• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Geçirgen bağırsak sendromu nedir nasıl geçer

Huzursuz bağırsak sendromu nedir? Geçirgen bağırsak sendromu, geçmemesi gereken maddelerin kana geçmesine neden olduğu için, vücutta bazı besinlere karşı duyarlılık oluşur. Huzursuz bağırsak sendromu, kalın bağırsağı etkileyen bir işlevsel sindirim problemidir. Hassas bağırsak sendromu tedavi edilebilir mi? Geçirgen bağırsak sendromu belirtileri neler? İşte detaylar.

Yeniakit Publisher
2019-11-07 09:50:00 - 2019-11-07 09:52:40
Geçirgen bağırsak sendromu nedir nasıl geçer

Huzursuz bağırsak sendromu nedir? Geçirgen bağırsak sendromu nedir? Geçmemesi gereken maddelerin kana geçmesine neden olduğu için, vücutta bazı besinlere karşı duyarlılık oluşur. Huzursuz bağırsak sendromu, kalın bağırsağı etkileyen bir işlevsel sindirim problemidir. Hassas bağırsak sendromu tedavi edilebilir mi? Geçirgen bağırsak sendromu belirtileri neler? İşte detaylar.

Sindirim sisteminizin en önemli parçası bağırsaklarınızdır. Çünkü bağırsaklar besinlerin parçalanmaya devam ettiği ve neredeyse tamamının emildiği noktadır. Geçirgen bağırsak sendromu, geçmemesi gereken maddelerin kana geçmesine neden olduğu için, vücutta bazı besinlere karşı duyarlılık oluşur. Gıda duyarlılıkları günlük hayatta kimi zaman üzerinde durmadığımız belirti ve şikayetlerimizin altında yatan asıl neden olabilir. Eğer kendinizi formda hissetmiyorsanız, çoğunlukla gelip geçici olduğu için pek önemsemediğiniz yorgunluk, baş ağrısı, eklem ağrıları, zihin bulanıklığı, şişkinlik, gaz gibi yaşam kalitenizi düşüren kronik sorunlarınız varsa, gıda duyarlılığından şüphelenmeniz gerekir. Beslenme Danışmanı Uz. Dyt. Yeşim Temel Özcan, sızdıran bağırsak sendromu belirtilerini açıkladı.

Geçirgen bağırsak sendromu belirtileri

Bağırsak hastalıkları: Bağırsak geçirgenliğinin artmasının çoğunlukla huzursuz bağırsak sendromu, ülseratif kolit ve Crohn hastalığından muzdarip insanlarda daha çok görüldüğü tespit edilmiştir. Çinko takviyesinin, bu vakalarda bağırsak bağlantılarının sıkılaştırılmasında oldukça etkili olduğu görülmektedir. Alfa 1 Antitripsin ve kalprotektin seviyelerinin artışı da iltihabı bağırsak hastalıklarının habercisidir.

Otoimmün hastalık: Sızdıran bağırsağın otoimmün (bağışıklık sisteminin aşırı duyarlılığıyla oluşan tepki ) bir hastalığa neden olabileceğini anlamanın anahtarı, ‘'zonulin'' olarak bilinen bir protein üzerinde yapılan araştırmalardır. Zonulin bağırsak bariyer bütünlüğünü göstermektedir. Sıkı bağları yapıştıran ya da onaran bir proteindir. Bu araştırmalara göre zonulin seviyesinin artması bağırsak geçirgenliğini göstermektedir. Gaitadan rahatlıkla ölçülebilmektedir.

Tiroit sorunları: Sızdıran bağırsak sendromunun doğrudan etkileyebileceği otoimmün hastalıklardan biri Hashimoto hastalığıdır. ‘'Kronik tiroidit“ olarak da bilinen bu bozukluk, hipotiroidizm, metabolizma bozuklukları, yorgunluk, depresyon, kilo alımı ve bir dizi başka sorunlara yol açabilmektedir.

Emilim bozuklukları: Sızan bağırsaklardan kaynaklanan çeşitli beslenme yetersizlikleri, mide asit düzeyinin yetersizliği, yaşamsal döngünün en önemli vitamini B12, folat, magnezyum ve diğer enzimlerin emilimini imkansız kılmaktadır.

Cilt hastalıkları: Bağırsak – cilt bağlantı teorisi, 70 yıl önce ilk kez tanımlanan bağırsak hiper geçirgenliğinin cilt sorunlarına neden olabileceğini göstermektedir. Özellikle zamansız akne, sivilce, sedef hastalığı ve egzamalarda önce bağırsak geçirgenliği kontrol edilmelidir.

Huzursuz bağırsak sendromuna ne iyi gelir?

Genellikle diyet, aktivitelerdeki birkaç temel değişiklikle birlikte, huzursuz bağırsak sendromuna iyi gelir. Şikâyetlere iyi gelen ve belirtileri azaltmaya yardımcı olabilecek bazı ipuçları şu şekilde sıralanabilir;

Meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, baklagiller ve fındık gibi lifli yiyecekler İBS’de görülen kabızlığa iyi gelir.

Azar azar ve sık yemek yemek şikâyetleri hafifletmede etkilidir.

Yiyecekleri yavaş yavaş, uzun süre çiğneyerek yemek gaz şikâyetine iyi gelir.

Düzenli egzersiz yapmak mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin ve serotonin salınımını artırarak stresle başa çıkmaya yardımcı olur. Böylece stresin tetiklediği belirtilerde azalma görülür.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23