• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İsrail Genelkurmay Başkanı, Mahmud Abbas yönetimini övdü

Yeniakit Publisher
2023-11-13 01:19:00 -
İsrail Genelkurmay Başkanı, Mahmud Abbas yönetimini övdü

Gazze'deki Hamas yönetimine savaş açan İsrail'in Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, Mahmud Abbas liderliğindeki Filistin Yönetimine övgüler yağdırdı.

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, Mahmud Abbas liderliğindeki Filistin Yönetiminin, işgal altındaki Batı Şeria’da "Hamas'a destek gösterilerini önlemek için son haftalarda yoğun bir şekilde çalıştığını” söyledi.

Haaretz gazetesinin haberine göre Halevi, İsrail Meclisi Dışişleri ve Güvenlik Komitesi üyeleri ve üst düzey İsrailli yetkililerinin Tel Aviv’de katıldığı bir toplantıda bir konuşma yaptı.

Halevi, toplantıda hazır bulunan aşırı sağcı koalisyon hükümetindeki milletvekilleri Zvi Sukkot ve Limor Son Har-Melech’in İsrail ordusunun Batı Şeria'daki tutumuna karşı yaptığı konuşmalara cevap verdi.

Aşırı sağcı vekil Sukkot, Filistinlilerin zeytin hasadı yapmasının çevredeki Yahudi yerleşim birimleri konusunda tehlike oluşturduğunu ve Filistinlilerin hasat yaparak yerleşimlere karşı olası saldırılar için istihbarat topladığı iddiasında bulunarak, İsrail ordusunun hasadı engellemesi gerektiğini savundu.

Filistinliler tehdit değil
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Halevi, Filistinlilerin “tüm hasat sürecinin askeri gözetim altında gerçekleştirildiğini” belirterek, zeytinliklerde hasat yapmaya gelen Filistinlilerin Yahudi yerleşimleri için tehdit olmadığını söyledi.

Aşırı sağcı vekil Har-Melech’in, ordunun Batı Şeria'daki faaliyetlerine yönelik eleştirisini ise Halevi, İsrail ordusunun “Batı Şeria'yı sakin bir cephe olarak korumak” istediği ve "zaten yeterince kapsamlı olan savaşta yeni bir cephe oluşturmak istemediği” şeklinde cevapladı.

Halevi, “Filistin Yönetiminin, Hamas'ı destekleyen gösterileri ve onun İsrailli sivillere yönelik son saldırılarını önlemek için son haftalarda yoğun bir şekilde çalıştığını” söyledi.

Halevi'nin, ABD yönetiminin de Batı Şeria’da sükunet ve Filistin yönetimine zarar verilmemesini istediğini belirten açıklamasına, Har-Melech, "Kim olduğumuzu unuttuk ve çoğu zaman 'centiller (Yahudi olmayanlar) ne diyecek' diye düşünüyoruz." diye tepki verdi.

Kaynak: AA

Trump'tan Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklaması: Bu hiç iyi değil" target="_blank">
Donald Trump'tan Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklaması: Bu hiç iyi değil
Donald Trump'tan Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklaması: Bu hiç iyi değil

Gündem

Donald Trump'tan Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklaması: Bu hiç iyi değil

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Nizam

eĝer duşmanin seni ovuyorsa bu işte bi bit yeniĝi var demek

Hayro

Mahmut Abbas d.muzun ! Tabi öveceksin!
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23