Eski milletvekili Ufuk Uras: Kemalist rejimi eleştirip tekrar başa döndük

Eski milletvekili Ufuk Uras, Cumhuriyetin 95. yılında, 95 yılın muhasebesinin yapılması gerektiğini belirterek, "Bir cumhuriyet histerisine kapılacak bir durum yok. Çünkü cumhuriyetin karşısı monarşi ise memlekette monarşiyi savunan yok." dedi. Uras, Yeni Asya'ya verdiği mülakatta, "95. yılda hâlâ 12 Eylül Anayasası’nı değiştirememiş bir ülke olarak iyi bir sınav verdiğimizi düşünmüyorum. Kemalist rejim eleştirisi yapıp tekrar başa döndük" ifadelerini kullandı.

10 Kasım 2018 Cumartesi 20:27
Eski milletvekili Ufuk Uras: Kemalist rejimi eleştirip tekrar başa döndük

Eski milletvekili Ufuk Uras, Yeni Asya Gazetesi'nden Ülker Yılmaz Caba'nın sorularını cevapladı. 

Cumhuriyetin 95. yılında 95 yılın muhasebesinin yapılması gerektiğini belirten Uras, "Cumhuriyetin 95. yılındayız, bir 95 yıl muhasebesi yapmanın da tam zamanı." diye konuştu. "Kemalist rejim eleştirisi yapıp tekrar başa döndük" diyen Uras, "İhtiyacımız daha özgürlükçü ve demokratik bir Türkiye. Oraya ulaşacağız.” ifadelerini kullandı.

'Tartışma cumhuriyetin sıfatlarıyla ilgili'

Röportajında, "Bir cumhuriyet histerisine kapılacak bir durum yok." değerlendirmesinde bulunan Uras, "Çünkü cumhuriyetin karşısı monarşi ise memlekette monarşiyi savunan yok. Tartışma cumhuriyetin sıfatlarıyla ilgili; Demokratik bir cumhuriyet mi? Sosyal bir cumhuriyet mi? Yoksa otoriter bir cumhuriyet mi olacak? 95. yılda hâlâ 12 Eylül Anayasası’nı değiştirememiş bir ülke olarak iyi bir sınav verdiğimizi düşünmüyorum." dedi.

'Çok kimlikli bir Türkiye hedefini gerçekleştirememişiz'

 “Türkiye gelir dağılımı eşitsizliğinin en yoğun olduğu ülkeler arasında. Ülkede bir adalet açlığı var” diyen Uras, "Cumhuriyeti kurduk, tamam iyi güzel, ama çok kültürlü, çok inançlı, çok kimlikli bir Türkiye hedefini gerçekleştirememişiz. Bu gerçekle karşı karşıyayız." dedi.

Haber Tarihi: 10 Kasım 2018 Cumartesi 20:27

YORUM YAZ

  • EbuSaidEbuSaid5 gün önce
    Bardağın dolu tarafını guzel biliyor destekliyor onun için iktidara getiriyoruz. Bardağın boş tarafını da dostlar olarak bizim gibi göstermemiz lazım. Mulakatin yeniasyaya verilmiş olması fecaat olsa da dikkate deger yine de.
  • İskenderİskender5 gün önce
    Allah,Ufuk URAS'tan bin kat razı olun
  • DoğrusuDoğrusu5 gün önce
    Sen bunu gitti solcu komünist CHP li yandaşlarına anlat.

Günün Karikatürü

16 Kasım 2018