• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İkinci dalga korkusu belirsizliği körüklüyor

Dünya genelinde pandemiye dönük ikinci dalga endişeleri, güvenli liman olarak bilinen altına rağbeti artırdı. Merkez bankalarının teşvikleriyle nakde boğulan piyasalarda 2 bin dolara yaklaşarak tarihi zirve yapan ons altındaki rallinin ne zaman sona ereceği merak ediliyor.

Yeniakit Publisher
2020-08-02 10:22:00 -
İkinci dalga korkusu belirsizliği körüklüyor

 Buğra Kardan 

Corona virüsü (Covid-19) paniği, tüm dünyada altına rağbeti arttırdı. Bunda virüs tehdidini bertaraf etmeyi, firmaları hayata bağlamayı ve istihdam oranlarını korumayı odağa alan hükümetlerce art arda ilan edilen teşvik paketlerinin, merkez bankalarınca peş peşe yapılan faiz indirimlerinin payı büyük.

Rekor kırıldı

7 kıtada likiditenin bollaşması da yatırımcıları altına yönetti. Böylece ons altın tarihi rekorunu kırdı ve 2 bin dolara dayandı. Gram altın da onstan aldığı güçle bir ara 449 lirayı buldu.

Yatırım analistleri, pandemide ikinci dalga korkusunun, altında ralliyi devam ettirebileceğini belirtiyor. Yeni atakların görülebileceğini kaydeden aynı analistler, “Şu aşamada çok dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü hem altının hem de diğer emtiaların fiyatlarının ne olacağı belli değil” ifadelerini kullanıyor.

Belirsizlik artıyor

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, Yeni Akit’e yaptığı açıklamada Covid-19’un tüm dünyada tedirginliğe neden olduğunu dile getirerek, “Güvensizlik ve belirsizlik artıyor. Doğal olarak yatırımcı güvenli liman arıyor” dedi.

Altının rekora doymadığına dikkat çeken Yıldırımtürk, şunları kaydetti: “Pandemi, yeni bir döneme kapı araladı. Ülkeler, kurtarma paketlerini devreye aldılar. Ki Avrupa Birliği (AB) üyeleri 750 milyar Euro tutarında bir paket için anlaştı. ABD de 1 trilyon dolar tutarında bir paket sunmayı planlıyor. Bu ortamda ticaret savaşları da alevleniyor. Washington ile Pekin hattında ipler iyice geriliyor. Ayrıca dünyanın her bir yanında Covid-19’dan ötürü vakalar ve ölümler de artıyor. Panik hali de yatırımcıları altın almaya itiyor.”

Gerileme görülecek

Hükümetler tarafından sunulan likiditenin, merkez bankaları tarafından indirilen faiz oranlarının, yapılan tahvil alımlarının ons altını bin 990 dolara taşıdığını anlatan  Yıldırımtürk, “Bu rakam gerileyecektir, 1-2 ay içinde bin 850 dolara çekilecektir” öngörüsünde bulundu.

Yıldırımtürk, gram altına da dolar kurunda görülen artışın prim yaptırdığını vurguladı ve “Bu tarafta da 450-453 liradan 400 liraya dönüşle karşı karşıya kalınacaktır” diye ekledi.

Al-sattan kaçınılmalı

Ekonomi yorumcusu İslam Memiş ise altında orta ve uzun vadede yükselişler devam etse de kısa vadede sert düzeltmelerin yaşanabileceği konusunda yatırımcıları uyardı. Son dönemde fiyatlarda yaşanan ralliyle birçok yatırımcının kısa vadede yüksek kâr etme amacıyla al-sata yöneldiğini aktaran Memiş, şöyle konutu:

“Sosyal medyadan yalan yanlış beyanlarda bulunanlara güvenen ve al-sat yapan çok sayıda vatandaşımız olduğunu gözlemliyoruz. Oyuna gelinmemelidir. Orada burada atıp tutanlara itibar edilmemelidir. Bu, tasarruf değildir ve çok tehlikelidir. Belirsizliğin arttığı bu dönemlerde tahminlerde yanılma payı yüksektir. Vatandaşlarımız, bu hakikati bilmeli ve birikimlerini uzun vadeli olarak düşünerek, farklı yatırım araçlarıyla çeşitlendirmelidir. “

Memiş, gümüşün ons fiyatında 35 dolar, gram fiyatında ise 10 lira seviyesinin direnç konumunda olduğunun altını çizdi. Memiş, uzun vadede gümüşün önemli bir yatırım aracı olmaya devam edeceğini ancak kısa vadede risklerin yüksek olduğunu söyledi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

serdar-1.

altın istediği kadar yükselsin önemli değil,biz her defasında 50 tl.lik alıyoruz.sonra,altını alırken zeki mürende bizi görüyor.
 • Yanıtla

Mining

Altının onsu 2500 $ ' a kadar yükselecektir. Konu sadece corona virus krizi değil , esas itibarı ile " doların rezerv para pozisyonu ve ticaret savaşı" şeklinde gelişmektedir. Dolayısı ile "emtia" olarak altın , gümüş , platin gibi değerli metallerin fiyatı artmaktadır. Ayrıca diğer metal fiyatları arz - talep dengesine bağlı olarak artmakta ve dolar bollaşmasına ve değerinin düşmesine bağlı olarak da artmaktadır.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı