Erdoğan'dan flaş 'S-400' açıklaması: Temmuz'da gelecekti ama...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Biz S-400'le ilgili konuyu bitirdik. Yani bu konuda geri adım atmak gibi bir şeyimiz kesinlikle söz konusu değil. O iş bitti. Anlaşmamız, Temmuz itibariyle S-400'lerin bize teslimiydi. Bunu belki de öne çekecekler, daha erkene alacağız." dedi.

19 Mayıs 2019 Pazar 00:02
Erdoğan'dan flaş 'S-400' açıklaması: Temmuz'da gelecekti ama...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Dolmabahçe Sarayı'nda gençlerle buluştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, S-400 tartışmalarıyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Biz S-400'le ilgili konuyu bitirdik. Yani bu konuda geri adım atmak gibi bir şeyimiz kesinlikle söz konusu değil. O iş bitti.

Anlaşmamız, Temmuz itibariyle S-400'lerin bize teslimiydi. Bunu belki de öne çekecekler, daha erkene alacağız.

S-400 bir savunma sistemidir. Bir taarruz sistemi değildir. Size herhangi bir taarruz varsa, bu taarruzlar karşısında S-400 hemen devreye girer ve sizi savunur. Ve güçlü bir menzili vardır.

Bu noktada, ödeme planları itibariyle, Rusya Federasyonu bize bunu gerçekten çok uygun şartlarda vermiştir. Ve S-400'den sonra bir de S-500 söz konusu. S-500'de de bir ortak üretim söz konusu olacak. S-400'de de ortak üretim söz konusu olacak.

Biz bunu yaparken Amerika diyor ki, "bu, sizin bizden alacağınız F-35 uçaklarına uyumlu değil". Böyle bir şey teknik olarak da zaten söz konusu değil. Biz bunun teknik çalışmalarını yaptık. Böyle bir şey yok.

Zaten NATO Genel Sekreteri Sayın Stoltenberg açıklama yaptı. Dedi ki "biz ortaklarımızın herhangi bir silahı alırken, hangisini alsın, hangisini almasın konusunda bir telkinde bulunmayız" dedi.

Biz zaten üye ülke olarak neyi alırsak isabetli olur, neyi alırsak isabetli olmaz, bunu bilecek kadar da bizim bir teknik tecrübemiz var. Generalse, bizde de general var. Bizim generallerimiz onların generallerinden geri değil.

Ben de ikinci bir alternatif daha getirdim. Dedim ki, 'tamam biz sizden Patriotları istedik, ne zaman istedik? Obama döneminde istedik. Obama bize 'kongre müsaade etmiyor' dedi. Trump'a dedik ki, sen kongreden çıkartabiliyorsan çıkart ve biz Patriot da alalım. Hem S-400'ümüz olsun, hem Patriot'umuz olsun.' Aynı şartlarda bunlar da bize hala Patriot veremediler.

F-35'te ise, 5 tane F-35'i bizim generalimize ve pilotlarımıza teslim ettiler. Amerika'da şu anda uçaklarımız. Fakat orada da, simulatörlerimiz falan var, bu simulatörleri henüz teslim etmediler. Tabi, aparatlar buraya gelmedikten sonra bizim burada 7 milyar dolarlık parça üretimimiz var. Biz bir taraftan hazırlıyoruz. Yani, bize biraz naz yapıyorlar şu anda. Orta sahada top çeviriyorlar ama bu işin olmayacağı noktasında değilim. Er veya geç F-35'leri teslim alacağız. Aparatlarını da teslim alacağız".

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 19 Mayıs 2019 Pazar 00:02

YORUM YAZ

 • Mehmet Tanriverdi Mehmet Tanriverdi 1 ay önce
  Bunlar siyasi manevra diye düşünüyorum, doğrusu da bu.
 • ÖzkanÖzkan1 ay önce
  Biran önce gelsin, hayırlı olsun devamını bekliyoruz daha çok ötesini!
 • ImamImam1 ay önce
  Din dersinin zorunlu matematik dersinin seçmeli olduğu bir memlekette Biz daha çok s 400 500 600 700 800 alırız
 • turkturk1 ay önce
  REIS BU IS PAPAZ ISINE DONMESIN HANI HATIRLATMA PAPZAI VERMEDIK DOLAR CIKTI CIKTI SONRA VERDIK DOLAR DUSTU DEDIKKI TURK YARGI SISTEMI BOYLE ISTEDI YERSEN BAK S400 VAZ GECERSEN ICERDEKI VE DISARDAKI HAINNE YAPACAGINI BILIYORSUNBU IRAKTA LIBYADA GORULDU. BENCE O HAINE DIZ COKME SENINLEYIZ SONUNA KADR AMA DEDILERIMIZI DUY SU HAINLERI BIR AS S400 S500 VE DAHASINI SATIN AL. TURKIYE ASKERI SILAH KONUSUSNDA COK GERI HVADA KICAMAN BIR DELIK VAR BAK BUNU 15 TEMMUZDA GORDUKK. O KADAR.
 • I.G.SI.G.S1 ay önce
  SN REIS DIK DUR EGILME,VATAN SEVERLER SENINLE,BUNLAR KALESTIR DIZ COKERSEN TURKIYENIN GELECEGI COK KOTU OLUR....BUNLAR HALA KABULLENEMIYOR ,BU AGACI YINE BUDAMAYA UGRASIYORLAR.
 • Corc PuşCorc Puş1 ay önce
  Reis sen bosver havai fisek islerini, domates ve salatalik cok pahali. Duruma bir el at.
 • Okur Yazar Okur Yazar 1 ay önce
  Ben S 400 işinin papaz branson işine döneceğine yani geri viteze takılacağına inanıyorum.
 • Murat Murat 1 ay önce
  Amerika. Bize. Saldırma. Planı.Var. Ondan dolayıhava. Savinmamizi. Güçlenmesini. İstemiyor.Biz. De. Hiç. Bir. Zaman.Aman. Ha. Amerika.Ve. Israel. Dost. Olmaz. Ben.. Düşünüyorumki. Türkiye.Cumhuriyetini.Bu. Devletler. Kurmuş. Olabilir. Biz. Türk. Milleti. Akıllı. Olmalıyız.Bir. Olmalıyız. Ülkemiz. Mevzu. Olduğu. Zaman. Bir. Bütünn. Olmalıyız
 • AkifAkif1 ay önce
  Reis genclerle görüşmeyi 2 ayda bir yapmalı cünkü genler teknoloji ye daha hakim bizlere göre

Günün Özeti

Günün Karikatürü

27 Haziran 2019