• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Hemşire gözyaşları içinde anlattı: "Bu işin sonu iyiye gitmiyor"

Çin'in Wuhan kentinde başlayan yeni tip koronavirüs salgını kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına aldı. ABD'de de hızla yayılan salgında sağlık çalışanları ekipman yetersizliği nedeniyle zor günler geçiriyor.

Yeniakit Publisher
2020-04-01 12:42:00 - 2020-04-01 13:18:32
Hemşire gözyaşları içinde anlattı: "Bu işin sonu iyiye gitmiyor"

Çin'in Wuhan kentinde başlayan koronavirüs salgını kısa sürede ABD'ye de sıçradı. Koronavirüs nedeniyle ABD'de ölü sayısı 4 bini aştı.

Ülkede sağlık çalışanlarına verilmesi gereken N95 maske ve hastalar için solunum cihazı eksiklikleri ABD'de salgının daha tehlikeli boyutlara ulaşmasına neden oldu.

ABD'de bir hemşire de maske nedeniyle yaşadığı sıkıntılar gözyaşları içinde anlattı ve işini bırakmak zorunda kaldığını duyurdu.

Chicago'da görev yapan Imaris Vera adlı hemşire, bulunduğu hastanede yetersiz maske ve ekipman nedeniyle kendini güvende hissetmediğini belirtti.

Vera, Instagram hesabında gözyaşları içinde şunları söyledi:

"Bu sabah acil servise geldiğimde kafamda tüm hemşirelerin maskelerini taktığını görmeyi hayal ediyordum ancak hiçbir şey yoktu. Her yoğun bakım odası, plastik muşamba ve bantlarla oluşturulmuş 'odalara' sahipti. Hemşirelerin bir kısmı maskesizdi. Yöneticime sorduğumda 'yeterli maske alırsak, önümüzdeki haftalarda personelin cerrahi maske takmasını düşünebiliriz' dedi. Ben de kendisine bu ameliyat maskeleri bizi korumayacak. Hastalarımızın yüzde 90'ı entübasyonlu ve COVID-19 için pozitif. Hastane ortamında bile insanlar yayıyor' dedim.

Ardından gözlerimden yaşlar aktı ve borçlarımı nasıl ödeyeceğimi, alışverişmi nasıl yapacağımı düşündüm.

Son olarak yöneticime gözlerimdeki yaşlarla yalvararak 'Anlıyorum, bir kıtlığımız var ama kendi maskem var. Kendi N95 maskemi takabilir miyim?' dedim. Ancak yöneticim reddetti ve giymeme izin veremeyeceklerini söyledi. Ben de rapor hazırladım ve işi bıraktım. Ben bugün hayatımı seçtim.

Genç hemşire kendi canını ve sevdiklerini koruyabilmek için bunu yapmak zorunda olduğunu gözyaşları içinde anlatırken "Bu işin sonu daha iyiye gitmeyecek. ABD buna hazır değil ve hemşireler korunmuyor" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump dün yaptığı açıklamada ülke genelinde 100 bin ölüm olursa kendilerini başarılı sayacaklarını ve önümüzdeki 2 haftanın çok zor geçeceğini söylemişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

vatandaş

Her haberi "Çin'in Wuhan kentinde" diye başlamanızı CIA mi söylüyor size? Trump da aynı şekilde sürekli "çin virüsü" diyor. Bu virüs için 2003 yılında Fransa'da patent alınmış. Ve 2019 ekim ayında Çin'e bir ordulararası spor müsabakası için giden amerikalı askerler tarafından bulaştırılmış. Üstüne basa basa hiç bıkmadan usanmadan virüsün Çin virüsü olduğunu empoze etmeye çalışmanız manidar. 
 • Yanıtla

ÖMER

KANLA BESLENEN ZALİM ABD SONUNUZ GELDİ
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23