Gerginlik Ukrayna ile yaşandı! Yaptırım Avustralya'dan geldi: Yaptıklarını yanına bırakmayacağız

Avustralya'nın Kerç Boğazı'nda yaşanan gerginlik sonrası Rus vatandaşlarına karşı almış olduğu yaptırım kararına Rusya'dan çok sert bir açıklama geldi.

21 Mart 2019 Perşembe 16:52
Gerginlik Ukrayna ile yaşandı! Yaptırım Avustralya'dan geldi: Yaptıklarını yanına bırakmayacağız

Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, "ABD ve AB'nin yıkıcı eylemlerini tekrarlayan Canberra, ikili ilişkileri baltalamaya yönelik öngörüsüz bir tutum sergiliyor. Rusya, dostane olmayan bu adımı yanıtsız bırakmayacak" ifadelerine yer verildi.

Bakanlığa göre, 25 Kasım 2018'de gerçekleşen gerginlik sırasında Moskova'nın eylemleri tamamen Rusya Anayasası ve uluslararası hukuka uygundu.

Yaptırım kararı

Avustralya, Kerç Boğazı'ndaki gerginlik nedeniyle Rusya vatandaşı yedi kişiye finansal yaptırımların yanı sıra seyahat yasağı kararı almıştı.

Sputnik'in haberine göre ABD, Kanada ve AB, Kerç Boğazı'nda aylar önce yaşanan gerilimi gerekçe gösterip Rusya'ya karşı birbirleri ardına yeni yaptırım kararları almıştı. Yaptırım kararları, Ukrayna'da 2013 sonunda ortaya çıkan protesto dalgasının aşırı milliyetçi bir harekete dönüşüp Rus nüfusun çoğunlukta olduğu Kırım'a sıçraması ardından, yarımadanın düzenlenen bir referandum ile Rusya'ya bağlanmasının 5. yıldönümüne yaklaşıldığı bir döneme denk gelmişti.

Ukrayna donanmasına ait gemiler, 25 Kasım'da Rusya karasularına girerek Karadeniz'den Kerç Boğazı'na doğru hareket etmişti. Uyarılara yanıt vermeyen gemiler, müdahale edilerek alıkonulmuştu. Rusya'nın devlet sınırını ihlal etmekle suçlanan 24 Ukraynalı denizci de tutuklanmıştı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 21 Mart 2019 Perşembe 16:52

YORUM YAZ

  • abdrhmnabdrhmn2 ay önce
    çete olmuşlar abd england , fransa , ıtaly , avustralya , almanyavesaire hep yahudilerin kontrolünde bu ülkeler. başlarıda yahudistan abd vede baş çıban england yahudileri.
  • Recep GülerRecep Güler2 ay önce
    ingiliz yine sinsi sinsi-abd ile beraber;sömürgeleriyle saldırı eşinde!!!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Mayıs 2019