• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

IMF'ye görülmemiş tehdit! 'Talebimizi onaylayın, uyarıyoruz'

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, acil yardım fonunu onaylamayan Uluslararası Para Fonu'nuna tepki göstererek, "Uluslararası organizasyonları görevlerini yerine getirmeleri konusunda uyarıyorum. Talebi onaylayın" dedi.

Yeniakit Publisher
2020-04-08 18:03:00 -
IMF'ye görülmemiş tehdit! 'Talebimizi onaylayın, uyarıyoruz'

Uluslararası Para Fonu'nu eleştiren İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, talep ettikleri acil yardım fonunun halen onaylanmamasına tepki gösterdi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Uluslararası Para Fonu IMF’yi eleştirdi ve ayrımcılık yaptığını söyledi. Ruhani, IMF’nin İran’ın koronavirüs salgınıyla mücadele için talep ettiği 5 milyar dolarlık acil yardım fonunu halen onaylamamasını eleştirdi.

Ruhani, televizyondan yayınlanan kabine toplantısında yaptığı konuşmada, “Uluslararası organizasyonları görevlerini yerine getirmeleri konusunda uyarıyorum. Biz IMF’nin üyesiyiz. Borç verme konusunda bir ayrımcılık olmamalı” dedi.

İran Merkez Bankası Başkanı Abdülnasır Hemmati, geçen ay IMF’ye yazdığı bir mektupla örgütün acik durumlar fonundan kullanılmak üzere 5 milyar dolarlık bir kredi talebinde bulunmuştu.

Söz konusu fon ülkelerin doğal afet ve salgın gibi durumlarda kredi taleplerinin karşılandığı bir kaynak.

Konuya ilişkin daha önce açıklama yapan bir IMF yetkilisi, örgütün İranlı yetkililerle İran’ın ihtiyaçları konusunda görüşmeler yaptığını söylemişti.

4 binin üzerinde ölüm

İran’da bugüne dek açıklanan resmi rakamlara göre ülkede 62 bin 589 kişide koronavirüs tespit edilirken 4 bin 3 kişi de hayatını kaybetti.

Salgın, hali hazırda ABD'nin uyguladığı ambargolar nedeniyle sıkıntılar yaşayan İran ekonomisini daha da zora soktu.

ABD'nin ambargolarını da eleştiren İran Cumhurbaşkanı Ruhani, “ABD'nin İran’a uyguladığı yaptırımlar, ekonomik ve tıbbi açıdan bir terördür. Amerikalılar tüm uluslararası kuralları ihlal ediyorlar” dedi.

ABD'li yetkililer bu eleştirilere, İran’a yönelik ambargoların ilaçları kapsamadığını ve Washington’un bu konuda Tahran yönetimine yardım teklifinde bulunduğunu söyleyerek yanıt veriyorlar.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Selim EVVEL

Yine  ......
 • Yanıtla

Nuri bolat

Ulan Musluman gorunumlu Siyonist kopekleri Black Stone sirkerinden Humayni denen kopegin parasini alin ..... yiyorsa
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı