• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Hilal Kaplan'dan Cüneyt Özdemir'e 'Sezgin Baran Korkmaz' çağrısı: Aldığı iş teklifinin detaylarını anlatmalı!

Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan, Cüneyt Özdemir'in, Sezgin Baran Korkmaz'dan 2020 yılında yeni kuracağı haber kanalı için teklif aldığını hatırlatarak, "Sezgin Baran Korkmaz'ın medya üzerindeki etkisini en iyi açıklayacak bu haber kanalı projesine dair detayları Cüneyt Özdemir'in paylaşması gerekli." dedi.

Yeniakit Publisher
2022-08-05 18:31:00 - 2022-08-05 18:57:50
Hilal Kaplan'dan Cüneyt Özdemir'e 'Sezgin Baran Korkmaz' çağrısı: Aldığı iş teklifinin detaylarını anlatmalı!

 Yeniakit.com.tr 

Cüneyt Özdemir'in Sezgin Baran Korkmaz'dan 2020 yılında yeni kuracağı haber kanalı için teklif aldığını hatırlatan Sabah yazarı Hilal Kaplan, "Cüneyt Özdemir neden Sezgin Baran Korkmaz'ın haber kanalı teklifini anlatmalı?" başlık köşe yazısında Özdemir'e "Teklifin detaylarını açıkla" çağrısı yaptı.

Yazısına, "Kara para aklama suçlamasıyla Avusturya'da tutuklanan ve ABD'ye iade edilen iş insanı Sezgin Baran Korkmaz'ın durumu çok katmanlı bir mesele. Bugünkü yazımda sadece işin medya ayağının önemli bir kısmına değinmek istiyorum. Zira anlaşılan lağım sandığımızdan da büyük." ifadeleri ile başlayan Kaplan, Sezgin Baran Korkmaz'ın ilişkide olduğu iddia edilen kişilere dikkat çekerek, "Ortalıkta dolaşan ve kaynağı belirsiz olan bir liste var. SBK'nın "maaşa" bağladığı, hediyelere boğduğu, tatillere yolladığı iddia edilen isimler var 8 sayfadan oluşan o listede. Listenin medya kısmına bakıldığında, ağırlıklı olarak öyle ya da böyle Ciner Medya Grubu'na bağlı Habertürk'ün başı çektiğini görüyoruz. Ciner Medya Yönetim Kurulu Başkanı'ndan köşe yazarlarına bayağı kalabalık bir liste söz konusu." dedi.

'Cüneyt Özdemir'in geçen yıl yaptığı bir açıklama aklıma takıldı'

"İşin ilginç kısmı, listeyi doğrulayan gazeteciler oldu, çoğu da sessiz kalmayı tercih etti." diyen Kaplan, "Tek yalanlamaysa Habertürk'ün tepe ismi Kenan Tekdağ ve çalışanlarından geldi. Öyle ki Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Tekdağ'a kefil bile oldu. Fakat gelin görün ki, örneğin, SBK'nın medya ve yargı bağlantılarını kurduğu iddia edilen Emrah Doğru'nun, SBK ABD'ye iade edilmeden birkaç gün önce Ciner'e bağlı Show TV'de Yurt Haberler Şefi yapılması gündem oldu. Doğru'nun kardeşinin SBK'nın çekirdek ekibinden olduğu da biliniyor. Tüm bu şüphe bulutu etrafı sarmışken, 'SBK'nın medya yapılanmasının üssü neresi?' sorusu havada asılıyken, Cüneyt Özdemir'in geçen yıl yaptığı bir açıklama aklıma takıldı. Bazı medya siteleri, Özdemir'e 'SBK bir haber kanalı projesine girecekti ve benimle görüşme teklif etti, ben de reddettim' açıklamasını hatırlattı." ifadelerini kullandı.

'İfşa ederse linç edileceğini düşünüyor olabilir'

Cüneyt Özdemir'in Sezgin Baran Korkmaz'dan aldığı teklifin detaylarını anlatmadığını belirten Hilal Kaplan, şöyle devam etti:

Herkes SBK'nın medyadaki izlerini sürerken, büyük bir haber kanalının tutuklu iş insanının medya projesinin en önemli ayağı olacağı ihtimali hiç de düşük değil. Evet, Özdemir teklifi reddettiğini söylüyor ama teklifin hangi kanal olduğu, projede başka hangi gazetecilerin yer aldığı, aracıların kim olduğu gibi bilgileri kendine saklamayı tercih etti. Gördüğüm kadarıyla "Teklifi açıkla" çağrılarına da kulak tıkamayı tercih ediyor.

Aslında anlaşılır bir durum; çünkü sakladığı isimleri ifşa ederse linç edileceğini düşünüyor olabilir. Fakat konu üzerine biraz düşünüp açık kaynaklara bakıldığında önemli ipuçları yakalamak mümkün. Özdemir, SBK'nın kendisine götürdüğü haber kanalı projesine dair açıklamayı Haziran 2021'de yapıyor. Ve o açıklamada şöyle bir ifade kullanıyor: SBK geçen yıl bu zamanlar beni aradı. Telefonum çaldı acı acı.

Alışılmışın dışında Habertürk'e konuk oldu

Yani Özdemir'in kendi ifadesine göre, SBK'nın teklifi 2020 yazında gitmiş. Peki Özdemir 2020 yazında hangi haber kanalına konuk olmuş? Hem de pek alışılmışın dışında bir şekilde?

SBK listesinde adı başta geçen Habertürk'e... Ağustos 2020'de Kübra Par'ın konuğu olan Özdemir'e, "Tekrar anchor'lığa dönsen ne yaparsın?" gibi sorular soruluyor. Aslında gazetecilerin çok iyi anlayacağı bir yayın tarzı bu. Medya yöneticileri, bir iş anlaşması yapmadan önce bazı gazetecileri önden konuk aldırıp, PR'a varan yayınlar yaptırabilirler. Bu yayın da o mahiyette bir yayına benziyor. Nitekim Özdemir sonrasında bir daha Habertürk'e de çıkmıyor. Peki her şey tesadüf mü?

Sanmıyorum; çünkü gazeteciler arasında uzun süredir Özdemir'in Kenan Tekdağ'dan iş teklifi aldığını, bu teklifte bazı Habertürk çalışanlarının aracı olduğu konuşuluyordu. Ve Özdemir'in görüşme silsilesinden sonra teklifi reddettiği...
İşte tam da bu nedenle SBK'nın medya üzerindeki etkisini en iyi açıklayacak bu haber kanalı projesine dair detayları Özdemir'in paylaşması gerekli. Kendisi dahil olmamış ama belli ki arada bir pazarlık süreci yürümüş. Bu süreçte pek çok detaya hâkim olma ihtimali var. Er ya da geç ortaya çıkacak tüm bu detayları kamuoyuyla paylaşmak da bir gazeteci olarak görevi değil mi?

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Adil

Birbirinizden hiç farkınız yok

Ejder Meyve

Hilal Kaplan mı :))))))))))))))))))
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23