• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İlber Ortaylı'nın Osmanlı İmparatorluğu hakkındaki sözleri gündem oldu

İstanbul'un fethi dolayısıyla, Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın Osmanlı İmparatorluğu hakkında geçtiğimiz yıllarda dile getirdiği düşünceleri tekrar gündeme geldi. Ortaylı'nın Osmanlı hakkındaki yorumu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun skandal sözlerine cevap olarak nitelendi.

Yeniakit Publisher
2020-05-29 14:55:00 -

İstanbul'un fethinin yıl dönümü dolayısıyla, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın konuşmaları tekrar gündeme geldi.

Kılıçdaroğlu çeşitli konuşmalarında, Osmanlı'dan hiçbir miras kalmadığını, Osmanlı'nın şeker bile üretemediğini, Devlet-i Aliyye'de bir tane tüfek dahi olmadığını söylemiş ve vatandaşları "padişahın kulu ve kölesi" olarak nitelemişti.

Kılıçdaroğlu'nun Osmanlı Devleti'ne karşı kinini kustuğu konuşmanın ardından, tarih profesörü İlber Ortaylı'nın yorumu sosyal medyada çok konuşuldu. Geçtiğimiz yıllar Ortaylı, "Ben de tabi bu imparatorluğun bir çocuğuyum. Benim için Osmanlılık her şeyden daha temeldir. Onu inkar etmem mümkün değildir. Biz onun sayesinde varız, onun sayesinde kültürel kişiliğimiz oluşuyor. Onu anlamayanın kültürel kişiliği kopuktur, onu size söyleyeyim. İstediği kadar Fransızca bilsin, İngilizce bilsin; İskenderiye hamalı kadar değeri yoktur. Bir münevverin bağlantısı, kişiliği her şeyden evvel bulunduğu vatanla, vatandan evvel bulunduğu şehirle ve köyle kaimdir. Bu çok önemlidir." demişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

YUSUF

Köksüzlük nedir anlayın.
 • Yanıtla

Kasım MOLLA

Hocam, Saygıyla ellerinden öpüyorum.Gercek bir Türk bilim adamı,şahsiyeti,onuru sergilediniz.Tablo olacak bu demeciniz bazılarına tam bir Osmanlı Tokadı olmuştur.Allah CC. Sağlık içinde ömrünüze bereket versin.Ama maalesef kılıç artıkları,bunu anlayacak kadar zekadan,izandan yoksundurlar.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı