• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Hayırda yarışan minik yürekler…

İHH’nın MEB'le işcirliği halinde yürüttüğü, ‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var' projesi kapsamında İstanbul beşincisi olan Başakşehir’de şuan itibariyle 300 yetim bulunuyor.

Yeniakit Publisher
2015-10-16 17:48:00 - 2015-10-16 19:50:11
Hayırda yarışan minik yürekler…

Dünya üzerinde 400 milyon civarında yetim var. Bu yetimlerin yüzde 80’i Müslüman çocuklardan oluşuyor. Bu çokların milyonlarcası misyonerler teşkilatların eline geçmiş durumda. Türkiye’de ise TÜİK verilerine göre 27 bin dolayında yetim bulunuyor. İslam coğrafyasında bu kadar zenginliğe ve her türlü imkâna rağmen, Müslümanların bu yetimlerden bihaber olması ise maalesef ilginç bir ironi.

Bugün baktığımız zaman dünya üzerinde 4 milyon insan kaçırılıyor. Kaçırılanların 2 buçuk milyonu ise çocuklardan oluşuyor. Bu 2 buçuk milyon çocuğun yaklaşık 1 milyon 800 bini farklı ülkelerde göz yumularak gayriinsanî bir şekilde istismar ediliyor. Başta fuhuş mafyaları olmak üzere organ mafyaları, dilenci şebekeleri, misyoner yapılar, kölelik, vs. bu yetimler için en büyük tehlikeleri içeriyor. Bu çocuklardan elde edilen gelir 20 milyon dolar civarında. Bundan nemalanan devletler ise üç maymunu oynuyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı 20 yıldır yetim çocuklar için savaş bölgelerinde, mülteci kamplarında, yoksulluk ve doğal afetlerin hüküm sürdüğü coğrafyalarda yetim çalışmaları yapıyor. Türkiye’nin yetimlere ve zor durumda olan insanlara uzanan yardım eli olan İHH, bugün Afganistan, Arakan, Bosna-Hersek, Çad, Filistin, Haiti, Irak, Lübnan, Moro, Patani, Somali ve Sudan gibi 136 ülkede yardım çalışmalarına devam ediyor. İHH, 2007 yılından itibaren sponsor aile sistemiyle bağışçıların ayda ödediği 90 TL ile yetim çocuklara birebir destek veriyor.

Öte yandan Afrika’da yaşanan değişimleri, dönüşümleri yakinen gözlemleyen İHH, bu asrın başında Afrika’da yüzde 6 olan Hıristiyan nüfusun bir asır sonra yüzde 55’lere kadar ilerlediğine şahit oluyor. Afrika başta olmak üzere bütün Müslüman ülkelerde ciddi bir misyoner çalışmaları görülüyor. İslam coğrafyasındaki yetimlerin 10 milyonu Katolik olularında okuyor. Bu çocukların, eğitim aldıkları o okulların gözetiminde bulundukları ülkenin üst makamlarına yerleşmeleri temin ediliyor. Hedeflenen ise kendileri gibi düşünen, kendilerine bağımlı, onlara değer atfeden hatta kendileri gibi olan bireyler yetiştirmek. Çocukken yetim olarak alınmış, büyütülmüş Hıristiyan olmuş yetimlerin sayısı oldukça fazla. Adı Muhammed olup kilisede papazlık yapan insan sayısı her geçen gün artıyor. Bizler Hakk dinin mensubu olarak kendi yetimlerimize sahip çıkamamanın hesabını Müslümanlar olarak nasıl vereceğiz bunun hesabından oldukça uzağız.

selahattin.jpg

 Her iyilik bir şey kazandırır insana

İHH’nın İstanbul’da başlattığı ‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ projesi kapsamında Başakşehir’deki yetim çalışmaları hız kazandı. Projenin Başakşehir İlçe Koordinatörlüğünü ise İBB Akşemsettin İmam Hatip Ortaokulu Müdür Yardımcısı Selahattin Duman yapıyor.

‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ projesiyle ilgili açıklama yapan Selahattin Duman, “Biz bu çalışmayı başlattıktan sonra Başakşehir’de ve İstanbul’da ne yapabiliriz diye düşündük. Bölge temsilcilerini belirledik. Bölgede her 5 okulun bir sorumlusu, her okulun da gönüllülük esasına dayalı olarak bir yetim temsilcisi olacak şeklinde planladık. Okul temsilcilerini seçtik. Her bölgenin temsilcisini belirledik. Emin Saraç Kültür Merkezi’nde toplantımızı yaptık. O gün herkese bir hedef verildi. Birinci hedef bu işin anlatılmasıydı. Bu işin temini için okullarda sunumlar yapmaya başladık. Öğretmenler bu iş için ciddi gayret sarf ediyor.” dedi.

Başakşehir’de şu anda 300 yetimin olduğunu kaydeden Duman, “Öğrencilerimiz ve velilerimiz bu işle gönülden ilgileniyorlar. Sınıftaki bir kumbara için bir öğrenciye aylık 3 TL gibi bir miktar düşüyor. Ayda 3 TL veren çocuk, bir kardeşine sahip çıktığı bilgisiyle verdiği zaman eli vermeye alışırken, dünyanın diğer ucundaki bir insanı sevebilme duygusunu da yaşıyor. Bunun dışında farklı şeylere de şahit olduk. Örneğin okulumuzda yaramaz bir çocuk vardı. Bu projeyi anlattığımız zaman çok duygulandığını ve çalışma yapmak istediğini söyledi. Kumbarasına toplamış olduğu 101 TL’yi getirip öğretmenine teslim etti. Her iyilik bir şey kazandırır insana. Bu çalışmayı yürüttüğümüz esnada bu işle hiç ilgilenmeyeceğini sandığımız insanların büyük bir fedakârlıkla bu işi sahiplendiklerini gördüm. Yetim Kardeş çalışması insanlık ailesine değer katan bir çalışma. Biz İBB Akşemsettin İHO olarak Çad’ta bir su kuyusu açtırdık, Bangladeş’te ise iki yetim haneye ayrı ayrı bin 500 TL’lik para yardımında bulunduk.” ifadelerini kullandı.

log.20150619120530.jpgÇalışmalar şeffaf işliyor

Projede çalışmalar şeffaf işliyor. Örneğin dolan kumbara öğrencinin huzurunda açılıyor, masaya dökülüyor ve öğretmenlerin gözetmenliğinde öğrenciler tarafından sayılıyor. Tutanak tutuluyor ve idareye teslim ediliyor. İdare çalışmayı dosyaladıktan sonra ya öğretmenler ya da okul yönetiminden biri bankalardaki var olan hesaplara veya İHH’nın merkezine parayı yatırıyor. Paranın yatırıldığına dair makbuz alınıyor ve sınıf duvarına asılıyor. Öğrenci hem paranın kumbaraya atılışına, hem sayılışına, hem tutanağa geçirilişine hem de yatırılan makbuza şahit oluyor.

Bir sınıfın bir yetim alacağı gibi birkaç sınıf bir araya gelerek de alabiliyor. Bir yetim için ilgili sınıfa bir koli geliyor. Gelen kutunun içerisinde sekiz kumbara, sınıfa asılmak üzere yetim projesini anlatan fotoğraflı bir duvar saati, kartvizitler, hadis ve ayetlerin bulunduğu kartelâ, etiketler, yetim iyilik haritası, cd’ler ve bu projeyi anlatan broşürler bulunuyor.

Başakşehir’de en çok yetimi olan okuluz

İlk başta 10 yetim almayı düşündüklerini fakat hem Mehmet Akif İnan hem de Emin Saraç şubesinden her sınıfın bir yetim istediği haberlerini aldıklarını belirten Selahattin Duman şunları kaydetti: “Şu an itibariyle İBB Akşemsettin İHO’ya ait 34 yetim var. Başakşehir adına önümüzdeki yıl yetim hedefimiz ise en az 1000 olacak. ‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ projesi kapsamında Başakşehir İstanbul’da beşinci oldu. Başakşehir’de en çok yetimi olan devlet okuluyuz.” 

sumeyye-nur-unver-copy.jpg

Bir yetime yardım etmek çok güzel bir duygu

Sümeyye Nur Ünver

Yetimler için sınıf kumbaraları oluşturduk ve bunları parayla doldurduk. Etiketler ve cd’ler sattık. Yetimler için dua ettik. Güzel davranışlarda bulunduk. Bir yetime yardım etmiş olmak çok güzel bir duygu. Bence herkes yetimlere yardım etmek için elinden geleni yapmalı.

hafsa-gul-okur-copy.jpg

Herkesin yetimlere yardım etmesini istiyoruz

Hafsa Gül Okur

Yetimler için hocalarımızın verdiği kumbaraları doldurduk ve yetimlere ulaştırdık. Cd’ler, kartlar sattık. Birlikte dualar ettik. Çok farklı bir duygu. Herkesin yetimlere yardım etmesini istiyoruz.

zehra-betul-sit-copy.jpg

‘Sanki yedim’ hesabı yaptım

Zehra Betül Şit

Yetimler için ben de bir kumbara aldım. Kumbaraya para atarken ‘sanki yedim’ hesabı yaptım. Babam eve geldiğinde her zaman kumbaramı uzattım. Misafirlere de tuttum para atmaları için. Yetimler için kartpostallar sattık. Okulumuzda ilk yetim alan bizdik. Ben durumu iyi olan her ailenin bir yetimi olmasını öneriyorum. Bence çok güzel bir duygu. Kendimi çok iyi hissettim.

muhammed-emin-yildirim-copy.jpg

Hüzünlü bir duygu ama…

Muhammed emin Yıldırım

Ben de bir kumbara aldım ve yetimler için para topladım. Kartpostallar alıp arkadaşlarıma sattım. Kurstaki arkadaşlardan da para topladım. Bizim sınıftan bir arkadaş 200 lira topladı yetimler için. Ben yetimleri çok seviyorum. Hüzünlü bir duygu ama yardım edince insanın içine bir rahatlık geliyor.

Haber: 212 Haber / Hacer Türkel

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı