THY- Euroleague

Hormon kullanılmayacak derecede pahalı

Türkiye, kanatlı sektöründe dünyada 11. sırada yer alırken, kanatlı eti ihracatında 5. sırada yer alıyor. Üreticiler ise sektörün büyüme potansiyeline rağmen hormon kullanıldığına dair iddialar yüzünden oldukça rahatsız.Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bakan Başdanışmanı, Genel Koordinatör, 24. dönem AK Parti Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, konuyla ilgili Yeni Akit’e yaptığı değerlendirmede dikkat çekici ifadeler kullandı.

14 Mart 2018 Çarşamba 09:12
Hormon kullanılmayacak derecede pahalı

ERTUĞRUL ŞAHAN - ANKARA

Kanatlı sektöründeki olumlu gelişmelerle Türkiye’nin dünyada rekabetçi konuma geldiğini söyleyen Prof. Dr. Yunus Kılıç, “Bu sektörü karalamak için zaman zaman antibiyotik kullanımına ilişkin iddialar oluyor. Tavuklarda bir hastalık varsa antibiyotik kullanılır, antibiyotik vücuttan atılmadığı sürece de kesinlikle kesime gönderilmez. Hormon tavuk yetiştiriciliğinde kullanılamayacak kadar pahalı bir maddedir” şeklinde konuştu.

Yumurta üretimine değinen Kılıç, Türkiye’de şu anda günde kişi başı 1 yumurta üretiminin yapıldığını belirterek, “Günde 80 milyon adetlik yumurta üretimimiz var” dedi.

“GÜNDE 80 MİLYON YUMURTA ÜRETİYORUZ”

Türkiye’de günde kişi başı 1 yumurta üretiminin yapıldığını ifaden Prof. Dr. Yunus Kılıç, “Günde 80 milyon adetlik yumurta üretimimiz var. Türkiye’de bir kişi yılda ortalama 220 seviyesinde yumurta tüketiyor, kalan üretim de ihracat olarak değerlendiriliyor. Dolayısıyla, yumurta üretiminde kendimize yettiğimiz gibi aynı zamanda da ihracatçıyız” şeklinde konuştu.

İDDİALAR KARALAMAYA YÖNELİK

Kanatlı sektöründe hormon kullanıldığı iddialarına değinen Kılıç, “Bu sektörü karalamak için zaman zaman antibiyotik kullanımına ilişkin iddialar oluyor. Tavuklarda bir hastalık varsa antibiyotik kullanılır, antibiyotik vücuttan atılmadığı sürece de kesinlikle kesime gönderilmez. Zaten hormon tavuk yetiştiriciliğinde kullanılamayacak kadar pahalı bir maddedir. O yüzden kötü niyetli olunsa bile ekonomik bir şey değildir. Hele ki Türkiye’de kanatlı sektörü sanayileşmiş bir sektör olduğu için bütün üretimi, işlenmesi ve pazarlanması sıkı denetim altındadır. Her kesimden örnek alınıp laboratuvarda ciddiyetle incelenmektedir. O yüzden tavukta hormon vardır şeklinde asılsız iddialara asla inanmamak gerekir” şeklinde konuştu.

KANATLI SEKTÖR A’DAN Z’YE DENETLENİYOR

Yunus Kılıç, kanatlı sektöründe üretimin olumlu seyrini sürdürdüğünü belirterek, mevzuat kuralına uymayan kişi ve kuruluşların titizlikle takip edildiğini söyledi.

Bazı şahısların bilim adamı kimliğinin arkasına saklanarak, sektörde hiç hak etmediği problemler oluşturduğunu söyleyen Kılıç, “Oysa kanatlı sektörü Türkiye’de en kontrollü üretimin yapıldığı alandır. Çünkü kanatlı etin tüketiciyle buluşabilmesi için kesimhaneye girmesi gerekiyor, devlet de oraya giren eti sıkı bir şekilde denetliyor. Bu denetimlerin haricinde kalan etin de satış reyonuna gelmesi mümkün değil. Kanatlı sektörü; kümesten çatala gelinceye kadar bütün sürecin kontrol altında olduğu bir sektördür” ifadelerini kullandı.

“ÖNEMLİ İŞLER YAPILIYOR”

Prof. Dr. Yunus Kılıç, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK) işletmelerin büyütülmesi ve kurulması konusunda kırsal kalkınmada son derece isabetli alanlarda proje desteklemesi yaptığını belirtti. Kılıç, “TKDK destekleri öncesinde Türkiye’deki kümeslerin ortalama büyüklüğü 8-10 bin hayvan kapasiteliydi, TKDK desteklerinin ardından ortalama kümes büyüklüğümüz 50 bin hayvan kapasitesinin üzerine çıktı."


Yeni Akit Gazetesi
Haber Tarihi: 14 Mart 2018 Çarşamba 09:12

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    15 Aralık 2018