İşte son seçim anketi! Açık ara farkla önde

Türkiye genelinde 2 bin 650 kişiyle yüz yüze yapılan ankette, kesinlikle oy vermeyi düşünenlerin oranı yüzde 47,20 olurken, kararsızların ise yüzde 9,59’u oluşturması dikkat çekti. Cumhur ittifakının oyunun ise yüzde 52-54 bandında seyretti.

18 Mayıs 2018 Cuma 12:28
İşte son seçim anketi! Açık ara farkla önde

Politic’s firması tarafından 25 Nisan-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında 2 bin 650 kişi ile 26 ilde yüz yüze farklı sosyo-ekonomik, sosyo-demografik gruba mensup kişilerden, yaş, cinsiyet ve il-ilçe kotalarına göre tesadüfi yöntemle seçilmiş kişiler ile görüşülerek gerçekleştirilen anket sonuçlandı. 

ERDOĞAN AÇIK ARA FARKLA ÖNDE

24 Haziran'da oy kullanacak seçmenlere başkanlık sisteminde kesinlikle oy vermeyi düşündüğünüz lider sorusuna yüzde 47,20 oranında Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 23,08 oranında Muharrem İnce yüzde 11.12 Meral Akşener, yüzde 7,68 Selahattin Demirtaş, yüzde 1,01 Temel Karamollaoğlu ve yüzde 0,32 oranında Doğu Perinçek olurken, yüzde 9.59'u da kararsız cevabını verdi. 

KARARSIZLARIN DAĞILIMI

Kararsızların yüzde 9.59 oy oranını ise partilere göre dağılımı, yüzde 45,21 MHP, yüzde 21,70 HDP, yüzde 16,88 AK Parti, yüzde 11.30 CHP, diğer yüzde 4,99 olarak tespit edildi. Cumhur ittifakının yüzde 47,20 karşısındaki bloğun toplam oy oranı ise yüzde 43,21 olarak belirlendi. Sonucu kararsız seçmenin belirleyeceği başkanlık seçiminde Cumhur ittifakının kendi seçmen kitlesindeki kararsız yüzde 62,09'luk kitleyi etkileme ihtimali yüksek görülürken, buna göre hata payları içerisinde kararsız seçmen dağıtıldığında sonucun yüzde 52-54 bantlarında Cumhur ittifakı lehine sonuçlanacağını iddia edildi. 

Ramazan ayı içerisinde yapılacak mitinglerin zorluğunun adayların performanslarını olumsuz yönde etkileyebileceğini belirten vatandaşlar, kampanyalar ve beyannamelerin seçmene etkisi açısından iftar programlarının nokta mitinglerine dönüşeceği halk ile iç içe olan Cumhur ittifakının adayı Erdoğan'ı oy artışı noktasında biraz daha avantajlı hale getirdiğini dile getirdi. 

KESİNLİKLE OY VERECEĞİNİZ PARTİ

24 Haziran seçimlerinde kesinlikle oy vereceğiniz parti sorusuna seçmen yüzde 40,65 AK Parti, yüzde 20,30 CHP, yüzde 9.20 İyi Parti, yüzde 7,77 MHP, yüzde 8.02 HDP, yüzde 1,05 diğer olarak belirtirken, yüzde 13,01 kararsız seçmen bulunduğu kaydedildi. Kararsız yüzde 13,01'lik seçmenin partilere göre dağılımı ise, yüzde 62,45 AK Parti, yüzde 27,00 MHP, yüzde 9,03 CHP ve yüzde 1,52 İyi Parti seçmeni şeklinde oluştu. 

Ankette yüzde 62,45 kararsız AK Parti seçmenlerinin kendisine en yakın hissettiği ikinci partinin MHP olduğunu ve AK Parti aday listelerindeki sıralamanın AK Parti ve MHP arasında tercih yapma konusunda en büyük etken olacağını ifade ettikleri belirtildi.

CHP OYLARINI İYİ PARTİ'YE KAPTIRIYOR

Milletvekilliği sıralamasının oy tercihi noktasında belirleyici etken olacağı 24 Haziran seçimlerinde kampanyalardan çok siyasileri parti teşkilatlarına adayları anlatmanın yoracağı, parlamento açısından siyasi partiler arasında (AK Parti/MHP), (MHP/İyi Parti), (CHP/İyi Parti) arasında oy geçişlerinin yoğun yaşanacağının kesin gözüktüğü anlatıldı. 
Sonuçları genel olarak değerlendiren Politic’s Genel Müdürü Recep Güven, “Her açıdan yeni sisteme adapte olamamış seçmenin klasik alışkanlıkları ile hareket etme ihtimalini göz önünde bulundurarak bazı siyasi partilerin beklentilerinin çok altında kalma ihtimali olanaksız gözükmüyor.

Bilhassa yeni kurulan ve tabanının ekseriyetini MHP ve CHP'li ulusal seçmenden alan liberal ve muhafazakâr seçmende istediği etkiyi oluşturamayan İyi Parti beklentilerin altında kalabilir. MHP içerisindeki İyi Parti'ye olan kaymayı durdurmuş ve giden tabanın bir kısmını tekrar geri kazanmış gözüküyor. Genelde tutucu olan MHP tabanının karar verirken parti amblemini önemsemesi ve değer olarak görmesi sandıkta etkisini gösterecek gibi, ‘MHP’nin çıkışı İyi Parti’nin düşüşü' anlamı taşıyor.

HDP adayının cezaevinde olması ve CHP'nin kendi içinden güçlü bir isim çıkarması sol uç oyların bu parti ve liderine gitmesini engellemiş gözüküyor baraj altında kalma ihtimali yüksek. AK Parti Erdoğan'ın liderliğinde Bahçeli'nin desteğinde Cumhur ittifakı olarak ilk turda ekstrem bir olay olmazsa seçimi kazanacak gibi duruyor. Ancak ittifakın AK Parti kanadı bunu parlamentoya taşıyabilmiş değil. Milletvekilleri adayları ve sıralama bu sandıktaki sonuca ciddi oranda etki yapacak” dedi. 

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Mayıs 2018 Cuma 12:28

YORUM YAZ

 • Ali AydınAli Aydın8 ay önce
  ... teyyare. Açık önde pompalayarak akıllarınca Trafa ve kediler hazır deniyor. Hangi Allaha Hangi tanrıya inanırsa inansın insan hırsızlık ve düşmanlığın böylesi görülmedi. Milletin iradesini çalanları KAHIR adınla kahret ALLAH ım.
 • ismail türkoğluismail türkoğlu8 ay önce
  merale oy verecek o kadar slak varmıymış yahu..bu arada gizliden iyi reklam ediyorsunuz muharrem ince ve meral akşener oylarını akitçiler..sizdede bir münafıklık varda inşallah ALLAH ortaya çıkartır bunu..pis münafıklar..
 • kul ahmetkul ahmet8 ay önce
  Anket manket boş iş. Bakın size bir iyilik yapayım. Vereceğim rakamları bir yere not edin yeter. Yazın kardeşler; Ak Parti= %47, CHP= %21, MHP= %7, HDP= %7, İyi P= %7, Diğerleri= %3Kararsızlar= %8 İşte bu.Başkanlık seçimleri; Erdoğan= %57, İnce= %22, Akşener= %14, Demirtaş= %6, Karamollaoğlu= %0,3,Perinçek= %0,7
 • ibrahimibrahim8 ay önce
  O ZAMAN BU IS TAMAMDIR
 • şuurluşuurlu8 ay önce
  saadetin yüzde 1 oyu var rahat uyuyun
 • mm8 ay önce
  gel  Muarremsen nekadar riyakarsin gecen oroçta bira bardakları ile sahilde içerdinya ula
 • SelimSelim8 ay önce
  Anket sonucuna göre oy verilmez. Bakarsın parti ve lider programına ne vaad etmiş. Geçmişte neleri başarmış ne kadar gelecek vaad ediyor ona göre oy verirsin. Ama maalesef bir çok kişi erdoğan gitsinde ülke ne halde olursa olsun hesabı güttüğü için bu teori pek ülkemizde geçerli değil. Erdoğan bunların kimyasını bozmuş, ne ideoloji kalmış ne siyasi görüş ne ülke menfaati. Tek düşündükleri erdoğan bir gitsin. Ulan sanki yerine gelecek daha iyi olacak...
 • ENGİN CANENGİN CAN8 ay önce
  AKP OYLARI İYİ PARTİYE KAPTIRIYOR CANIM YAA. SİZ SANMAYINKİ CHP KAPTIRIYOR. SECİMDE GÖRUŞURUZ.SONUÇLARDA KAYBEDECEGİNİZİ GÖRECEKSİNİZ BENCE :)
 • kutatgukutatgu8 ay önce
  tamam
 • AhmetAhmet8 ay önce
  Verin CB oyunuzu siz bizden kutulun bizde sizden kurtulalım artık.
 • anket eleştirmenianket eleştirmeni8 ay önce
  Ankete bak mhp artıyor,iyi parti düşüyor. iyi parti artıyor, chp düşüyor.chp hdp ye oy kaptırmıyor ama kendi oyu da artmıyor.sonuçta akp mhp artıyor. Matematik abdest gibidir ne zaman lazım olacağı belli olmaz....
 • Ümit ArslanÜmit Arslan8 ay önce
  İnanalımmı?
 • KULKUL8 ay önce
  HANGİ ANKETE İNANACAĞIMIZI ŞAŞIRDIK...

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Ocak 2019