Gururlandıran mesaj! "Allah bize Türkleri gönderdi ve..."

Almanya'daki Türkler Nijerya'da mango ağacının altında eğitim gören öğrencilerin yardımına koştu. Türklerin yardımıyla Nijerya'daki öğrenciler okullarına kavuştu.

07 Aralık 2018 Cuma 07:39
Gururlandıran mesaj! "Allah bize Türkleri gönderdi ve..."

Nijerya'da güvenlik sorunu ve ekonomik nedenlerden 13,2 milyon çocuk okula gidemezken Almanya'da yaşayan Türkler, başkent Abuja'nın güneyindeki Gbessa bölgesinde öğrencilerin ücretsiz eğitim göreceği bir okul yaptırdı.  

Okul öğretmenlerinden Adam Said Ali, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okulun yetersizliğinden çocukların eğitimden mahrum kaldığına dikkati çekerek, "Eskiden derslerimizi maddi imkanlarımız olmadığı için küçük bir medresede yapıyorduk ancak öğrencilerin sayısı artınca medrese yetmedi ve bahçedeki mango ağacının altında ders yapmaya başladık." dedi. 

"8 sene sonra Allah bize Türkleri gönderdi''

Sekiz sene boyunca mango ağacının altında ders yapmaya devam ettiklerini belirten Ali, "8 sene sonra Allah bize Türkleri gönderdi. Ocak ayında buraya geldiklerinde bizim dururumuzu gördüler ve bize medrese açacaklarını söylediler. Bugün çok şükür Türkler medrese açmakla kalmadı, okul da inşa ettiler. " ifadesini kullandı. 

En az 150 öğrencinin medresede eğitim gördüğünü dile getiren Ali, gelecek eğitim öğretim döneminde açılması planlanan ilkokul için de yüzlerce öğrencinin kayıt yaptırdığını açıkladı.

Ali, "Gbessa sakinleri olarak Türklere ne kadar teşekkür etsek azdır. Maalesef bizim onlara dua etmek dışında verebileceğimiz hiçbir şey yok, o yüzden Allah onlardan razı olsun diyorum." diye konuştu.

"7'den 70'e herkesin faydalanabileceği bir kurum inşa etmeye çalışıyoruz''

Nijerya'da faaliyet gösteren Dar'ul Erkam Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Gökmen, "Bu bölgede daha önce bir cami ve kuyu açmıştık. Buradaki insanlar bizden çocuklar için okul açmamızı istediler." dedi.

Okulun hem örgün eğitim hem de medrese şeklinde faaliyet göstereceğini belirten Gökmen, "Okulumuzun inşaatını tamamladık ve medrese kısmını faaliyete geçirdik. Nijeryamüfredatını uygulayacağımız okulumuzun resmi işlemleri tamamlandıktan sonra örgün eğitime de başlayacağız." ifadesini kullandı. 

Bölgede 7'den 70'e herkesin faydalanabileceği bir eğitim kurumu inşa etmeyi planladıklarını aktaran Gökmen, şunları kaydetti:

"Bir taraftan anneler çocuklarını güzel şekilde yetiştirmek için İslami eğitim alıyor diğer taraftan küçük çocuklara kendi yaşlarına uygun şekilde Kur'an-ı Kerim ve İslami ilimler öğretiliyor. Yakın zamanda çocuklar ilkokulumuzda da eğitim almaya başlayacaklar. Burası kuyusuyla, şadırvanıyla ve hemen bahçesindeki mescidiyle ve çok güzel sınıflarıyla bu bölge için çok önemli bir hizmet müessesi olacak. Bu okulu masraflarını Almanya'nın Frankfurt şehrinde yaşayan Türklerin kurduğu Hansa Derneği üstlendi. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz ve yardımlarının devamı diliyoruz."

 

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 07 Aralık 2018 Cuma 07:39

YORUM YAZ

 • Fadil FöksüzFadil Föksüz3 ay önce
  Gülen ve adamlarinin yaptiklarini sahiplendiniz. sizden önce cemaat oradaydi.
 • SABIRSABIR3 ay önce
  ALLAHIM SANA SONZUZ ŞÜKÜRLER OLSUN ….SEN NE KADAR KADİRSİN Kİ….. BİZİ GAFLET UYKUSUNDAN UYANDIRDIĞIN GİBİ… BİZLERİ DİYER MÜSLÜMAN ÜLKELERİNDE YARDIMINA VESİLE KILIYORSUN ADETAONLARINDA UYANMASI YARDIM EDİYORSUN…..ARTIK DEVİR MÜSLÜMANLARIN UYANMASIVE TOPARLANMANIN DEVRİDİRRRRR……
 • ihsanihsan3 ay önce
  Allahuteala inşallah türklere Osmanlı gibi islam önderliği bahşedecek
 • azerazer3 ay önce
  Adamlara üretmeyi, teknolojiyi, tarım ı öğretirseniz daha makbul olur, yoksa bizden beter dışa bağımlı kalırlar, buda bi işe yaramaz.
 • Adem EvliyaAdem Evliya3 ay önce
  Haberde kullanılan dil "olimpiyat dili" gibi!
 • Dalman Dalman 3 ay önce
  Yahu arkadaş adamlara medrese açacağına meslek lisesi tarım lisesi vs. Açın. Şu kuyusu acın.tarim ve hayvancılık alanları acın.hristiyanlarin 70 sene önce yaptığını yapmayın.onlarda bol bol kilise açmışlardı şimdi bizde cami medrese aciyoz. Ayıptır.
 • MaraşlıMaraşlı3 ay önce
  İnsan üç beş damla kan, ırmak üç beş damla su; Bir hayata çattık ki, hayata kurmuş pusu.Geldi ölümlü yalan, gitti ölümsüz gerçek; Siz, hayat süren leşler, sizi kim diriltecek? Kafdağını assalar, belki çeker de bir kıl! Bu ifritten sualin, kılını çekmez akıl! Sakarya, sâf çocuğu, mâsum Anadolunun,Divanesi ikimiz kaldık Allah yolunun! Sen ve ben, gözyaşiyle ıslanmış hamurdanız; Rengimize baksınlar, kandan ve çamurdanız! Akrebin kıskacında yoğurmuş bizi kader; Aldırma, böyle gelmiş, bu dünya böyle gider! Bana kefendir yatak, sana tabuttur havuz; Sen kıvrıl, ben gideyim, Son Peygamber Kılavuz!Yol onun, varlık onun, gerisi hep angarya; Yüzüstü çok süründün, ayağa kalk, Sakarya! ..(1949)Necip Fazıl Kısakürek
 • Hamaza erHamaza er3 ay önce
  Türkler asırlardır var olan millettir. Nerede gereksiz milletler var biz enerjimizi oraya harcıyoruz. Birde bu stratejiler FETÖ stratejisi gibi geliyor bana...
 • cccccc3 ay önce
  Laiklik ön plandabakın sana karma eğitim ve karma eğitmen... Öncelikle İslami eğitim ile guru duyulmalı. Laiklik götürerek hizmet olmaz .
 • alpagualpagu3 ay önce
  vefalı Türk.....Yapandan da yaptırandan da ALLAH gani gani razı olsun...

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Mart 2019