İtiraf geldi, rezil oldular! Hani dış güçler hayaldi?

ABD Başkanı Donald Trump, attığı Tweet’le geçtiğimiz yıl Türkiye'de yaşanan ekonomik darbede kendi parmağı olduğunu resmen itiraf etti. Ekonomik kriz değil “finansal saldırı” denildiğinde "bahane üretiyorsunuz" diyenler Trump'ın itirafı sonrası sus pus oldu.

09 Ekim 2019 Çarşamba 07:57
İtiraf geldi, rezil oldular! Hani dış güçler hayaldi?

ABD BaşkanıDonald Trump, önceki gün Türkiye ekonomisini doğrudan hedef aldığı Tweet’inde önemli bir itirafta bulundu. Türkiye’nin Suriye’ye yapmayı planladığı askerî operasyona temas eden Trump “Daha önce de güçlü bir şekilde ifade ettiğim gibi, Türkiye benim harika ve emsalsiz mantığım çerçevesinde sınırı aştığını düşündüğüm bir şey yaparsa, Türkiye’nin ekonomisini tamamen yok ederim. (Daha önce yaptım!)” dedi.

Trump, geçtiğimiz yıl dolar kurunun 7 liranın üstüne çıkmasında etkisinin olduğunu ortaya koydu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Buradan ilan ediyorum, oyununuzu gördük, meydan okuyoruz” diyerek rest çektiği küresel operasyon için muhalefet liderleri “Dış güçler bahane, ekonomiyi yönetemiyorlar” açıklamasını yapmıştı. Bazı muhalif yazarlar da iktidar yandaşları üst akıl, dış güçler, faiz lobisi, soğan stok lobisi, haçlı ittifakı gibi kavramlarla örtmeye çalışıyor. Dış güçler bahanesiyle seçmen aldatılıyor” diye yazmıştı. FETÖ’cüler de kara propagandaya öncülük etmiş, firari Said Sefa “Medya başta olmak üzere, hükûmete yakın sermaye sahipleri, ekonomistler, ekonomi politikasını yürüten bakanlar hepsi de bal gibi biliyor ki “dış güçler” bahanesi seçmeni aldatmaya yönelik bir bahane ve ülke batıyor” diye Tweet atmıştı.

Trump’un “Türkiye ekonomisini mahvederim. Daha önce yaptım” açıklaması Türk ekonomisi üstündeki küresel müdahaleyi gözler önüne serdi.

Finansal saldırıyı inkar etmişlerdi

-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Dolar yükselince ‘Dış güçler bize operasyon çekiyor’ diyor. Sen çocuk musun sana operasyon çekiyor. Aklın nerede? Hayalî düşmanlar, güçler oluşturarak problemleri soyutlaştırmaya çalışıyorlar.

-İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray: Yaşanan ve giderek ağırlaşan ekonomik krizin sorumlusu Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükûmetidir. Dış güçler ilk defa 1071’de karşımıza çıkmıştı ve o zamandan beri var. Yani dış güç veya düşmanlar AKP iktidarına özel ortaya çıkmış değil. İktidar başarısızlığını hayalî güçlere yüklemesin. Yok, eğer bu dış güçler hayalî değilse çıkıp açıklayın, kimdir bu dış güçler dediğiniz kişiler ve ülkeler.

-Emin Çapa: Faizlerimiz korkunç yüksek, faizlerin yükselmesinin tek nedeni Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bu faizler Recep Tayyip Erdoğan faizidir. Bu yüksek enflasyon Recep Tayyip Erdoğan enflasyonudur. Dış güç falan bunlar tamamen bahanedir.

-CHP Sözcüsü Faik Öztrak: Biz bu iktidarı yıllarca uyardık. “El atına binen tez iner” dedik. Dinlemediler. Ekonomi takla atınca da başladılar bahane bulmaya… Yok, “Gezi protestoları”, yok “Döviz saldırısı”, yok “Dış mihraklar”...

13 Kasım’da görüşecekler

Aynı Trump, çirkin sözlerinden saatler sonra bir açıklama daha yaptı ve Türkiye’nin önemli bir müttefik olduğunu söyledi. Trump “Birçokları Türkiye’nin ABD’nin büyük bir ticaret ortağı olduğunu unutuyor. Türkiye, F-35’lerin çelik gövdesini yapıyor. Erdoğan 13 Kasım’da davetlim olarak Washington’a gelecek. Türkiye NATO’nun önemli bir üyesidir” dedi. Trump ayrıca, Türkiye’nin yardımıyla İdlib bölgesinde birçok hayatı kurtardığını da belirtti.

(Türkiye Gazetesi)

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 09 Ekim 2019 Çarşamba 07:57

YORUM YAZ

 • hizipsavarhizipsavar6 gün önce
  ... şimdi çıkın konuşun hadi. sözcü denen fetocu... hadi konuşun
 • erkan dalkilicerkan dalkilic7 gün önce
  bakmayin SEREFSIZLER partisi c h p her türlü alcakligin üretecisidir
 • pınar demirpınar demir7 gün önce
  amerika ben yaptım dedi sonunda herkesi yalancı çıkarttınız yatacak yeriniz yok karşı tarafişiniz gücünüz reis vememleket düşmanlığı size verilen maaşa imkana yazık bir kuşa verseydik bunları teşekkür eder efendi olurdu ama nerde sizde o kibarlık varsa yoksa kargaşa algı yalan dolan çakallık saçmalık 80 senedir bindiniz milletin tepesine osmanlı düşmanları
 • misafirmisafir7 gün önce
  Türkiyeye;şimdiye kadar yapılmış olumlu hizmelerin kıyaslanamayacak kadar katkat fazlasını gerçekleştirmesi yanında, süründürücü ve başkalarının emir eri haline getiren imf den,borçların faizini kapatamayacak yüksek faizli borçu bile,zar zor aldığı durumdan kurtaran AK PARTİNİN KAYBETMESİNİ ANCAK HAİNLER İSTER fakat ,TÜRKİYENİN ÇOĞUNLUĞU HAİN DEĞİL.
 • iskender1a*iskender1a*7 gün önce
  Hem müslüman hemde fani olduğunu düşünmeden saldırıyorlar ! bu dünya sizede kalmayacak hesabını çok ağır vereceksiniz.Arnavut köpeğide sultana kızıl demişti,devirdiler oklar kendinede döndü ve mısıra kaçtı malüm.Reis sizden merhamet zaten beklemiyor.Ben âciz şanlı REİS'İMİZİ seviyorum ona eza cefa edenlere Rabbim'de eza cefa eylesin âmîn.
 • MisafirMisafir7 gün önce
  Orhan adıyla yorum yazan zavallı incirlik 60-70 yıldır var. İlk defa marshall yardımı anlaşmaları bay ismet zamanında 1944-45 lerde oluyor.Nato gladyo abidik gubidik 1950 lerde, fetö 1965 lerde,pkk 1975 lerde kurularak türkiye çembere alınıyor,boy beleş yorum yazmada azıcık araştır. Reis türkiyeye vurulan prangaları kırmaya çalışıyor,hiç kimse benim babamın oğlu değil ama Allaha şükür kalp gözümüz açık ve satılmış,haramzade,hain çocuğuda değiliz.Gelecek nesillerimiz bari gavurların maskarası olmasın.Anladın mı zavallı,her ne görüşte isen, fetöcümü,chplimi,ip limi,sp limi vs.
 • akit.akit.7 gün önce
  bütün fabrikaların montaj finans sistemin abdye bağlı içinde vbir sürü uşak varken bu iktidar yinede iyi yönetiyor taktire şayan gerçekten.
 • Vahap KalyoncuVahap Kalyoncu7 gün önce
  Bunların eline kalan devleti bir düşünün bakalım nasıl olur.
 • ihsanihsan7 gün önce
  o dış güçlerin ajanı bu köpeklerde ondan
 • orhanorhan7 gün önce
  dış güçlerle türk askeri el ele devriye geziyor incirlik dış güçlerin bırakın muhalefeti eleştirmeyide aynaya önce kendiniz bakın...
 • ilhamiçöğenderilhamiçöğender7 gün önce
  SELAMÜNALEYKÜMAkit yöneticilerisarı domuz ekonominizibozdumdemiyor yerle birederimdiyor . yani geleceği söylüyor vatandaş olarak diyorum kisiz evli adamlarıboşatırsınızlütfen doğru haberyapın size yakışan doğru haberokur tarafından güvensızlıkduyuluyor taraf olmak adaletten ayrılma anlamına gelmez adalet hepimize lazım 62 yaşımdayımihtilalde gördüm iğdamda hatalardan geri dönülmüyor bize adalet yakışır saygılarımla
 • NuriNuri7 gün önce
  Trump'un ekonomilerine verdiğimiz zararın neticesinde Rahip Brunson'uda göndermek zorunda kaldılar sözünü nereye koyacağız peki. Ekonomik gücümüzün Trump'un iki dudağı arasında olmasına ne diyeceksiniz peki.
 • Mertürk Mertürk 7 gün önce
  Hırsızları bol olan bir mahallede ,gece kapı pencere açık bırakılırsa eve hırsız girmesi normaldir.Son 17 yılda 1 trilyon dolardan fazla dış ticaret açığı verilip 580 milyar dolar çari açık verilmişse , ülke ekonomi dışardan gelecek borç ve sıcak paraya mahkum hale gelmişse ,adamlar istedikleri zaman ,ekonomine sabotaj yapabilirler. Şayet ekonomi ,inşaat ağırlıklı ekonomi yerine ,sanayiüretim ve ihracat ağırlıklı ekonomi olsaydı, ekonomide son 20 yılda sanayinin ağırlığı ,28% lerden ,16% lara düşmez ve bu kadar yüksek ticaret açığı ve cari açık verilmez ,ve adamlar istedikleri zaman ekonomi ne sabotaj düzenleyemezlerdi. Bütün mesele ,bizde hata yokmu deyip gerçekler ile yüzleşip ,ileriye dönük gerçekçi adımlar atabilmek. Ama bizde hiç hata yokmu diye ,kendimize bakmaz isek ,buna göre davranmaz isek ,adamlar daha çoook ,ekonomimize sabotaj lar yapar.
 • Alp Alp 7 gün önce
  Bunlar zaten VATANINI SAVUNMAYIP DÜŞMANIN YANINDA YER ALMAKLA TOPRAĞI SERPİLMİŞ ÖLÜ GİBİLER. BUNLARDAN BİR CACIK OLMAZ. OLSA OLSA DÜŞMANA MEZE OLURLAR. GEÇMİŞTEKİ SÖZLERİNİN KIYMETİ YOKTUR. BULUNDUKLARI SAF, HER ŞEYDEN ÖTEDİR. YAZIK BU MİLLETE, YAZIK MECLİSTEYER İŞGAL EDENLERE. NE MUTLU DÜŞMANA HASIM OLANLARA!!!!NE MUTLU VATANINI SAVUNANLARA!!! NE MUTLU KORKUSUZCA KARŞI KOYANLARA!!!NE MUTLU HAYATIN HAKKINI VERENLERE!!!NE MUTLU ALLAH İÇİN, VATAN İÇİN SAVAŞAN MEHMEDLERE!!!!
 • SamiSami7 gün önce
  3,5 tan 5,5 a kadar bu sarı tramp turpunun müdahalesiydi 5,5tan 7,2 ye kadarda merkezin şişirmesiydi şimdi dolar5,5 larda dolaşıyoramerika 7 ye kadar cıkarsaydı 12 lira olurdu dolar ozamanda bügün 7 lerde dolanıyor olurdu.dış mihraklar yok diyenler uzantılardır siyaset aradaki farkı algı yönetmek için toplumda birikmiş gerginliği yönetebilmek için kullandı bence.
 • sukrusukru7 gün önce
  Şimdi bunların utanmasını beklemiyorsunuz herhalde değilmi,Utanma duygusu arlı,hayalı insanlara mahsus bir özelliktir.Şimdi bunların trampı aklamaya çalışacağına emin olabilirsiniz.
 • sukrusukru7 gün önce
  Şimdi bunların utanmasını beklemiyrsunuz h
 • BALAMBALAM7 gün önce
  Biz deki Muhalefet Ülke çıkarları için değildir. Biz deki Muhalefetin ortak paydası Tayyip düşmanlığıdır. Saadet Partisinin CHP ile ne işi olur.
 • Ömer Ömer 7 gün önce
  Kusura bakma sayın yazar ama haklılık payı da var ak partili diye iyi götürende oldu.. ak parti isminin hakkını verse yüzde 70 den aşağı oy almaz ama maalesef şimdi insanlar farklı arayışta.. 2 ayda bir zam yapıyorlar ki bu hep alt ve orta gurubu etkiliyor.. enflasyon diye bir hikaye uydurmuşlar ama inanan kim.. silahlı kuvvetlerdeki atılım gibi atılım yapmaları lazım iş alanları açarak ve zengini düşünmeyen bir atılım.
 • hasan bağnazhasan bağnaz7 gün önce
  dış güçler her zaman vardı ve var olacaklar. dış güçler her zaman düşmanımızdı ve düşmanımız kalacaklar...peki böyle bir durumda, yani dış güçlerin her zaman var olduğu bir dünyada ekonomimizi her istediklerinde hak ile yeksan edeceklerse beni ha chp yönetmiş, ha akp...ne farkı var?neden bizi yıllardır kandırıp oy istiyorlar. zatendış güçler her istediklerinde tekmeyi vurup biriktirdiklerimizi elimizden alıyorlar?
 • Reis Hürdolaş Reis Hürdolaş 7 gün önce
  . İnsanların geçmişinin hesabınıancak ahirette verir. Şayet yanlışitiraf ederse ve doğru yu görürseler hiç kimsenin bu durumu negatifliğe çevirmeye hakkı yoktur. Bilakis bu olumlu durum üzerinden insanlar mümkün olduğu kadar ortak noktalar bulmaya çalışmak erdemliliktir. Musibetlerden ders çıkartmışsa ona karşı geçmiş üzerinde olumsuz hava oluşturarak istismar noktasına gelmemek önemlidir. Nihayetinde aynı gemideyiz. Gemide herkesin bir yaralı iş yapmasıgerekir. Geçmiş takılmakla sonuç alamazsınız. İnsan düşman sayını azaltmakla. Mükelleftir. Düşmanlık çıkarmak insanın değil şeytanın görev sahasıdır.
 • misafirmisafir7 gün önce
  YALANCIlığı kanıtlıCHP ve benzer taraftarları herkesi kemdi gbi bilmiyorlarmı?chp ve
 • SahinSahin8 gün önce
  Onlarda eşşek derisi gibi surat var.ne sus pus olacaklar.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Ekim 2019