• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

"İyiye işaret etmiyor" dedi ve ekledi: Uzayı parçalayabilir

Teorik fizikçi ve matematikçi Prof. Brian Greene, Neil deGrasse Tyson’ın StarTalk podcast’inde çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Yeniakit Publisher
2020-10-15 18:50:00 -
"İyiye işaret etmiyor" dedi ve ekledi: Uzayı parçalayabilir

Teorik fizikçi ve matematikçi Prof. Brian Greene, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Daily Express’in haberine göre Neil deGrasse Tyson’ın StarTalk podcast’e konuşan Greene, karanlık enerjinin, yaşamak için Güneş’e bağımlı olan Dünya’mız için iyiye işaret etmediğini söyledi.

Gökbilimciler ne olduğu şu anlık bilinmeyen karanlık enerjiyi, uzayın hızla genişlemesinden sorumlu tutuyor.

Evrenin temelllerini araştıran uzmanların bu karanlık enerji fikrine giderek daha fazla odaklandığını belirten Green, "Şu anda karanlık enerjinin uzaktaki galaksileri, birbirinden daha da uzaklaştırdığını biliyoruz." dedi.

57 yaşındaki bilim insanı, bu sürecin daha da hızlanabileceğini ve yaşamın var olması için etrafında döndüğü yıldıza bel bağlayan Dünya gibi gezegenlerde sorun oluşturabileceğini söyleyerek, "Karanlık enerjinin zamanla güç kazanması mümkün. Bu da yalnızca galaksileri uzaklaştırmakla kalmayacağı, gezegenleri de yıldızlarından uzaklaştırmaya başlayacağı anlamına geliyor." dedi.

Independent'in haberine göre; matematikçi, karanlık enerjinin bununla da yetinmeyeceğini, elektronları atom çekirdeklerinden uzaklaştırarak maddeyi bile parçalayabileceğini, zamanla büyüyen karanlık enerjinin, uzay-zamanın doğasına bağlı olarak, uzayı parçalayabileceğini, uzayın dokusunu parçalayabileceğini belirtti.

Diğer yandan bilim insanı, evreni yıkımdan kurtarabilecek bir teorisi olduğunu ileri sürerek uzayın dokusunun kendini onarabileceğini, yani uzayın Einstein’ın hiç düşünmediği bu yeni davranışı sergileyebileceğini öne sürdü.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

murat gerceklioğlu

Karanlık enerji hakkında asırı yorumlar bunlar .Önce bir bulunsun özellikleri anlaşılsın sonra..Daha karanlık enerji varmı yokmu bilinmiyor..
 • Yanıtla

Alamanci Kâzim

Biz BigBang`ciler herzaman söyleriz elektronları atom çekirdeklerinden uzaklaştırarak maddeyi bile parçalayabileceğini. Gerisi yalan
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23