• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İran'dan İsrail'e tepki

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, terörist İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa'da ibadet eden Filistinlilere yönelik saldırısını kınadı.

Yeniakit Publisher
2021-05-10 21:13:00 -
İran'dan İsrail'e tepki

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, işgalci İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa'da ibadet eden Filistinlilere yönelik saldırısını kınadı.

Zarif, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, Tel Aviv yönetiminin Filistin ve Filistinlilere yönelik insan hakları ihlallerini eleştirdi.

İran Dışişleri Bakanı, mesajında "İsrail rejimi için insanların vatanını ve evlerini gasbederek, apartheid bir rejim kurmak ve işgal altında yaşayan sivilleri aşılamayı reddetmek yeterli olmadı. İslam'ın en kutsal bayramında İslam'ın en kutsal üçüncü camisinde ibadet eden masumları da vurdu." ifadelerini kullandı.

Bakan Zarif, mesajında "Aksa saldırı altında" etiketini de kullandı.

Terörist İsrail polisinin Mescid-i Aksa'da ibadet eden Filistinlilere müdahalesi

Sabah namazını Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde yer alan Mescid-i Aksa'da kılan binlerce Filistinli, namazın ardından Mescid-i Aksa’nın avlusunda tekbirler getirerek gösteri düzenledi.

Filistinliler, gösteriden sonra fanatik Yahudilerin baskın yapmasını önlemek için Mescid-i Aksa’da nöbet tutmaya başladı. Harem-i Şerif’in bazı noktalarına barikatlar kuran Filistinliler, buradan ayrılmayacaklarını dile getirerek sık sık "Canımız, kanımız sana feda Aksa" sloganı attı.

Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyen işgalci İsrail polisi, Filistinlilere göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve ses bombalarıyla müdahale etti.

Fanatik Yahudiler, terör devleti İsrail’in Kudüs’ü işgal ettiği, 1967’deki Altı Gün Savaşı'nın yıl dönümünü İbrani takvimine göre, “Kudüs Günü” olarak kutluyor.

Bu kişilerin oluşturduğu örgütler, bu yıl 9-10 Mayıs tarihlerine denk gelen “Kudüs Günü” nedeniyle Mescid-i Aksa’ya baskın çağrıları yapmıştı.

Mescid-i Aksa Vakfı Müdürü Şeyh Ömer el-Kisvani, Harem-i Şerif’in hoparlörlerinden İslam dünyasına yardım çağrısında bulunmuştu.

Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamada, terörist İsrail polisinin Aksa'daki saldırılarında yaralı sayısının 331'e çıktığı, aralarında ağır yaralıların da bulunduğu aktarılmıştı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Yalan

Yalancilar
 • Yanıtla

Neco

Şarlatan iran.sunni müslüman katili İran.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23