Haftanın son gününde dolar ne kadar oldu?

İki gün önce 4.50 zirvesinden dönen ve dün günü 4.45 TL seviyelerinden tamamlayan dolar/TL yüksek seyrine devam ediyor.

18 Mayıs 2018 Cuma 08:25
Haftanın son gününde dolar ne kadar oldu?

Dolar/TL Merkez Bankası'nın önceki gün "gerekli adımlar atılacak" açıklamasıyla, küresel satış baskısı ve seçim öncesi Türkiye'ye özgü endişelerle gördüğü tarihi zirve olan 4.5011 seviyesinden yönünü aşağı çevirdi.

Dün önceki günlere göre nispeten daha sakin piyasa hareketleri görülürken kur tarihi zirvesinin hemen altında, 4.45 TL civarında seyretti.

Bugüne bakıldığında ise doların güne yine yüksek seviyelerden başladığı görülüyor. Dolar/TL şu dakikalarda 4.46 seviyesinden işlem görüyor. Euro/TL ise 5.27'den işlemde.

Bankacılar ABD faizlerindeki yükselişin ve dolardaki değer kazancının devam etmesi nedeniyle gelişmekte olan para birimlerine yönelik baskının da sürdüğüne dikkat çekerken piyasada TCMB'nin bu süreci nasıl yöneteceğini izlemeye devam ediyor.

Birçok bankacı TCMB'nin 7 Haziran'daki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında hatırı sayılır bir faiz artışı yapacağına kesin gözüyle bakarken, bazı bankacılar TCMB'nin bu tarihi de beklemeden bir adım atmak durumunda kalabileceğini belirtiyor.

ABD'nin 10 yıllık Hazine tahvil getirilerinin neredeyse yedi yılın zirvesine yükselmesi de piyasalarda yakından takip ediliyor. Bu gelişmekte olan ülke tahvil getirileri ve kurları üzerinde satış baskısı yaratıyor.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Mayıs 2018 Cuma 08:25

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    20 Ocak 2019