İdlib ajan kaynıyor! Halkı Erdoğan'a karşı kışkırtmakla görevliler

Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) kurucu komutanı Albay Riyad Esad, Suriye’de ABD, Rusya ve İran başta olmak üzere pek çok ülkenin yüzlerce istihbarat görevlisinin bulunduğunu ve "Bu kişilerin ortak görevi halkı Türkiye aleyhine kışkırtmak" dedi. İdlib’e aynı amaçlarla 400’den fazla muhaberat ajanı da sızdı.

22 Mayıs 2019 Çarşamba 09:04
İdlib ajan kaynıyor! Halkı Erdoğan'a karşı kışkırtmakla görevliler

Suriyeli muhaliflerin ilk organize askeri yapılanması Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) kurucu komutanı Albay Riyad Esad,'dan çok konuşulacak açıklamalar geldi. Suriye’de ABD, Rusya ve İran başta olmak üzere pek çok ülkenin paralı askerler dışında yüzlerce istihbarat görevlisi istihdam ettiğini belirten Esad, bu kişilerin ortak görevinin ise ‘halkı Türkiye aleyhine kışkırtmak’ olduğunu dile getirdi. Suriye’nin siyasi, askeri, ekonomik, kültürel açıdan küresel işgal güçleri tarafından ele geçirildiğini söyleyen Riyad Esad, bombalar altındaki İdlib’in de Türkiye’ye karşı komplonun merkezine dönüştüğünü kaydetti. ÖSO’yu 2012 yılında Esed ordusundan ayrılan bir grup subayla birlikte kuran Riyad Esad, 2019 yılı itibariyle Suriye’deki manzarayı şöyle özetledi:

Farklı ajandaları var

“İdlib’in Türkiye’ye karşı kurulan bir komplo halini aldı. Rusya, diplomasi sürecine rağmen 5 ay boyunca sahayı havadan olağanüstü bombaladı. Ardından başlayan kara operasyonu Türkiye’yi mülteci baskısı ile köşeye sıkıştırma strateji dahilinde gerçekleşti. Rusya ve İran Türkiye ile masada konuşulanların dışında farklı bir ajanda dahilinde hareket ediyorlar. Hama, İdlib güneyi, Lazkiye ve Halep cephesi Rus general ve yardımcıları tarafından yönetiliyor. Putin yönetiminin mesajları ve uygulamaları tutarlı değil.”

ÖSO onlar için büyük tehlike

“Kalat el-Mudig bölgesinin Rusya ve İran desteğiyle Esed güçlerine geçtiği gün bölgede bulunan Rus general kameralar önünde, ‘şimdi sıra El-Bab’ı alıp hediye olarak getirmenizde’ diyor. Rusya ve İran’ın sahaya bakışı bellidir. Her iki ülke de HTŞ’den daha büyük tehlike olarak ÖSO’yu görüyor. Mevcut bombardımanlar da bu stratejinin devamı niteliğinde ve bu kapsamda Türkiye’ye karşı her türden düşmanca etkinliğe aktif destek veriyorlar. Rusya, ABD ile anlaştı ve PKK bölgesi dışında kalan tüm Suriye’yi istiyor. Ruslar, tarih boyunca yaptığı anlaşma ve verdiği sözlerde durmayan, diplomasi özürlü bir geleneğe sahipler. Şimdi aynı tutumu Suriye’de sergiliyorlar.”

HTŞ karşıtları vuruluyor

“İdlib konusunda Esed, Rusya ve İran’ın kullandığı tek argüman Heyet-i Tahrir el-Şam. Ancak Kefranbol, Maar’ed el-Numan ve Cebel Zaviye daha yakın dönemde HTŞ’ye karşı savaşan yerleşim birimleri olmasına rağmen en fazla bombalanan bölgeler buralar oldu. Astana ve Soçi süreçlerini açık bir biçimde ihlal ettiler. Guta, Telbise, Dera, Kuneytra ve Halep’te HTŞ mi vardı? O bölgeleri yaktılar ve 2 milyondan fazla insanı yerlerinden ederek İdlib’e sürdüler. Şimdi de onların Türkiye’ye geçmesi için güneyden baskılamaya devam ediyorlar. Hedef Türkiye’yi yıldırmak ve masada istenilen sonuca razı etmektir.”

400’den fazla ajan İdlib’de

“Bir yandan sivil halkı korkunç bombardımana maruz bırakan Esed ve müttefikleri diğer yandan bölgeye sızdırdığı ajanlarla Türkiye ve Erdoğan aleyhine insanları kışkırtmaya çalışıyor. Farklı bölgelerden gelen siviller arasında 400’den fazla Muhaberat ajanı sızdırdılar. Camilerde, savaşçılar arasında, okullarda, yerel meclis ve diğer sivil toplum örgütleri ile birlikte halk arasında fitne yayarak Türkiye’ye karşı insanları sokağa dökme, protesto gösterileri yaptırmak istiyorlar. Bu yönde birkaç küçük hadise oldu ancak halk olayın bir tahrik ve provokasyon olduğunu gördü. Bu isimlerden bir kısmı yakalanarak planı deşifre etti.”

(Yeni Şafak)

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 22 Mayıs 2019 Çarşamba 09:04

YORUM YAZ

 • Selahaddin-i Selahaddin-i 27 gün önce
  Bismillahirrahmanirrahim. Ve yemkurune ve yemkurullah Vallahu hayrul mekirin
 • salihsalih29 gün önce
  15 Temmuz u göremeyen önleyemeyen MİT bu ajanları farketmemeside beklenir birşeydir. Haber doğruysa vay bizim halimize..!
 • Yunus 16 Yunus 16 29 gün önce
  NE 400 Ü, HER YERDE AMERİKAN AJANLARI CİRİT ATIYOR!! HİÇBİR ŞEY YAPAMAZLAR. HER PKK LI AMERİKAN AJANIDIR, HER FETÖ CÜ AMERİKAN AJANIDIR. MAALESEF 1 DOLARA KÖPEKLİK YAPACAK BİNLERCE TERÖRİST İÇİMİZDE VAR. BU YÜZDEN DEVLETİMİZ BÜYÜKLÜK YAPSIN İBADET GURUBUNU AMERİKAN IN KUCAĞINA ATMASIN!! İHANET VE TİCARET GURUBUNA EN AĞIR CEZALARI VERSİN.
 • iskenderiskender29 gün önce
  Bizde kurt tüyünü değişir,huyunu değişmez derler.İranlılar islâmı iranın fethini hâlâ hazmedemediler,aynen yahudilerin biz musanın şeratına inânıyoruz deyip dünyayı onbinlerce senedir altatıp sinsice satanizmi yaydıkları gibi.Ama mızrak cuvala hiçbir zaman sığmadı ve herzaman sünni düyaya karşı kin ve düşmanca davrandılar.Sevgili peygamberimiz onların bu sinsi durumunu ve yapacaklarını haber verdi.İran irak savaşı ve hz.Mehdi ve sonrası bahsinde(mevali maddesi).Biz Türkiye olarak iranı hiçbir zaman batılılara ezdirmedik ve bugün yine onların hakkını savunan tek ülkeyiz.Devletimiz her şeyin farkında ALLAH hiç bir zulmü sineye çekmez zamanını tain eder ve zalimin cezasını verir.Müslüman görünenlerin ALLAH'ı yok sayıp sorumsuzca zulüm yapması insanoğlunun kandine yaptığı en büyük kötülüktür,şirktir'ki affı olmayacak.
 • FerhatFerhat29 gün önce
  Tamam anladikta sen kimin ajani sin???? AB nin sapkin yaslarini elhamdülillah deyip onaylamak milli irade mi sayiliyor?? Lütfen müslüman kiligina bürünmüs münafik ajanlara dikkat edelim, zira bunlar bize sag yanimizdan yaklasan iblis ile ittifak icinde olan ve sureti haktan gözüken hainler. Özünde sapkin AB yasa ve projeleri ile Toplumun ahlak ve aile yapisini ifsad ederek milletimizi ve devletimizi parcalamak isteyen hainler. Hep hainleri disarida aramayin acin gözünüzü hainler bize cok yakin
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 29 gün önce
  Allah, Tūrkiye, Dūşmanlarına Fırsat Vermesin. Hepsini Kahru Perişan Etsin İnşallah. Amin.
 • dumanlıdumanlı29 gün önce
  ayıyla yatağa girilmez.girersen sonucu iyi olmaz. allah(cc)sonumuzu hayır etsin.
 • MuratMurat29 gün önce
  Saltanatı, aile şirketini benimsemeyen herkes ajandır diyin olsun bitsin.Bu kadar yolsuzluğu, ağır vergiler le sömürüyü,vatandaşı soyulacak müşteri gibi gören AKP iktidarının her gün oy için bir gün milliyetçi bir gün İmralı sevici birgün Atatürk çü manevralarını görmemek için aptal görmezden gelmek için şeytan olmak gerekir
 • ................29 gün önce
  Tamam madem biliyorsunuz madem 400 ajan indiğini , sana da bunları indirmek düşer değil mi sayın güvenlik mensuplarım..İşinizi biz öğretmeyelim..Birinin kafasına taş düşsün ölsün, birisi kalp krizinden ölsün, bla bla yani hadi işinize devam..İdlip türk toprağı olmalı...

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Haziran 2019