• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İzmir'de fay hattı nereden geçiyor? İzmir’de en tehlikeli ilçeler hangileri?

Son dakika deprem haberi: Önceki gün Malatya’da meydana gelen deprem korkutmuştu. Kandilli Rasathanesi’nin son deprem listesine göre Akdeniz'de 4,7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem İzmir ve Marmaris’ten de hissedildi. Son depremle büyük bir korku yaşayan İzmirli’ler İzmir'de fay hattı nereden geçiyor? İzmir’de depreme dayanıklı ilçeleren hangileri? sorularını soruyor.

2020-02-26 17:56:00 - 2020-02-26 17:56:51
İzmir'de fay hattı nereden geçiyor? İzmir’de en tehlikeli ilçeler hangileri?

Son dakika deprem haberi: Önceki gün Malatya’da meydana gelen deprem korkutmuştu. Kandilli Rasathanesi’nin son deprem listesine göre Akdeniz'de 4,7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem İzmir ve Marmaris’ten de hissedildi. Son depremle büyük bir korku yaşayan İzmirli’ler İzmir'de fay hattı nereden geçiyor? İzmir’de depreme dayanıklı ilçeleren hangileri? sorularını soruyor.

Kandilli Rasathanesi'nin geçtiği son dakika bilgisine göre Akdeniz'de 4.7 şiddetinde bir deprem oldu! Deprem İzmir ve Marmaris'te de hissedildi. Uzmanlar ise ulası bir İzmir depremine karşı uyarılarda bulunmaya devam ediyor.

İzmir'de 13 aktif fayın önemli bir kısmının İzmir kentinin içinden geçtiğini hatırlatan Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Alim Murathan, şunları söyledi: "Örneğin İzmir'in doğudan batıya doğru kadar uzanan bölgede 40 kilometrelik doğudan batıya bir fay hattımız var. Bu fay hatlarının haritalamalarının yapılması gerekiyor. İmar planlarının yapılması gerekiyor. Üzülerek belirtmek istiyorum; şuanda İzmir'de 13 aktif fay İzmir İmar Planına daha işlenip fay zonları koruma alanları daha belirlenmiş durumda. Bu çok büyük bir risk. Biz biliyoruz bazı üniversiteler, sağlık kuruluşları, bazı okullar bu aktif fayların üzerinde kurulu. Mutlaka önlem alınıp güçlendirilmesi lazım.

Olanakları yoksa da kamuya ait olan alanlarının mutlaka boşaltılması gerekiyor. Amerika, Japonya bunu yapıyor. Deprem kayıtlarına tarihsel ürettikleri kayıtlara bakıyor. Fay zonlarını ve haritalarını çiziyorlar, imar planlarını işliyorlar. Bu imar planlarında belli bölgelerde yapılaşmaya izin vermiyorlar. Bizim de aynı şeyleri yapmamız gerekiyor. Biz henüz İzmir'de bu 13 bölgede aktif fayın imar planlarının işlendiğini görmedik mutlaka işlenmesi lazım. Karar vericiler diyor ki; 'Eğer biz bunları fay hatlarını imar planlarına işlersek işlersek çok ciddi alanlar ortaya çıkıyor. Bu alanlar boşaltılmak zorunda çok ciddi kamulaştırmalarla karşı karşıya kalabiliriz' diyor ama her şeye karşı insanların can ve mal güvenliği için biz bunları mutlaka ve mutlaka yapılması gerektiğini düşünüyoruz."

İzmir’de depreme karşı en tehlikeli ilçeler hangileri?

Seferihisar-Karaburun, Tuzla, İzmir ve Foça faylarının tehlikeli olduğunu belirten DAUM) Müdürü Prof. Dr. Zafer Akçığ, kentte deprem açısından en riskli yerleşim yerlerinin Bostanlı, Alaybey ve Mavişehir gibi deniz kenarı düz alanlar, en güvenli yerleşim yerlerinin ise dağlık kesimler olduğunu söyledi. 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı