• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Gayri milli unsurlar baskı yaptı

Bin yıl sürecek denilen ve Müslümanlara her türlü baskının yapıldığı 28 Şubat sürecinde Refah Partisinden Devlet Bakanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Sacit Günbey, o dönemde yaşananları gazetemize anlattı. 1995 seçimlerini birinci parti olarak kazandıklarını hatırlatan Günbey, şunları dile getirdi:

Yeniakit Publisher
2021-02-28 09:29:00 -
Gayri milli unsurlar baskı yaptı

 Resul Ekrem Şahan  Ankara 

“Fakat bir takım çıkar odaklı yurtiçi ve yurtdışındaki özellikle ABD başta olmak üzere Siyonist odaklar, Türkiye’deki mason çevreler, holdingler, bir takım gazeteler Refah Partisi’nin iktidara gelmesini hazmedemiyordu. Hükümeti kurma görevi Genel Başkanımız Necmettin Erbakan’a verilir verilmez Mesut Yılmaz ile oturup konuşuldu. Hükümet kurulmak üzere her şey tamamlandı. Ama Mesut Bey’e çeşitli önemli yerlerden baskılar geldi. Dolayısıyla son anda vazgeçti. Bunun üzerine DYP ile Anavatan Partisi koalisyon yaptı. Ancak bu koalisyon 6 ay dayanabildi. Bu sefer tekrar Erbakan Hocaya görev tevdi edilince DYP ile koalisyon kurduk. Başka alternatif kalmadığı için razı olmak zorunda kaldılar. ‘Refah Yol Hükümeti’nin Türkiye’yi ayağa kaldırması, kalkındırması bazı çıkar çevrelerini iyice rahatsız etmeye başladı. Refah’ın iktidardan gitmesi için Amerika’dan büyükelçiliklerine, kuruluşlara talimatlar geldi. Hükümete karşı sendikalar, sivil ve askeri bürokrasi harekete geçti. 1 yılın sonunda Erbakan, Tansu Çiller, Muhsin Yazıcıoğlu bir araya geldi. 287 milletvekili Tansu Hanım için güvenoyu imzası verdi. Ama Süleyman Demirel, Tansu Hanıma görevi vermedi.”

Erbakan 9 saat direndi

Meşhur MGK’yı da anlatan Günbey, şöyle devam etti: “28 Şubat’ta Milli Güvenlik Kurulunda askeri cenah bir plan yaparak kendilerini hazırladılar. Türkiye’de irticanın yükseldiğini, laik düzenin tehlikeye girdiğini, Erbakan’ı ikna etmek suretiyle bir takım baskılar uyguladılar. Erbakan Hoca 9 saat hiçbir desteği olmadan tek başına askeri bürokrasinin düşüncelerini ikna etmeye çalıştı. Erbakan Hoca memlekette bir kavga olmasın diye hiçbir zaman kavga yolunu seçmedi. Fakat gün geçtikçe baskılar arttı.”

Yanlarına kâr kaldı

Erbakan’ın milli politikalar izlediğini vurgulayan Sacit Günbey, sözlerini şöyle tamamladı: “O politikalar gayri milli unsurları harekete geçirdi. Hem dindar insanların hem de hükümet üzerinde baskı arttı. Ondan sonra atanmış hükümetler geldi. Toparladığımız hazineyi, 1 yıl içerisinde çıkar çevrelerine boşaltacak şekilde dağıttılar... 28 Şubat için yargılanma diye bir şey ortada yok. Bir ceza verildi. Ama uygulanmadı. Dolayısıyla her zaman darbecilerin yaptıkları yanına kâr kalıyor.”


Yeni Akit Gazetesi
Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

sütçü İmamın torunu

hocam hocamızın emanetini alanlar simdi chpkk ip.sizlerle birlik olup hocamın kemiklerini sizlatiyorlar hocamıza zulüm edenlerle hocamızın ölüm yıldönümünü kutluyorlar hocamız geri gelse k.mol.lalara hadi oradan derdi
 • Yanıtla

Özcan çolak

28 Şubat cezasız kaldı bu doğru. Peki, 28 şubattan davacı oldunuz mu siz? Her şeyi akp üzerine yıkmak doğru değil. SP üstüne üstlük bir de 28 Şubatın ağa babası chpkk ile müttefik oldu. Kim kime hesap soracak?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23