

Yorumlarda ırkçılık istemiyorum ama Çin de fazla ileri gidiyor Türkiye acilen Çin ile imzalanan bütün anlaşmaları iptal etmeli
 • Yanıtla

deniz

ETME BULMA DÜNYASI TARİH OKURSANIZ JAPONLAR ÇİNİ SÖMÜRMÜŞTÜR ÇİN İNTİKAM ALACAKKKK JAPONYA AYVAYI YEDİİİİ '' SULAR ÇEKİLDİĞİ ZAMAN KARINCALAR BALIKLARI YER SULAR VARKEN BALIKLAR KARINCALARI YER ''
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23