Seçim 2019 Sayfası

Eski milletvekili Ufuk Uras: Kemalist rejimi eleştirip tekrar başa döndük

Eski milletvekili Ufuk Uras, Cumhuriyetin 95. yılında, 95 yılın muhasebesinin yapılması gerektiğini belirterek, "Bir cumhuriyet histerisine kapılacak bir durum yok. Çünkü cumhuriyetin karşısı monarşi ise memlekette monarşiyi savunan yok." dedi. Uras, Yeni Asya'ya verdiği mülakatta, "95. yılda hâlâ 12 Eylül Anayasası’nı değiştirememiş bir ülke olarak iyi bir sınav verdiğimizi düşünmüyorum. Kemalist rejim eleştirisi yapıp tekrar başa döndük" ifadelerini kullandı.

10 Kasım 2018 Cumartesi 20:27
Eski milletvekili Ufuk Uras: Kemalist rejimi eleştirip tekrar başa döndük

Eski milletvekili Ufuk Uras, Yeni Asya Gazetesi'nden Ülker Yılmaz Caba'nın sorularını cevapladı. 

Cumhuriyetin 95. yılında 95 yılın muhasebesinin yapılması gerektiğini belirten Uras, "Cumhuriyetin 95. yılındayız, bir 95 yıl muhasebesi yapmanın da tam zamanı." diye konuştu. "Kemalist rejim eleştirisi yapıp tekrar başa döndük" diyen Uras, "İhtiyacımız daha özgürlükçü ve demokratik bir Türkiye. Oraya ulaşacağız.” ifadelerini kullandı.

'Tartışma cumhuriyetin sıfatlarıyla ilgili'

Röportajında, "Bir cumhuriyet histerisine kapılacak bir durum yok." değerlendirmesinde bulunan Uras, "Çünkü cumhuriyetin karşısı monarşi ise memlekette monarşiyi savunan yok. Tartışma cumhuriyetin sıfatlarıyla ilgili; Demokratik bir cumhuriyet mi? Sosyal bir cumhuriyet mi? Yoksa otoriter bir cumhuriyet mi olacak? 95. yılda hâlâ 12 Eylül Anayasası’nı değiştirememiş bir ülke olarak iyi bir sınav verdiğimizi düşünmüyorum." dedi.

'Çok kimlikli bir Türkiye hedefini gerçekleştirememişiz'

 “Türkiye gelir dağılımı eşitsizliğinin en yoğun olduğu ülkeler arasında. Ülkede bir adalet açlığı var” diyen Uras, "Cumhuriyeti kurduk, tamam iyi güzel, ama çok kültürlü, çok inançlı, çok kimlikli bir Türkiye hedefini gerçekleştirememişiz. Bu gerçekle karşı karşıyayız." dedi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Kasım 2018 Cumartesi 20:27

YORUM YAZ

  • EbuSaidEbuSaid5 ay önce
    Bardağın dolu tarafını guzel biliyor destekliyor onun için iktidara getiriyoruz. Bardağın boş tarafını da dostlar olarak bizim gibi göstermemiz lazım. Mulakatin yeniasyaya verilmiş olması fecaat olsa da dikkate deger yine de.
  • İskenderİskender5 ay önce
    Allah,Ufuk URAS'tan bin kat razı olun
  • DoğrusuDoğrusu5 ay önce
    Sen bunu gitti solcu komünist CHP li yandaşlarına anlat.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Nisan 2019