İşte Türkiye'ye yaptırım tasarısını hazırlayan o isim!

ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu, Türkiye’nin S-400 alması halinde yaptırım uygulanmasını öngören tasarıyı onayladı. Tasarının mimarı ise FETÖ’nün kiralık senatörlerinden Demokrat Parti’li Eliot Engel. Engel, ABD Kongresi’nde teröristbaşına yönelik ilk resmi açıklamanın yapılmasını sağlamıştı.

24 Mayıs 2019 Cuma 07:06
İşte Türkiye'ye yaptırım tasarısını hazırlayan o isim!

"S-400 alan Türkiye'ye yaptırım başlar” yasası onaylandı. ABD’de FETÖ'nün kiralık senatörlerinden birçoğunun imzasıyla geçen tasarıda Ankara, 'Rusya-İran'la ilişki kurmak’ ve 'Kıbrıs'ı işgal etmek'le suçlanıyor.

S-400 yaptırımları ABD'de resmileşti. ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu, Türkiye'ye yönelik yaptırım tasarısını oy birliğiyle kabul etti. 10 Mayıs'ta sunulan ve Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi alması halinde F-35 programından çıkarılması ve yaptırım uygulanması çağrısı yapan karar tasarısı kabul edildi.

Hem Cumhuriyetçi hem Demokrat Parti'li kongre üyeleri tasarıyı destekleyerek Türkiye'ye S-400 alımının iptal edilmesi çağrısı yaptı. Kabul edilen tasarının metninde Türkiye'nin Kıbrıs'ta 'işgalci' olarak suçlandığı şu skandal ifadeler bulunuyor:

"Türkiye Amerika ile önemli bölgesel çıkarları paylaşmasına karşın, Rusya ve İran'la işbirliği içinde olması, Kuzey Kıbrıs'ı işgali, demokratik normlar ve kurumlardan uzaklaşması, özgür basına yönelik saldırılar, ABD vatandaşlarının ve ABD Büyükelçilik çalışanlarının haksız şekilde gözaltında tutulması ABD ve Türkiye ilişkileri için son derece sorunludur."

F-35 ile sınırlı değil

Tasarı metninin devamında Amerika'nın Düşmanlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasasının (CAATSA) Başkan'a Rus savunma ya da istihbarat sektörüyle önemli işlemler yapan birey ya da kuruluşlara yaptırım uygulamasını şart koştuğu belirtildi.

Yine metinde, F-35 programı dışında olası yaptırımlardan etkilenebilecek savunma teçhizatı programları arasında Patriot hava ve füze savunma sistemi, CH-47F Chinook helikopterleri, UH-60 Black Hawk helikopterleri ve F-16 uçakları var. Tasarı Türkiye'nin S-400 sistemini satın alması halinde Türkiye'nin F-35 programına katılımının sonlandırılması ve CAATSA bağlamında yaptırımların tam olarak uygulanması çağrısı yapıyor.

Coni böyle buyurdu: Gittiğiniz yolu düzeltin

Tasarının öncülüğünü üstlenen Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Demokrat Parti'li Eliot Engel, Fetullahçı Terör Örgütü'nü destekleyen kiralık senatörlerden biri. Son oturumdaki konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik küstahça sözler sarf eden Engel, "Bu tasarı Erdoğan'ı otoriter davranışı sebebiyle kınıyor, Türkiye'ye de Rus silah sistemlerinin teslimatının iptal edilmesi çağrısını yapıyor. Erdoğan, Türkiye'de demokrasiyi geriletti ve Putin'le yakınlaştı" dedi.

"Elbette bizim sistemimizi (F-35) onlara satmamızı istiyorlar ama bunu Rus silah sistemi teslimatını iptal etmezlerse yapamayız. İkisi birden olmaz" diyen Engel, bir NATO ülkesinin Rusya'dan silah alamayacağını iddia etti.

Benzer savları tekrarlayan Cumhuriyetçi Michael McCaul ise "Bu karar Temsilciler Meclisi'nin ABD'nin Türkiye'ye Patriot sistemi satma teklifine destek verdiğini belirtiyor ve Türkiye'nin Rus S-400 hava ve füze savunma sistemi satın alma kararını kınıyor. S-400 sistemini satın alması halinde Kongre Türkiye'nin F-35 programına katılımına artık destek vermeyecek. Türkiye'nin gittiği yolu düzeltmesini ve daha iyi seçimi yaptığını görmek istiyoruz" dedi.

S-400 ile demokratik değerler hiçe sayıldı!

Oturumun en ilginç konuşmasına ise ABD-Türkiye Dostluk Grubu'nun Cumhuriyetçi Eş Başkanı Joe Wilson imza attı. S-400 alma kararının Türkiye'nin demokratik temelleri hiçe saydığının göstergesi olduğunu savunan Wilson, Ankara'nın S-400'ten sonra S-500 sistemine ilişkin Rusya ile işbirliği kararını da aynı minvalde değerlendirdi. Wilson, "Türk hükümetine bu alımı iptal etmeye ve NATO ittifakındaki karşılıklı faydaya dayanan rolünü yeniden üstlenmeye çağırıyorum" dedi.

Cumhuriyetçi Steve Chabot, "Bu aşamaya gelmemesini ummuştum. Ne yazık ki Türkiye'nin S-400 alımı ilişkilere zarar veriyor" dedikten sonra Trump yönetimini Türkiye'ye Patriot satmak için daha fazla uğraş vermeye çağırdı. Öte yandan sözkonusu karara tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "ABD'deki Türkiye karşıtı çevrelerin son dönemde ABD Kongresi nezdindeki faaliyetlerini yoğunlaştırdıklarını gözlemliyoruz. Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde kabul edilen, 'ABD-Türkiye ittifakına yönelik endişelerin ifade edilmesi' başlıklı karar bunun yeni bir tezahürü olmuştur" ifadelerini kullandı.

FETÖ’nün kiralık senatörü
Türkiye'ye yönelik yaptırımlara ilişkin süreci yöneten ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Eliot Engel, Fetullahçı Terör Örgütü'ne koşulsuz desteğiyle biliniyor. ABD Başkanı Trump'ın, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'i Türkiye'ye iade etmeyi tasarladığı haberleri yayıldığında panik yaşayan Engel, ABD Kongresi'nde teröristbaşına yönelik ilk resmi açıklamanın yapılmasını sağlamıştı.


"Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi dolayısıyla Beyaz Saray tarafından Suudi Arabistan üzerinde Türkiye tarafından oluşturulan baskıyı azaltmak için Fetullah Gülen'in iadesinin düşünülmesi kabul edilemez. Gülen, Türkiye'yi ödüllendirmek için bir pazarlık kozu olarak değerlendirilemez" şeklinde açıklama yapan Engel, FETÖ'nün geçtiğimiz günlerde Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC) adı altında New York'ta düzenlediği 'Türkçe Olimpiyatları' tarzı şovunun da baş misafiri olmuştu. Geceye katılan Engel, konuşmasında Türkiye'yi hedef almış, "Birisi bana bu festivalin Türkiye'de yasaklı olduğunu söyledi. Bu utanç verici. Ankara'daki politikacıların sorunu nedir? Böyle harika bir şeyi nasıl yasaklayabilirsiniz" demişti.

Kaynak: Yeni Şafak

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 24 Mayıs 2019 Cuma 07:20

YORUM YAZ

 • nene hatunnene hatun1 ay önce
  ALLAH SENİ YOK ETSİN .. SURATLI ÖKÜZ.....
 • AlperenAlperen1 ay önce
  Yahudi domuzu. Bizde f35 istemiyoruz. Biz s- 400 istiyoruz. Şerefsiz domuz.
 • kmlkml1 ay önce
  Allaha bin şükür sonunda düşman olacağız inşaallah..bizim kurtuluşumuz batıya düşman doğuyla barışık olmaktadır...yaşasın batı düşmanlığı
 • Feto gavurdan bin beterFeto gavurdan bin beter1 ay önce
  Feto, Ermeni-pkk'dan, gavurdan bin beter
 • hizipsavarhizipsavar1 ay önce
  işte tamda bu yüzden biz s-400 almalıyız. çünkü siz istemiyorsanız demekki bizim hayrımıza.
 • sukrusukru1 ay önce
  Söz konusu türkiye olunca cumhuriyetçisi demokratı birlik halinde saldırıyor.Bizdeki bir kısım alçaklarda onlarla birlikte ülkemize saldırıyor.İçimizdeki alçaklar mücadelemizde zorluk çıkarsada Türkiye bu namussuz dünya düzenini değiştirecek siyasi güce ve tecrübeye sahiptir.
 • ZeytinciZeytinci1 ay önce
  Bu S400 amarika şeytanına iyi bir ders olacak, ama bizim hükümete de güvenmiyorum son dakika yan çizebilir örneği rahip buronsonda gördük, Eğer öyle olursa yazıkki yazık ülkem insanına.
 • m.turkm.turk1 ay önce
  Bu dümbük amerikalıya benzemiyor. Büyük ihtimalle ortadoğudan bir yerden...
 • ihsanihsan1 ay önce
  bunlar rüşvet yiyen satılmış eşek
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 1 ay önce
  Hadi Oradan Şerefsiz Hain Alçaklar. Sizin Yaptırımlarınız Bize Vız Gelir, Tırıst Gider. Sizin Karşınızda Eski Tūrkiye, Yok. S-400 ler, Gelecek Ve Yerlerine Konuşlanacak. Siz de, Hiç Bir Şey Yapamayacaksınız Şerefsizler. Hiç Şüphesiz ki.
 • HakanHakan1 ay önce
  Biz bizim basimiza gelecekleri biliyoruz irandan sonra sira bizde onun icin buyuk savasa hazirlaniyoruz s400 sart
 • Trabzonspor Trabzonspor 1 ay önce
  İtoğlu itler uygulayın bakalım 74 de de uyguladınız.iyice nobranlaştınız köpoğulları
 • Mehmet Mehmet 1 ay önce
  abd piçlerine haddini bildirecek REİS TÜRKİYESİZ abd bir hiç kapatın inceliği karşı yaptırım fetö ve fetönün piçleri sizde dinleyin ...cocukları
 • aliali1 ay önce
  Bu adam siyonist bir yahudidir.
 • turkturk1 ay önce
  INSALLAH TURKIYE ABD NIN DUNYANIN BASI OLMADIGINI KANITLAYACAK..YAPTIRIM SEN KIMSIN KI YAPTIRIM YAPIYORSUN BU PICLERE TURKIYE BILDIRECEK O S400 LER CALISMASI ICIN DUGMEYE BASTIGINDA ABD BUTUN KARISMASI YERLE BIR OLACAK

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Haziran 2019