İran’dan Batılı güçlere uyarı

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mousavi, Batılı güçleri Hürmüz Boğazı’nı terk etmesi konusunda uyararak, boğaz güvenliğinden İran’ın da içlerinde bulunduğu bölge güçlerinin sorumlu olduğunu ifade etti.

12 Temmuz 2019 Cuma 13:30
İran’dan Batılı güçlere uyarı

Münübe Yılmaz

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Abbas Mousavi, Batılı güçleri Hürmüz Boğazı’nı terk etmesi konusunda uyararak, boğaz güvenliğinden İran’ın da içlerinde bulunduğu bölge güçlerinin sorumlu olduğunu ifade etti. IRNA’ya konuşan Mousavi, Cebelitarık’ta Avrupa Birliği yaptırım kararlarına aykırı şekilde Suriye’ye İran petrolü götürdüğü gerekçesiyle alıkonulan tanker konusunda “Bu ciddi sonuçlar doğuracak çok tehlikeli bir oyun ve tankerlerin yolunun kesilmesi için sunulan bahane geçerli değil”. açıklamasında bulundu. Batılı ülkelerin bu tip yasadışı eylemlerinin körfezdeki ve bölgedeki tansiyonu daha da arttıracağını belirten Mousavi, “Yabancı güçler bölgeyi terk etmeli çünkü İran ve bölgedeki diğer ülkeler bölgesel güvenliği koruyabilecek kapasitede” dedi. İngiltere’nin İran’a ait tankerleri alıkoyması ile ilgili de İran Cumhurbaşkanı Ruhani, en son yaptığı kabine toplantısında İngiltere’nin hata ettiğini söylemiş ve İngiltere’yi kast ederek “Bu güvensizliği başlatan olarak karşılığını anlayacaksınız” demişti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Temmuz 2019 Cuma 13:30

YORUM YAZ

  • Salih görenSalih gören8 gün önce
    Iranda tankerleri güvende degil diye cebeli tarikta dolasin avruoahprmüzü güvensiz diye gemileriyle dolduyuyir ise iranda cebeli rarik ta dolasin anasin avrupalilar o zaman her yerin gpvende olmadigini iranin bir sebebi var sindi yapabilir

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Temmuz 2019