İran'dan ABD'nin Yemen kararına tepki!

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD Başkanı Donald Trump'ın Yemen'de savaşan Suudi Arabistan'a desteğin devam etmesi yönünde aldığı karara tepki gösterdi.

17 Nisan 2019 Çarşamba 17:14
İran'dan ABD'nin Yemen kararına tepki!

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ABD Kongresinin Yemen'de Suudi Arabistan'a verilen desteğin kesilmesini öngören yasa tasarısının Trump tarafından veto edilmesini eleştirdi.

İran Dışişleri Bakanı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"ABD Kongresi dahi CENTCOM'un (ABD Merkez Kuvvetleri) Yemen'deki istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerine son vermek istiyor, ancak petrol finansmanlı (İsrail Başbakanı Binyamin) Netanyahu'yu önceleyenler ve onların Beyaz Saray'daki destekçisi, Amerikan hayatları pahasına ve ABD'nin çıkarlarına aykırı bir şekilde sonsuza dek savaşı zorlamaya devam edecek."

ABD'nin Yemen'de Suudi Arabistan'a verdiği desteği kesmesini öngören yasa tasarısı 4 Nisan'da Temsilciler Meclisinde 175'e karşı 247 oyla, Senatoda ise 13 Mart'ta 46'ya karşı 54 oyla kabul edilmişti.

Söz konusu tasarıda, El Kaide ile savaşanlar hariç, Yemen'deki savaşa dahil olan ya da savaşı etkileyen tüm Amerikan askeri unsurlarının 30 gün içinde geri çekilmesi öngörülüyordu.

Trump, söz konusu tasarıyı dün gece, "Amerikan dış politikası için tehlikeli olduğunu" savunarak veto etmişti.

Washington yönetiminin, başkent Sana ve bazı bölgeleri elinde bulunduran Husilere karşı Suudi Arabistan'a destek verdiği Yemen'deki savaşta binlerce kişi yaşamını yitirdi.

Birleşmiş Milletler, dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen'de, nüfusun yarısını oluşturan 10 milyon kişinin kıtlık riskiyle karşı karşıya bulunduğu uyarısında bulunuyor. Ülkede 22 milyondan fazla insanın da yardıma ve korumaya ihtiyaç duyduğu belirtiliyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Nisan 2019 Çarşamba 17:14

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    26 Nisan 2019