• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İştahsız çocuğun iştahı nasıl açılır?

Bazı çocuklara bir şeyler yedirmek gerçekten son derece güçtür. Yemek yemeyen, iştahsız çocuklarda ise bazı sağlık sorunları meydana gelebilir. Peki, iştahsız çocuğun iştahı nasıl açılır?

2019-11-20 00:14:00 -
İştahsız çocuğun iştahı nasıl açılır?

Bazı çocuklara bir şeyler yedirmek gerçekten son derece güçtür. Yemek yemeyen, iştahsız çocuklarda ise bazı sağlık sorunları meydana gelebilir. Peki, iştahsız çocuğun iştahı nasıl açılır?

Çocukların sağlıklı gelişimleri için ölçülü ve düzenli beslenmeleri gerekir. Çocuğunuzun iştahsız olduğunu düşünüyorsanız; kesinlikle bir uzmandan destek almalısınız. Çünkü bazı sağlık sorunları çocukların iştahsızlık yaşamasına yol açabilir.

İştahsızlığa yol açan sağlık sorunları nelerdir?

Anemi

Bağırsak parazitleri

Şeker hastalığı

Troid yetersizliği

Çölyak hastalığı

Vitamin ve minarel eksikliği

Kabızlık

Ülser

Çinko eksikliği

Bağırsak hastalıkları

Serebral palsi

Epilepsi

Yiyecek alerjisi

Psikolojik problemler

İştahsızlık tedavisi mümkün mü?

Evde alacağınız basit tedbirlerle çocuğunuzun iştahını açabilirsiniz. Ancak aldığınız tüm önlemlere rağmen çocuğunuz yemek yemiyor, yaşıtlarına göre kilo almasında bir sorun olduğunu düşüyorsanız vakit kaybetmeden bir çocuk doktoruna başvurmalısınız.

İştahsız çocuğun iştahı nasıl açılır?

Kahvaltı şart!

Ailedeki herkesin kahvaltı yapmadan evden çıkmayacağını çocuklarınız bilmeli. Sağlıklı ve eğlenceli kahvaltı tabağıyla çocuğunuzun yemeğini iştahla tüketmesine yardımcı olabilirsiniz.

Porsiyonlar önemli

Çocuğunuzun tabağı ile sizinki arasında büyük farkların olması normal. Çocukların midesi daha küçük olduğu için 7-8 kaşık yemekle bile doyabilirler.

Sıvı tüketimi önemli

Çocuklarınıza yemekten yarım saat önce su içirebilirsiniz. Ancak yemek sırasında su ya da meşrubat kesinlikle sofrada olmamalı.

Azarlamayın

Çocuğunuz sofrada sizin arzu ettiğiniz miktarda yemek tüketmemiş olabilir. Bu nedenle kesinlikle onu azarlamayın. Böyle bir tutum onu bir şeyler yemeğe teşvik etmediği gibi sorununu çıkılmaz bir hale getirebilir.

Abur cubur yasağı

Çocuklarınızın abur cubur tüketmesinin önüne geçin. Özellikle de yemeğe az bir süre kala evlatlarınızın bu tip gıdalardan uzak kalmasına özen gösterin.

Saati kısaltın

Çocukların mideleri yetişkinler kadar büyük değil. Bu nedenle bizlere göre daha az gıdayla doyabilirler. Ancak gün içerisinde bizlerden daha enerjik olan çocuklar hızlıca acıkabilir. Bu nedenle sabah, öğle ve akşam yemeği olarak çocuklara uzun saatler belirlememelisiniz. Çocukların beslenmesinde kesinlikle ara öğünler olmalı. Bu ara öğünlerde ise abur cuburlar değil sağlıklı atıştırmalıklar yer almalı.

Süte dikkat!

Anne sütünün ardından inek sütü içme alışkanlığı kazanan çocuklar bazen ölçüyü kaçırabilir. Biberon kullanma alışkanlığı bulunan çocuklar günde 3-4 biberon süt tüketebiliyor. Hal böyle olunca da süt onları şişiriyor ve iştahlarını kapatıyor. Çocuklara vereceğiniz süt günde iki bardağı geçmemeli.

Eğlenin!

Çocuklar için yemek pişirmeyi, sofra hazırlamayı bir oyuna çevirebilirsiniz. Böylelikle minik gurmeler kendi elleriyle hazırladıkları yemeklerin tadına bakmak isteyecektir.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23