• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Fatih'in Ayasofya vakfiyesi nedir? Fatih Sultan Mehmet'in Ayasofya ile ilgili sözleri

Fatih'in Ayasofya vakfiyesi nedir? Fatih Sultan Mehmet'in Ayasofya ile ilgili sözleri son dakika merak ediliyor. Başkan Erdoğan, Ayasofya'nın cami olarak kabul edilmesinin ardından canlı yayında açıklamalarda bulundu. Erdoğan Ayasofya ile ilgili Fatih Sultan Mehmet'in vakfiyesini okudu. Sözlerinin ardından Fatih'in Ayasofya vakfiyesi araştırılıyor. Peki, Fatih Sultan Mehmet Ayasofya Vakfiyesi'nde hangi sözler yer alıyor?

Yeniakit Publisher
2020-07-10 21:14:00 -
Fatih'in Ayasofya vakfiyesi nedir? Fatih Sultan Mehmet'in Ayasofya ile ilgili sözleri

Ayasofya'nın ibadete açılması için 86 yıllık hasret sona erdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerinin ardından başlayan süreç sona erdi ve Ayasofya müze statüsünden çıkarıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Hazırlıkları süratle tamamlayarak 24 Temmuz 2020 Cuma günü, cuma namazı ile birlikte Ayasofya'yı ibadete açmayı planlıyoruz."

Fatih Sultan Mehmet'in Ayasofya vakfiyesi

"İşte bu benim Ayasofya Vakfiyem, dolayısıyla kim bu Ayasofya'yı camiye dönüştüren vakfiyemi değiştirirse, bir maddesini tebdil ederse onu iptal veya tedile koşarsa, fasit veya fasık bir teville veya herhangi bir dalavereyle Ayasofya Camisi'nin vakıf hükmünü yürürlükten kaldırmaya kastederlerse, aslını değiştirir, füruuna itiraz eder ve bunları yapanlara yol gösterirlerse ve hatta yardım ederlerse ve kanunsuz olarak onda tasarruf yapmaya kalkarlar, camilikten çıkarırlar ve sahte evrak düzenleyerek, mütevellilik hakkı gibi şeyler ister yahut onu kendi batıl defterlerine kaydederler veya yalandan kendi hesaplarına geçirirlerse ifade ediyorum ki huzurunuzda, en büyük haram işlemiş ve günahları kazanmış olurlar.

Bu sebeple, bu vakfiyeyi kim değiştirirse; Allâh'ın, Peygamber'in, meleklerin, bütün yöneticilerin ve dahi bütün Müslümanların ebediyen LANETİ ONUN VE ONLARIN ÜZERİNE OLSUN, azapları hafiflemesin onların, haşr gününde yüzlerine bakılmasın. Kim bunları işittikten sonra hala bu değiştirme işine devam ederse, günahı onu değiştirene ait olacaktır.

Allâh'ın azabı onlaradır.
Allâh işitendir, bilendir.

(Fatih Sultan Mehmed Han / 1 Haziran 1453)

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Cem yağcı

Allah ondan razı olsun . Yalnız ne acıdırki kılıçdaroğlu gibi chp gibi bi zihniyete kaldı bu memleket fatihten sonra kılıçtarogluna yada fetöcülere vah bizim halimize
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı